ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին կոչ ենք անում դատապարտել Ադրբեջանի պահվածքը. Արցախի ԱԺ խմբակցությունների հայտարարությունը
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները հայտարարություն են տարածել, որով դատապարտել են վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի հրահրած մարտական գործողությունները։
Ներկայացնում ենք Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունների հայտարարությունը․
«Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները խստորեն դատապարտում են վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական սահմանին Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի ուղղությամբ Ադրբեջանի հրահրած մարտական գործողությունները, որոնք հանգեցրել են մարդկային զոհերի:
Թիրախավորելով հայկական բնակավայրերը՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը սեփական ժողովրդին ներքաշում է հերթական արկածախնդրության մեջ, որը հղի է իր իսկ համար աղետալի հետևանքներով:
Հավատարիմ մնալով հրադադարի պահպանման և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը բանակցային եղանակով լուծելու սկզբունքին՝ միաժամանակ, զգուշացնում ենք, որ Հայաստանի ու Արցախի պետական սահմանների հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն կստանա համարժեք պատասխան:
Փաստում ենք, որ համավարակի արագ տարածման պայմաններում, երբ ողջ աշխարհը ուժերը միավորել է համաշխարհային ծանր առողջապահական ու տնտեսական ճգնաժամը հաղթահարելու համար, Ադրբեջանի և նրա ռազմական հովանավոր Թուրքիայի նման ագրեսիվ վարքագիծը վտանգավոր է ինչպես Հայաստանի ու Արցախի, այնպես էլ` ողջ տարածաշրջանի համար:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին կոչ ենք անում վճռականորեն դատապարտել Ադրբեջանի նման պահվածքը և անհրաժեշտ մեխանիզմներ կիրառել իրավիճակի հետագա սրացումը կասեցնելու, տարածաշրջանում կայունությունն ու խաղաղությունը անխաթար պահելու համար»:

Парламентские  силы Арцаха в связи с эскалацией на армяно-азербайджанской границе обратились к Минской группе ОБСЕ
Фракции Национального собрания Арцаха распространили заявление, в котором осудили развязанные Азербайджаном в последние дни боевые действия на армяно-азербайджанской границе и обратились с призывом к Минской группе ОБСЕ.
В заявлении, в частности, говорится:  "Фракции Национального Собрания Республики Арцах строго осуждают боевые действия, спровоцированные Азербайджаном в последние дни на армяно-азербайджанской границе в направлении Тавушской области Армении, которые привели к человеческим жертвам.
В ходе встречи стороны обсудили широкий круг вопросов, касающихся армяно-российского сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах.
Оставаясь верными принципу соблюдения режима прекращения огня и решения азербайджано-карабахского конфликта переговорным путем, одновременно предупреждаем, что любое посягательство на государственные границы Армении и Арцаха получит адекватный ответ.
Констатируем, что в условиях быстрого распространения коронавируса, когда весь мир объединил усилия для преодоления тяжелого мирового экономического кризиса, такое агрессивное поведение Азербайджана и его военного спонсора Турции опасно как для Армении и Арцаха, так и для всего региона.
Призываем Минскую группу ОБСЕ решительно осудить подобное поведение Азербайджана и применить необходимые механизмы для предотвращения дальнейшего обострения ситуации, поддержания стабильности и мира в регионе".
По заявлением подписались фракций "Свободная Родина", «Единая Родина», «Справедливость», «Армянская революционная федерация Дашнакцутюн» и «Демократическая партия Арцаха».