Վարչապետը ներկա է գտնվել Արգավանդ-Շիրակ նորակառույց ճանապարհահատվածի բացման արարողությանը (Լուսանկարներ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում ներկա է գտնվել Արգավանդ-Շիրակ նորակառույց ճանապարհահատվածի բացման արարողությանը: Միջոցառմանը մասնակցել են նաև փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը, Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը, Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահ Շիխին Չենը և պաշտոնատար այլ անձինք:
Ճանապարհահատվածի կառուցման համար 2019թ. հուլիսի 16-ին պայմանագիր է կնքվել Երևանի քաղաքապետարանի և «Լևանտինա Ինջեներիա Քոստրուցիոն» (Իսպանիա) ընկերության միջև։ Պայմանագրի արժեքը 26 մլն դոլար է։ Աշխատանքները մեկնարկվել են 2019-ի սեպտեմբերի 6-ին:
Արգավանդ-Շիրակ ճանապարհահատվածը մաս է հանդիսանում Երևանի արևմտյան օղակաձև ճանապարհի, ինչպես նաև կապ է հաստատում Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա և Շենգավիթ վարչական շրջանների միջև:
Ճանապարհի ամբողջ երկարությունը 2.7 կմ է, իսկ միջին լայնությունը` 26 մ: Ճանապարհահատվածը ներառում է նաև Հրազդան գետի վրա 252 մ երկարությամբ և 28 մետր լայնությամբ մետաղական կամուրջ, ինչպես նաև մեկ ուղեանց՝ Իսակով - Բաբաջանյան փողոցների հատման ճանապարհային հանգույց: Շիրակ փողոցի հետ հատման վայրում կառուցվել է օղակաձև երթևեկությամբ ճանապարհային հանգույց։ Ճանապարհի ազդեցության գոտում առկա բոլոր հաղորդուղիները տեղափոխվել են, մայթերի տակ տեղադրվել են նաև կապի ստորգետնյա խողովակներ: Արտաքին լուսավորության համակարգերում տեղադրվել են LED տիպի էներգախնայող լուսատուներ:
Արգավանդ-Շիրակ ճանապարհահատվածի կառուցման աշխատանքների իրականացման շրջանակում փոխհատուցում է տրամադրվել 26 տնային տնտեսության, որի գումարը կազմել է շուրջ 265 մլն դրամ։

Премьер-министр Пашинян присутствовал на церемонии открытия нового дорожного участка Аргаванд-Ширак
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на церемонии открытия нового дорожного участка Аргаванд-Ширак в Ереване. В мероприятии также приняли участие вице-премьер Амбарцум Матевосян, мэр Еревана Грачья Саркисян, вице-президент Азиатского банка развития Шихин Чен и другие должностные лица.
На строительство участка дороги 16 июля 2019 года был подписан договор между мэрией Еревана и компанией “Levantina Ingeniería y Construcción” (Испания). Стоимость контракта составляет 26 млн долларов. Работы начались 6 сентября 2019 года.
Дорожный участок Аргаванд-Ширак является частью западной кольцевой дороги Еревана, а также соединяет административные районы Малатия-Себастия и Шенгавит.
Общая длина дороги составляет 2,7 км, а средняя ширина – 26 м. Участок дороги также включает металлический мост длиной 252 м и шириной 28 м через реку Раздан, а также одну эстакаду на перекрестке улиц Исакова и Бабаджаняна. На пересечении с улицей Ширака построен кольцевой узел. Все существующие коммуникационные линии в зоне воздействия дороги перенесены, под тротуарами проложены подземные коммуникационные трубы. Системы наружного освещения оснащены энергосберегающими LED лампами.
В рамках строительства участка дороги Аргаванд-Ширак была предоставлена компенсация 26 домохозяйствам на общую сумму около 265 млн драмов.