Հայցում ենք նախաձեռնել Ադրբեջանի հանդեպ պատժամիջոցների եվրոպական քաղաքականություն. Փարիզի, Լիոնի և Մարսելի քաղաքապետների կոչը
Ֆրանսիայի խոշորագույն երեք քաղաքների՝ Փարիզի, Լիոնի և Մարսելի քաղաքապետները «Լիբերասյոն» օրաթերթում հրապարակել են համատեղ հոդված-կոչ՝ հայցելով պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ վերջինի կողմից Լաչինի միջանցքը արգելափակելու կապակցությամբ։
«Հիմնականում հայերով բնակեցված Արցախի Հանրապետությունը դարձել է Բաքվի ռեժիմի կազմակերպած շրջափակման զոհը, որն աստիճանաբար շնչահեղձ է անում վերջինիս։ Փարիզի, Լիոնի և Մարսելի քաղաքապետերը հայցում են, որ Ֆրանսիան և Եվրամիությունը հնարավորինս արագ արձագանքեն՝ ի աջակցություն Արցախի՝ հստակ գործողություններով:
Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ռազմատենչ քաղաքականությունը նոր ուժգնություն ստացավ դեկտեմբերի 12-ին, երբ պաշտոնական Բաքվի կազմակերպմամբ արգելափակվեց Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը: Դրան զուքահեռ,մինչև նախորդ ուրբաթ օրը, Ադրբեջանը փակել էր նաև Լեռնային Ղարաբաղի գազի մատակարարումը՝ վկայելով դրանով իսկ Հարավային Կովկասի պաշարված այս փոքրիկ հանրապետությունը շնչահեղձ անելու իր կամքի մասին: Սակայն, արևմտյան կառավարությունների համախմբումը, և մասնավորապես Ֆրանսիայի կառավարության դիրքորոշումը դրդեցին Բաքվին վերսկսել գազի մատակարարումը և դրանով իսկ բարեբախտաբար խուսափել իրավիճակի վատթարացումից՝ ցուրտ ձմեռվա այս նախաշեմին:
Իրավիճակն, այնուամենայնիվ, մնում է անընդունելի և Ֆրանսիան չի կարող հանդուրժել Լեռնային Ղարանաղի Հանրապետությունում (որի տարածքների մի մասը բռնազավթվել է Ադրբեջանի կողմից) բնակվող հարյուր քսան հազար հայերին սպառնացող անդադար վտագը: Ֆրանսիան չի կարող նրանց թողնել բռնապետ Իլհամ Ալիևի քմահաճույքին, ով երկու տասնամյակ ի վեր խրախուսում է հայատյած քաղաքականությունը:
Ֆրանսիայի Սենատը ապա Ազգային ժողովը վերջերս ֆրանսիական կառավարությանը կոչ արեցին կառուցվածքային միջոցներ ձեռք առնել:
Այս համատեքստում, մենք կոչ ենք անում Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահին պաշտոնապես հանդիպել Արցախի Հանրապետության ընտրված ներկայացուցիչներին: Դրան զուգահեռ,կոչ ենք անում անվերապահ դատապարտել Բաքվի վարչակարգին, որն իր ԱԳ Նախարարի շուրթերով հայտարարել է, որ Ադրբեջանն այլևս ոչինչ չի բանակցելու ԼՂ հարցով, ի խախտումն իր իսկ, մասնավորապես 2020 թ. նոյմեբեր 9-ի շրջանակում, ստանձնած միջազգային պարտավորությունների:
Մենք հայցում ենք նաև նախաձեռնել Ադրբեջանի հանդեպ պատժամիջոցների եվրոպական քաղաքականություն, ինչպիսին որդեգրվել է Ռուսաստանի դեմ՝ սկսելով օրինակ, սառեցնել ադրբեջանցի ղեկավարների և օլիգարխների՝ մեր երկրում պահվող ակտիվները:
Եվ քանի որ այս վարչակարգն այլևս չի կամենում բանակցել, մենք հայցում ենք, որ Ֆրանսիան որդեգրի թափանցիկ դիրքորոշում Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ, մասնավորապես ապակենտրոնացված համագործակցության եզրույթում, որպեսզի մեր մարզերը, դեպարտամենտները և քաղաքները, Փարիզի, Լիոնի, Մարսելի կամ և այլ տեղական ինքնակառավարման մարմինների օրինակով, կարողանան համախմբել մարդկային, ֆինանսական և նյութական ռեսուրսներ՝ օգնության ձեռք մեկնելով Արցախին իրար հաջորդող հակամարտությունների հետևանքով քանդված բազմաթիվ ենթակառուցվածքների վերականգնման համար:
Մենք հայցում ենք նաև, որ Ֆրանսիան մասնակցի Ստեփանակերտի օդակայանի վերագործարկմանը. օդային այս կամուրջը թույլ կտա նվազեցնել շրջափակման հետևանքները և թեթևացնել հազարավոր խաղաղ բնակչության կյանքը, որոնց միակ մեղքը կայանում է սեփական հողում ապրելու կամքի մեջ:
Հաստատակամ համոզված լինելով, որ Ֆրանսիայի դիվանագիտությունը պետք է մեծ դերակատարում ունենա՝ կոչ ենք անում Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահին և ԱԳ Նախարարին շարունակել գործադրել ջանքեր, դրանք համադրելով մեր գործընկերների հետ, տարածաշրջանում տևական խաղաղություն հաստատելու և, միջազգային իրավունքին համահունչ, ազգերի ինքնորոշման իրավունքի կիրառումն ապահովելու համար:
Վերջապես, մենք հայցում ենք, որ մեր երկիրը և Եվրամիությունը մեծ հեռատեսություն ցուցաբերեն՝ Ադրբեջանի հետ համագործակցության և առևտրական համաձայնագրեր կնքելիս: Ուրսուլա Վան դեր Լեյենի՝ Բաքվից գազամատակարարում ստանալու նախաձեռնությունը, ավելի շուտ Բաքվի միջոցով Ռուսաստանից գազամատակարարում ստանալը (հղում՝ Տիգրան Եգավյանի հոդվածին՝ Orient XXI-նոյեմբեր 2022թ համարում) մեզ ավելի քան անհանգստացնում է:
