Վրաստանի հայ առաքելական Շամխորեցոց Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին կործանման եզրին է
Վրաստանի հայ համայնքը ահազանգում է Թբիլիսիի Հավլաբարի շրջանում գտնվող Շամխորեցոց Սուրբ Աստվածածին (Կարմիր Ավետարան) տաճարի ճակատագրի մասին՝ քաղաքի պատմական կենտրոնի ինտենսիվ կառուցապատման ֆոնին։
«Կարմիր Ավետարանը շուտով կարող է դառնալ ամբողջովին անմատչելի և շրջապատված լինել շինություններով... մտավախություն է առաջանում, որ ոչ ոք չի պատրաստվում վերականգնել այս եկեղեցին և վերադարձնել տիրոջը, քանի դեռ այս նշանավոր տաճարը հիմնովին չի ավերվել»,- ասվում է համայնքի ֆեյսբուքյան հաղորդագրության մեջ։
Կարմիր Ավետարանը, որը հիմնադրվել է 1775 թվականին, կառուցվել է ծխականների նվիրատվություններով և ժամանակին եղել է Թբիլիսիի ամենաբարձր եկեղեցիներից մեկը, գրում է «Նովոստի-Գրուզիան»։
Վրացական լրատվամիջոցի հաղորդմամբ՝ 20-րդ դարի 80-ականների վերջին երկրաշարժի հետևանքով փլուզվել է տաճարի գմբեթը, և այդ ժամանակվանից եկեղեցու շենքի վիճակը գնալով վատթարանում է։
2016 թվականին տաճարի արևելյան պատից մի քանի մետր հեռավորության վրա սկսվել է հյուրանոցի շինարարությունը։ Հյուրանոցը կառուցվել է՝ չնայած հայ համայնքի բողոքին և մի շարք հասարակական կազմակերպությունների նախազգուշացումներին։
ՀԿ փորձագետները նշել են, որ ծանր տեխնիկան զգալի վնաս է հասցրել եկեղեցու հիմքին:
Ըստ հայ համայնքի, մոտակա տարածքը շուտով կրկին շինհրապարակի կվերածվի։
«(Եկեղեցու պատի մոտ) մի կողմից հյուրանոցի պահպանության խցիկն է, մյուս կողմից՝ արգելապատնեշով ավտոկայանատեղի, հավանաբար նույն հյուրանոցինը։ Բացի այդ, 2023 թվականի վերջին եկեղեցուն հարող տարածքում տեղադրվել է պաստառ, ըստ որի նշված տարածքը վաճառվում է, ինչը հաստատում է այն ենթադրությունները, որ մոտ ապագայում եկեղեցին ամբողջովին անմատչելի է լինելու»,- ասվում է հայ համայնքի հայտարարության մեջ։
Շամխորեցոց Սուրբ Աստվածածին տաճարը գտնվում է պետության բալանսում, և Հայ առաքելական եկեղեցին չունի լծակներ՝ ինքնուրույն իրականացնելու աշխատանքները կամ օրինական կերպով պահանջելու, որ վրացական պետությունը պահպանի հուշարձանը։
Նույն պատճառներով ՀԱԵ-ն չի կարող պահանջել չեղյալ համարել տաճարի կողքին գտնվող շինթույլտվությունը։
Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի մամուլի քարտուղար Սուսաննա Խաչատրյանը տեղեկացրել է, որ 2004թ.-ից իրենք բազմիցս դիմել են Վրաստանի իշխանություններին՝ եկեղեցին փրկելու խնդրանքով, սակայն իրենց խնդրանքներն անտեսվել են։
«2009-ին մենք դիմել ենք վարչապետ Նիկա Գիլաուրիին՝ եկեղեցին հայոց թեմին վերադարձնելու խնդրանքով, 2012-ին, 2015-ին էլ ենք դիմել, բայց արձագանք չի եղել։ Կարելի էր, չէ՞, կոնսերվացիա իրականացնել, որպեսզի այն չփլուզվի։ Հիմա ամեն օր կորում է մեկ աղյուս, մեկ քար։ Միգուցե շուտով կգա այն օրը, երբ նրանից ոչինչ չի մնա»,- Radio Tavisupleba»-ին ասել է Խաչատրյանը:
Ըստ «Radio Tavisupleba»-ի վրացական ծառայության, եկեղեցու մոտ գտնվող մեքենաների կայանատեղին (957 քմ մակերեսով հողատարածք) վաճառվում է հյուրանոցի էսքիզի հետ միասին։
Պաստառի վրա պատկերված է չորս հարկանի կարմիր աղյուսով շենք, սակայն պարզ չէ, թե արդյոք այս նախագիծը հավանության է արժանացել Թբիլիսիի քաղաքապետարանի կողմից։
Հայկական Կարմիր Ավետարան եկեղեցին գտնվում է Պերիսցվալեբա փողոցում՝  մետրոյի «Հավլաբարի» կայարանի մոտ։ 2007 թվականին հայկական տաճարին տրվել է Վրաստանի մշակութային ժառանգության հուշարձանի կարգավիճակ, սակայն դա ոչ մի կերպ չի ազդել նրա դրության վրա. օբյեկտը շարունակել է ավերվել։
Այն, ինչ այսօր մնացել է  դրանից,  գրաֆիտիով նկարված մի քանի պատ է՝ հսկայական ճեղքերով և թփերով պատված քարերի կույտերով:
Կարմիր Ավետարան հայկական եկեղեցու շուրջ ստեղծված իրավիճակը մեկնաբանել է ընդդիմադիր «Եվրոպական Վրաստան» կուսակցության անդամ Գիորգի Նոնիաշվիլին։
«Կարմիր Ավետարանը պետք է վերադարձվի տիրոջը, ինչպես նաև մյուս աղոթատեղիները, որոնք 1921 թվականից բոլշևիկները խլել են կրոնական խմբերից։ Այսօր դրանք յուրացվել են կա՛մ պետության, կա՛մ եկեղեցու կողմից»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Նոնիաշվիլին։
Ըստ նրա, տեղի ունեցողը «վառ օրինակ» է այն բանի, թե ինչպես «պետությունը չի գնահատում սեփական մշակութային ժառանգությունը»՝ ժխտելով երկրի «իսկական բազմազանությունը»։

Армянский храм Кармир Аветаран в центре Тбилиси на грани разрушения: какова реакция властей Грузии?
