Արցախը երբևիցե չի լինելու Ադրբեջանի ենթակայության տակ. ԱՀ ԱԳ նախարարը` ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի հետ հանդիպմանը
Աշխատանքային այցով Երևանում գտնվող Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանն ապրիլի 15-ին հանդիպել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ։
Անդրադառնալով 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի աջակցությամբ և միջազգային ահաբեկիչների ներգրավմամբ Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիային՝ ԱՀ արտգործնախարարը ներկայացրել է պատերազմի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրադրությունը։ Քննարկվել են հետպատերազմական ճգնաժամի հաղթահարմանն առնչվող հարցեր։
Դավիթ Բաբայանը շեշտել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է գործուն քայլեր ձեռնարկի բոլոր հայ ռազմագերիներին և պատանդներին Ադրբեջանից հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ՝ միաժամանակ մատնանշելով պաշտոնական Բաքվի բացահայտ անհարգալից վերաբերմունքը միջազգային հումանիտար իրավունքի և մարդու իրավունքների նկատմամբ։
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ և վերջնական կարգավորման համատեքստում երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում բանակցությունների վերսկսման կարևորությունը։ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Արցախը երբևիցե չի լինելու Ադրբեջանի ենթակայության տակ, և հավելել, որ անվտանգությունն ու Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման փաստը հակամարտության կարգավորման առանցքային բաղադրիչներն են։

Министр ИД Арцаха в Ереване встретился с Специальным представителем ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клааром
15 апреля находящийся  с рабочим визитом в Ереване министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян встретился со спецпредставителем Евросоюза  по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клааром.
Затронув военную агрессию, развязанной  Азербайджаном  против Арцаха 27 сентября 2020г. при поддержке Турции и с привлечением  международных террористов, глава МИД Д.Бабаян представил гуманитарную ситуацию,  сложившуюся в Арцахе в результате войны. Обсуждались  вопросы, связанные с  преодолением поствоенного кризиса.
Давид Бабаян подчеркнул, что международное сообщество должно предпринять действенные шаги по  возвращению из Азербайджана на родину всех армянских военнопленных и заложников,  отметив вместе с тем откровенно пренебрежительное отношение официального Баку к международному гуманитарному праву и правам человека.
В контексте всеобъемлющего и окончательного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта сторонами была подчёркнута важность возобновления переговоров в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Глава МИД  отметил, что Арцах никогда не будет находиться каком-либо подчинении Азербайджана, при этом добавив, что  безопасность и самоопределение народа Арцаха являются ключевыми компонентами  урегулирования конфликта.
Во встрече принимали участие Постоянный представитель Республики Арцах в Республике Армения Сергей Газарян и другие официальные лица.