Մենք պետք է 1 միլիարդ դոլար հավաքենք, հսկայական պոտենցիալ ունենք․ Արշամյան
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը «Լուրերի» հետ զրույցում նշեց, որ բարձր է գնահատում հանգանակության ընթացքը, քանի որ դրան մասնակցում են բոլորը։ Արդեն հավաքվել է շուրջ 23 միլիոն դոլար, գրում է 1lurer.am-ը։
«Մեր ամենամեծ նվիրատվությունը 500 հազար դոլարն է, որ Մայր Աթոռն առաջին օրը միանվագ փոխանցեց։ Մասնակցությունը Սփյուռքում՝ հատկապես Լոս Անջելեսում, Կալիֆորնիայում և Ֆրանիսայում շատ-շատ բարձր է։ Կալիֆորնիայի հայ համայնքը փոխանցել է շուրջ 7 միլիոն դոլար, Ֆրանսիան մոտ 700-800 հազար դոլար է հավաքել։
Այստեղ մի խնդիր կա, ուր են այն մարդիկ, ովքեր խոշոր բարերարներ են, խոշոր բիզնեսմեններ են։ Խոսքը թե՛ Սփյուռքի, թե՛ Հայաստանի բարերարների մասին է։ Սփյուռքի բարերարների հետ աշխատանքներ տանում ենք և շատ շուտով դուք կլսեք մեծ թվերի մասին։ Կարճ ասած, այս գումարի մեջ Հայաստանի բիզնեսների կողմից փոխանցած գումարը կազմում է 2 միլիոն դոլար»,- նշեց Արշամյանը՝ հիշեցնելով՝ հիմնադրամը միակ խողովակն է, որն օգտագործվում է դրամական հոսքերի համար։
Հենց հիմա կայքում մոտ 2 հազար այցելու կա, նշեց հիմնադրամի գործադիր տնօրենն ու հիշեցրեց երեկվանից սկսված ֆլեշմոբի մասին, որ ցանկացած հայ աշխարհի տարբեր ծայրերից պետք է իր խնայողությունից 100 դոլար նվիրաբերի հայրենիքի պաշտպանությանը։
«Մենք սպասում ենք առաջին 1 միլիոն տվողին՝ հատկապես Հայաստանից։ Մենք պետք է 1 միլիարդ դոլար փող հավաքենք։ Մենք հսկայական պոտենցիալ ունենք։ Այս գումարը, որ հավաքել ենք, մեր ունեցած պոտենցիալի շատ չնչին տոկոսն է»,-եզրափակեց Արշամյանը։

Мы должны собрать один миллиард долларов, у нас огромный потенциал: Глава Всеармянского фонда «Айастан»
Исполнительный директор Всеармянского фонда «Айастан» Айкак Аршамян отметил, что высоко оценивает процесс сбора средств, поскольку в нем участвуют все. Уже собрано около 23 млн долларов, пишет 1lurer.am.
"Самое большое наше пожертвование - 500 тысяч долларов от Первопрестольного Эчмиадзина в первый же день сбора. Активное участие принимает диаспора, особенно общины Лос-Анджелеса, Калифорнии и Франции. Армянская община Калифорнии перечислила около 7 млн долларов, Франция собрала около 700-800 тысяч долларов.
Мы ведем работу с благотворителями из диаспоры, и очень скоро вы услышите о больших пожертвованиях. Меценаты из Армении перечислили 2 млн долларов", - отметил Аршамян, напомнив, что фонд является единственным каналом, который используется для сбора средств.
Он напомнил о флешмобе, который начался со вчерашнего дня. «Мы ждем пожертвований особенно из Армении. Мы должны собрать 1 миллиард долларов. У нас огромный потенциал. Сумма, которую мы собрали, является очень незначительным процентом имеющегося у нас потенциала»,- заключил Аршамян.