Անհանգստացնում է, որ այնպես չստացվի, որ Արցախի Հանրապետության դեմ տարվող հակամարտության ֆինանսավորումը չդատապարտվի և կոշտ հակադրության չարժանանա մեր ղեկավարների կողմից, որ չստացվի այնպես, որ զինված հակամարտությունների խաղաղ զոհերը, այս պարագայում հայերը, այլուր ուկրանիացիները կամ եմենցիները զոհաբերվեն ռեալպոլիտիկի զոհասեղանին»,- նշված է հրապարակման մեջ:

Мы просим инициировать европейскую политику санкций в отношении Азербайджана: Обращение мэров Парижа, Лиона и Марселя
Мэры трех крупнейших городов Франции - Парижа, Лиона и Марселя опубликовали в газете «Либерасьон» совместной заявление, призывая ввести санкции против Азербайджана в связи с блокированием им Лачинского коридора.
«Республика Арцах, населенная в основном армянами, стала жертвой блокады, организованной Бакинским режимом, который постепенно задыхается. Мэры Парижа, Лиона и Марселя просят, чтобы Франция и Евросоюз как можно скорее отреагировали в поддержку Арцаха четкими действиями.
Воинственная политика Азербайджана против Республики Арцах приобрела новую силу 12 декабря, когда официального Баку организовал блокаду единственной дороги, связывающей Нагорный Карабах с Арменией. Параллельно с этим до прошлой пятницы Азербайджан перекрыл также подачу газа в Нагорный Карабах, что свидетельствует о намерении Баку задушить эту маленькую осажденную Республику Южного Кавказа. Однако консолидация западных правительств и, в частности, позиция французского правительства побудили Баку возобновить поставки газа.
Ситуация, тем не менее, остается неприемлемой, и Франция не может терпеть беспрерывную угрозу жизням сто двадцати тысячам армян, проживающих в Нагорно-Карабахской Республике (часть территорий которой оккупирована Азербайджаном).
Сенат Франции, затем Национальное собрание недавно призвало французское правительство принять структурные меры в этой связи. Франция не может оставить их на прихоть диктатора Ильхама Алиева, который уже два десятилетия поощряет армяноненавистническую политику.
В этом контексте мы призываем президента Французской Республики официально встретиться с избранными представителями Республики Арцах.
Мы также просим инициировать европейскую политику санкций в отношении Азербайджана, подобную той, что была применена против России, начав, например, с замораживания активов азербайджанских руководителей и олигархов, хранящиеся в нашей стране.
Параллельно с этим призываем безоговорочно осудить бакинский режим, который устами своего министра иностранных дел заявил, что Азербайджан больше не будет вести переговоры по карабахскому вопросу, в нарушение заявления от 9 ноября 2020 года.
И поскольку этот режим больше не желает вести переговоры, мы просим, чтобы Франция заняла прозрачную позицию в отношении Нагорного Карабаха, в частности, в плоскости децентрализованного сотрудничества, чтобы наши области, департаменты и города, по примеру Парижа, Лиона, Марселя или других органов местного самоуправления, смогли объединить человеческие, финансовые и материальные ресурсы, протянув руку помощи Арцаху для восстановления многочисленных инфраструктур, разрушенных в результате последующих конфликтов.
Мы также просим, чтобы Франция приняла участие в перезапуске аэропорта Степанакерта.
Этот воздушный мост позволит уменьшить последствия блокады и облегчить жизнь тысячам мирных жителей, единственная «вина» которых заключается в желании жить на собственной земле.
Будучи уверенными в том, что французская дипломатия должна играть большую роль, призываем президента и министра иностранных дел Французской Республики продолжать прилагать усилия, сопоставляя их с нашими партнерами, для установления длительного мира в регионе и, в соответствии с международным правом, обеспечения применения права наций на cамоопределение.
Наконец, мы просим, чтобы наша страна и Европейский Союз проявили большую дальновидность при заключении торговых соглашений с Азербайджаном. Инициатива Урсулы Ван дер Ляйен по сотрудничеству в сфере газоснабжения с Баку, а скорее получение газа из России через Баку (ссылка на статью Тиграна Егавяна в номере Orient XXI-ноябрь 2022 г.) нас более чем беспокоит.
Мы не хотим, чтобы финансирование конфликта против Республики Арцах не было осуждено, чтобы мирные жертвы вооруженных конфликтов, в данном случае армяне, украинцы или йеменцы были принесены в жертву на алтаре реальной политики»,- говорится в публикации.