Երկու տարի առաջ այս օրը մեր ժողովուրդն առերեսվեց հերթական փորձության հետ. Նախագահ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատրյանը 44-օրյա պատերազմի տարելիցի առթիվ հանդես է եկել ուղերձով.
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի նախահարձակ ռազմական գործողություններով սանձազերծվեց 44-օրյա պատերազմը՝ ի չիք դարձնելով գործընկեր երկրների և միջազգային կառույցների կողմից տարիներ շարունակ ներդրված ջանքերը՝ միտված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ, բանակցային ուղիներով և առանց ուժի կիրառման կարգավորմանը։
Երկու տարի առաջ այս օրը մեր ժողովուրդն առերեսվեց հերթական փորձության հետ, մեր զինված ուժերը, կամավորականները, բժիշկներն ու քաղաքացիները հերթական անգամ հարկադրված էին մարտի դաշտում պաշտպանել Արցախի մեր հայրենակիցների՝ սեփական բնօրրանում ապրելու և արարելու անքակտելի իրավունքները։
44-օրյա պատերազմը գոյութենական մարտահրավեր էր Հայաստանի և Արցախի համար՝ լի անդառնալի կորուստներով:
Իմ խորին ցավակցությունն ու զորակցությունն եմ հայտնում մարտում ընկած մեր նվիրյալների հարազատներին: Խոնարհվում եմ նրանց հիշատակի առաջ։
Այսօր, ներկայիս դժվարին ու փորձություններով լեցուն ժամանակաշրջանում, մեր բոլորիս պարտքն է արժանվույնս գնահատել մեր նահատակների զոհաբերությունը և գիտակցել, որ նրանք ընկան հանուն կյանքի, հանուն մեր ժողովրդի ապրելու աներկբա իրավունքի և հանուն խաղաղության, որի համար մենք պայքարում ենք նաև հիմա։

44-дневная война была экзистенциальным вызовом для Армении и Арцаха: президент РА
Президент РА Ваагн Хачатрян направил послание в связи со второй годовщиной 44-дневной войны. В нем, в частности, говорится: «Дорогие соотечественники!, 27 сентября 2020 года наступательными боевыми действиями Азербайджана была развязана 44-дневная война, сводя на нет многолетние усилия стран-партнеров и международных структур, направленные на урегулирование нагорно-карабахского конфликта мирными, переговорными путями и без применения силы.
Два года назад в этот день наш народ столкнулся с очередным испытанием, наши Вооруженные силы, добровольцы, врачи и граждане в очередной раз были вынуждены на поле боя защищать неотъемлемые права наших соотечественников в Арцахе - жить и созидать на собственной земле. 44-дневная война была экзистенциальным вызовом для Армении и Арцаха, полным необратимых потерь.
Выражаю свои глубокие соболезнования и поддержку родным павших в бою героев. Преклоняюсь перед их памятью. Сегодня, в нынешний трудный и полный испытаний период, долг всех нас достойно оценить жертву наших мучеников и осознать, что они пали во имя жизни, во имя непоколебимого права нашего народа на мирную жизнь, за которое мы боремся и сейчас. Силу и терпения всем нам, во имя нашей независимости и свободы».