Forbes-ը Հայաստանը ներառել է 7 տպավորիչ ուղղությունների ցանկում, որոնք արժե այցելել
Forbes-ը Հայաստանը ներառել է 7 տպավորիչ ուղղությունների շարքում, որոնք կարելի է այցելել ՝ չնայած կորոնավիրուսային համաճարակի:
Պարբերականը խորհուրդ է տալիս փորձել աշխարհի ամենահին կոնյակը ։ "Պատմությունն ասում է, որ գինու այդ բրենդին բաբելոնյանի ժամանակ այդ հողերի վրա են լցրել ։ Հայաստանի եւ Թուրքիայի սահմանին գտնվող լեռան պատվին անվանակոչված Արարատ կոնյակն իր մեջ պարունակում է ընկույզների, համեմունքների, մուգ շոկոլադի եւ վանիլի բույր: Գաղտնիքը կայանում է նրանում, որ այն արտադրում է տեղական խաղողի սորտեր ՝ եզակի հատկություններով, շնորհիվ Արարատյան դաշտի միկրոկլիմատի և հայկական կաղնու տակառներում կրկնակի թորման և հնեցման հնագույն մեթոդի", - գրում է հեղինակ Էվա Պլան ։
"Կոնյակի համտեսման փորձը կապված է պատմությունների և լեգենդների հետ, ինչպիսին այն է, որտեղ ասվում է, որ Յալթայի համաժողովի ժամանակ Ստալինը Ուինսթոն Չերչիլին առաջարկել է Արարատի գավաթն իր սիգարի ուղեկցությամբ, և Անգլիայի նախագահին դա դուր է եկել ։ Այդ ժամանակից ի վեր Չերչիլը ամեն ամիս ստացել է բրենդիի "Դվին"խմբաքանակը ։ Մի անգամ վարչապետը նկատեց, որ իր մատակարարած կոնյակի որակը վատացել է, և Այդ մասին հայտնեց Ստալինին ։ Կուպաժի վարպետ Մարգար Սեդրակյանն աքսորվել է Սիբիր, և նրա բացակայությունը ազդել է բեմադրության որակի վրա ։ Ստալինը հրամայել է վարպետին վերադառնալ աշխատանքի և ստեղծել է բոլոր անհրաժեշտ պայմանները նորմալ կյանքի վերադառնալու համար", - շարունակում է հոդվածը ։
Ներկայումս Հայաստան կարելի է հասնել բացասական ՊՇՌ-թեստով, որն անցկացվել է ուղեւորությունից 72 ժամ առաջ:

Forbes включил Армению в список семи впечатляющих направлений, которые стоит посетить
Forbes включил Армению в число семи впечатляющих направлений, которые можно посетить, несмотря на коронавирусную пандемию.
Издание советует попробовать самый старый коньяк в мире. «История гласит, что этот винный бренди перегоняли на этих землях еще во времена вавилонян. Коньяк Арарат, названный в честь горы, расположенной на границе между Арменией и Турцией, источает аромат орехов, специй, темного шоколада и ванили. Секрет заключается в его производстве с использованием местных сортов винограда с уникальными свойствами, благодаря микроклимату Араратской долины и древнему методу двойной дистилляции и выдержки в бочках из армянского дуба », — пишет автор Эва Пла .
«Опыт дегустации коньяка связан с историями и легендами, такими как та, в которой говорится, что во время Ялтинской конференции Сталин предложил Уинстону Черчиллю бокал Арарата в сопровождении его сигары, и президенту Англии это понравилось. С тех пор Черчил ежемесячно получал партию бренди «Двин». Однажды премьер-министр заметил, что качество поставленного им коньяка ухудшилось, и сообщил об этом Сталину. Мастер  купажа  Маргар Седракян был сослан в Сибирь, и его отсутствие сказалось на качестве постановки. Сталин приказал мастеру вернуться к работе и создал все необходимые условия для возвращения к нормальной жизни », — продолжает статья.
В настоящее время в Армению можно попасть с отрицательным ПЦР-тестом, проведенным за 72 часа до поездки.