Армянская община Грузии бьет тревогу по поводу судьбы храма Шамхорецоц Сурб Аствацацин (Кармир Аветаран) в тбилисском районе Авлабари на фоне интенсивной застройки исторического центра города.
«Кармир Аветаран вскоре может стать совершенно недоступным и окруженным зданиями… вызывает опасения, что никто не собирается восстанавливать эту церковь и возвращать ее владельцу, пока этот выдающийся храм окончательно не разрушится», — говорится в заявлении общины в Facebook.
Кармир Аветаран, основанный в 1775 году, был построен на пожертвования прихожан и когда-то был одной из самых высоких церквей в Тбилиси, пишет «Новости-Грузия».
По информации грузинского СМИ, в конце 80-х годов 20 века купол храма обрушился в результате землетрясения, и с тех пор состояние здания церкви становится все хуже и хуже.
В 2016 году в нескольких метрах от восточной стены храма началось строительство гостиницы. Гостиницу построили несмотря на протесты армянской общины и предупреждения ряда НПО.
Эксперты неправительственных организаций заявили, что из-за работы тяжелой техники значительный ущерб был нанесен фундаменту церкви.
По мнению армянской общины, вскоре близлежащая территория снова превратится в стройплощадку.
«(У церковной стены) с одной стороны установлена будка охраны отеля, с другой находится парковка со шлагбаумом, вероятно, того же отеля. Кроме того, в конце 2023 года на прилегающей к церкви территории был установлен баннер, согласно которому указанная территория продается, что подтверждает домыслы о том, что в ближайшее время церковь будет полностью недоступна», — подчеркивается в заявлении армянской общины.
Храм  Шамхорецоц Сурб Аствацацин находится на балансе государства, и у Армянской Апостольской церкви нет рычагов, чтобы самостоятельно провести работы или же на законных основаниях требовать от грузинского государства защиты памятника.
По тем же причинам ААЦ не может требовать аннулирования разрешения на строительство рядом с храмом.
Пресс-секретарь Грузинской епархии Армянской апостольской церкви Сусанна Хачатурян сообщила, что с 2004 года они неоднократно обращались к властям Грузии с просьбой спасти церковь, и вернуть ее Армянской епархии ААЦ, но их просьбы игнорировались.
«В 2009 году мы обращались к премьер-министру Нике Гилаури с просьбой вернуть церковь Армянской епархии, мы обращались в 2012, 2015 годах, но ответа не последовало. Можно же было провести консервацию, чтобы она не разрушалась.  Теперь каждый день теряется по одному кирпичику, по одному камню. Возможно, скоро наступит день, когда от нее ничего не останется», — сказала Хачатурян «Радио тависуплеба».
По ее словам, происходящее служит «наглядным примером» того, как «государство не дорожит собственным культурным наследием», отрицая «настоящее многообразие» страны.
По данным грузинской службы Радио тависуплеба, территория автомобильной парковки возле церкви (земельный участок площадью 957 квадратных метров) продается вместе с эскизом отеля.
На баннере изображено четырехэтажное здание из красного кирпича, однако неясно, согласован ли данный проект с мэрией Тбилиси.
Армянская церковь Кармир Аветаран расположена на улице Перисцвалеба недалеко от станции метро «Авлабари». В 2007 году армянскому храму был присвоен статус памятника культурного наследия Грузии, но на его положении это никак не отразилось – объект продолжал разрушаться.
Все, что от него осталось сегодня, — несколько разрисованных граффити стен с огромными трещинами и груды камней, поросшие кустами.
Ситуацию вокруг армянской церкви Кармир Аветаран прокомментировал член оппозиционной партии «Европейская Грузия» Георгий Нониашвили.
«Кармир Аветаран необходимо вернуть владельцу, также как и другие культовые сооружения, которые с 1921 годы большевики отнимали у религиозных групп. Сегодня же они присвоены либо государством, либо церковью», — написал Нониашвили на своей странице в Facebook.
По его словам, происходящее служит «наглядным примером» того, как «государство не дорожит собственным культурным наследием», отрицая «настоящее многообразие» страны.
Оппозиционер также заявил, что претензии на храм до сих пор есть у патриархии Грузии.
Никто из представителей правящей «Грузинской мечты» на обращение армянской общины до сих пор не ответил.