Շրջափակումը եղել է հենց Ադրբեջանի առաջնահերթությունը․ Նախիջևանից բռնագաղթած փախստականների արձագանքը
Նախիջևանից բռնագաղթած հայերի շահերը ներկայացնող հասարակական կազմակերպությունները հայտարարություն են տարածել՝ արձագանքելով ադրբեջանական որոշ շրջանակների կողմից տարածվող կեղծ թեզին, թե Նախիջևանը իբր շրջափակված է Հայաստանի կողմից։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հայտարարությունն ամբողջությամբ․
«Նախիջևանի՝ Հայաստանի Հանրապետության կողմից շրջափակված լինելու մասին ադրբեջանական որոշ շրջանակների կողմից տարածվող շինծու թեզը նպատակ ունի թաքցնել այն փաստը, որ Ադրբեջանն ինքն է 90-ականների սկզբից շրջափակել Հայաստանը և որի միտումնավոր լինելու մասին բազում անգամներ հայտարարել է հենց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
Շրջափակման քաղաքականությունը վերջին 30 տարիներին եղել է հենց Ադրբեջանի առաջնահերթությունը: Այդ նպատակով Ադրբեջանը ոչ միայն արգելափակել է Խորհրդային տարիներին գործող Հայաստան-Ադրբեջան երկաթուղային կապը, որը ներառում էր Իջևան-Ղազախ, Մեղրի-Հորադիզ, Մեղրի-Օրդուբադ, Երասխ-Սադարակ ուղղությունները, Հայաստան-Ադրբեջան կապող ավտոմոբիլային բոլոր մայրուղիները, այլև հետևողականորեն Հայաստանին դուրս է մղել տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող տնտեսական նախագծերից: Ադրբեջանը նաև 90-ականներին փակել է Ադրբեջանից Հայաստան եկող գազամուղը՝ դրանով էներգետիկ ճգնաժամ ստեղծելով Հայաստանի համար:
Նախիջևանը չի կարող շրջափակված լինել Հայաստանի կողմից պարզ պատճառով, որ չի հանդիսանում անկլավ մեկ պետության սահմանների ներսում, այլ Ադրբեջանի և արտաքին աշխարհի հետ հարաբերվելու հնարավորություն ունի ցամաքային կապով Իրանի և Թուրքիայի միջոցով: Բացի ցամաքային կապից, Նախիջևանի և Ադրբեջանի միջև գործում է անխափան օդային կապ, առնվազն վերջին երեք տարիներին նաև Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքով: Նախիջևանի և Ադրբեջանական Հանրապետության մնացած մասի կապի ընդհատումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքով պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետությունը շրջափակելու ադրբեջանական քաղաքականությամբ: Այն, որ ոչ թե Հայաստանն է շրջափակել հաղորդակցության ուղիները, այլ Ադրբեջանը, ապացուցվում է այն փաստով, որ միայն 2023թ.-ի հունվարից մինչ օրս Ադրբեջանից Նախիջևան և հակառակ ուղղություններով կատարվել է 1407 տարանցիկ թռիչք՝ ՀՀ օդային տարածքով։
Հայկական կողմը մեծ կարևորություն է տվել և բազմիցս պատրաստակամություն հայտնել տարածաշրջանային հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակման հարցում: Ավելին՝ 2022թ.-ի օգոստոսի 18-ից շրջանառման մեջ է դրված «ՀՀ Կառավարության 2011թ. մայիսի 12-ի N 703-Ն որոշման մեջ լրացումներ կատարելու մասին» Կառավարության որոշման նախագծին՝ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին երեք անցակետ տեղադրելու և տարածաշրջանային կոմունիկացիաները ապաշրջափակելու վերաբերյալ, որին Ադրբեջանը մինչև օրս ընդդիմանում է՝ չհամաձայնելով համապատասխան անցակետեր բացել իր տարածքում: Ադրբեջանի կառավարության համաձայնության դեպքում Նախիջևանն Ադրբեջանի հետ ավտոմոբիլային կապ կունենար նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքով:
2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հանդիպմանը ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն երկաթուղային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, երկաթգծի վերականգնման վերաբերյալ: Ադրբեջանը հետագայում հրաժարվել է պայմանավորվածությունից:
Նաև փաստենք` փակ սահմանների և Ադրբեջանի կողմից վարվող հայատյաց քաղաքականության պատճառով նախիջևանահայերը զրկված են իրենց հայրենի բնակավայրեր վերադառնալու իրավունքից»:

Блокада была приоритетом Азербайджана: ответ беженцев из Нахиджевана на ложные тезисы Азербайджана
Неправительственные организации, представляющие интересы депортированных из Нахиджевана армян, выступили с заявлением, отвечая на распространяемый некоторыми азербайджанскими кругами ложный тезис о том, что Нахиджеван якобы осажден Арменией.
Представляет заявление полностью:
«Распространяемый некоторыми азербайджанскими кругами сфабрикованный тезис о том, что Нахиджеван окружен Республикой Армения, направлен на то, чтобы скрыть тот факт, что Азербайджан сам окружил Армению с начала 90-х годов, о преднамеренности чего сам президент Азербайджана Ильхам Алиев заявлял много раз.
Политика блокады была приоритетом Азербайджана на протяжении последних 30 лет. С этой целью Азербайджан не только перекрыл действовавшее в советские годы железнодорожное сообщение Армения-Азербайджан, включавшее направления Иджеван-Газах, Мегри-Горадиз, Мегри-Ордубад, Ерасх-Садарак, все автомобильные магистрали, соединяющие Армению-Азербайджан, но и последовательно выталкивал Армению из экономических проектов регионального значения. Азербайджан также закрыл газопровод из Азербайджана в Армению в 90-х годах, тем самым создав энергетический кризис для Армении.
Нахиджеван не может быть окружен Арменией по той простой причине, что он не является анклавом в границах одного государства, а имеет возможность общаться с Азербайджаном и внешним миром через сухопутные связи с Ираном и Турцией. Помимо наземного сообщения, между Нахиджеваном и Азербайджаном существует непрерывное воздушное сообщение, по крайней мере, в течение последних трех лет также через воздушное пространство Республики Армения. Разъединение Нахиджевана и остальной части Азербайджанской Республики через территорию Республики Армения обусловлено проводимой Азербайджаном политикой окружения Республики Армения. О том, что не Армения блокировала каналы связи, а Азербайджан, свидетельствует тот факт, что только с января 2023 года по сегодняшний день через воздушное пространство РА было совершено 1407 транзитных рейсов из Азербайджана в Нахиджеван и обратно.
Армянская сторона придавала большое значение и неоднократно выражала готовность разблокировать региональные каналы связи. Более того, с 18 августа 2022 года в обращение введен проект постановления правительства «О внесении дополнений в постановление № 703-Н от 12 мая 2011 года» об установлении трех контрольно-пропускных пунктов на армяно-азербайджанской государственной границе и разблокировании региональных коммуникаций, против которого до сих пор выступает Азербайджан, не соглашаясь на открытие соответствующих контрольно-пропускных пунктов на его территории. В случае согласия правительства Азербайджана Нахичевань будет иметь автомобильное сообщение с Азербайджаном через территорию Республики Армения.
14 декабря 2021 года на встрече премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента Азербайджана Ильхама Алиева и председателя Европейского совета Шарля Мишеля в Брюсселе была достигнута договоренность о разблокировании железнодорожной инфраструктуры и восстановлении железной дороги. Впоследствии Азербайджан отказался от соглашения.
Отметим также, что из-за закрытых границ и антиармянской политики Азербайджана армяне Нахевана лишены права вернуться в родные места».