Դիլիջանում տեղի կունենա առաջին մեծ գաստրոփառատոնը
Մայիսի 6-ից 8-ը Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգում տեղի կունենա GASTROFEST եռօրյա գաստրոնոմիական փառատոնը, որի ընթացքում ավելի քան 20 մասնակիցներ, այդ թվում՝ ռեստորաններ, սրճարաններ, պահածոներ բնական մթերքներ և խմիչքներ արտադրողներ Հայաստանի տարբեր մարզերից հյուրերին կներկայացնեն իրենց արտադրանքը։
Փառատոնը կանցկացվի քաղաքային տոնավաճառի ձևաչափով, որտեղ համտեսներից բացի կլինի կենդանի երաժշտություն, պարի և այլ վարպետաց դասեր, ինչպես նաև գաստրոնոմիկ քվեսթ: Փառատոնի կազմակերպիչն է GoТoArmenia տուրիստական նախագիծը:
Փառատոնի մասնակիցները հյուրերին կառաջարկեն ճաշատեսակների և խմիչքների հավաքածուներ, որոնցով հայտնի է իրենց տարածաշրջանը, կպատմեն իրենց խոհարարական ավանդույթների և սեփական հեղինակային հայեցակարգի մասին:
Գաստրոնոմիկ քվեստի շրջանակներում հյուրերը կկարողանան կատարել խոհարարների հատուկ առաջադրանքները և ստանալ մրցանակներ: Փառատոնային ամեն օրն ուղեկցվելու է հայ երաժիշտների և տարբեր խմբերի կողմից կատարումներով․ այդ թվում կլինեն Միքայել Ոսկանյանը, «ԹմբաԹա» նվագախումբը, «Տիեզերք» բենդը, «Ավելուկը», «Ռոզենտալը», Հայկ Կարոյին, Նիք Տեր-Հովհաննիսյանը, Դեյվ Գոդակյանը, Արման Փեշտմալջյանը և Սերժոն։
«Կարին» ազգագրական երգ ու պարի համույթը կանցկացնի պարի վարպետաց դասեր, որոնց ընթացքում ցանկացած հյուր հնարավորություն կունենա սովորելու հայկական ժողովրդական պարեր:
Փառատոնում գործելու է նաև «Զինվորի տուն» բարեգործական տաղավարը, որտեղից հնարավոր կլինի գնել 44-օրյա պատերազմի մասնակիցների պատրաստած հեղինակային հուշանվերներն ու ձեռքի աշխատանքները:
Փառատոնի հյուրերը GG Taxi հավելվածի միջոցով կկարողանան Հայաստանի տարբեր քաղաքներից (Երևան, Գյումրի, Վանաձոր) փոխադրամիջոց ամրագրել դեպի Դիլիջան՝ փառատոնի անցկացման վայր:
Օր և ժամ՝
Մայիսի 6 (ուրբաթ)՝ 17:00-23:00,
Մայիսսի 7 և 8  (շաբաթ և կիրակի)՝ 12:00-23:00
Միջոցառման ծրագիրն ու տոմսերը հասանելի են այս հղումով:
Միջոցառման գլխավոր հովանավոր՝ ArLeAM ընկերությունը։
GoТoArmenia նախագիծը մատուցում է համալիր տուրիստական ծառայություններ Հայաստանում, կազմակերպում արտագնա միջոցառումներ, գծում զբոսաշրջային երթուղիներ, կազմում տուրիստական փաթեթներ, ապահովում զբոսաշրջիկների ուղեկցում և նախագծում տարբեր ուղղվածության իրադարձային միջոցառումներ:

В Дилижане состоится первый крупный гастрофестиваль в Армении
С 6 по 8 мая в городском парке Дилижана (Тавушская область) пройдет трёхдневный гастрономический фестиваль GASTROFEST, в рамках которого более 20 участников среди них рестораны, кафе, производители натуральных продуктов и напитков из разных регионов Армении представят гостям свою продукцию.
Мероприятие состоится в формате городской ярмарки, где помимо дегустаций будут организованы концерты живой музыки, танцевальные и другие мастер-классы, а также гастрономический квест. Организатором события выступает туристический проект GoToArmenia.
Участники фестиваля предложат гостям наборы блюд и напитков, которыми славится их регион, расскажут про свои кулинарные традиции и собственную авторскую концепцию. В рамках гастрономического квеста гости смогут пройти специальные задания и получить призы.
Каждый фестивальный день будет сопровождаться концертами живой музыки от армянских музыкантов и групп, среди них Miqayel Voskanyan, Tmbata Orchestra, Tiezerk Band, Aveluk, Rozental, Hayk Karoyi, Nick Ter-Hovhannisyan, Dave Geodakyan, Arman Peshtmaljyan и Serjo.
Ансамбль Karin проведет танцевальные мастер-классы, в ходе которых любой желающий сможет научиться армянским народным танцам.
На фестивале будет действовать благотворительный павильон «Дом солдата», в котором можно приобрести авторские сувенирные изделия от ветеранов 44-дневной Арцахской войны.
Гости фестиваля смогут добраться до места проведения из разных городов Армении (Еревана, Гюмри, Ванадзора) через приложении GG Taxi, где в разделе шаттлов доступна бронь транспорта до локации фестиваля в Дилижане.
Дата и время:
6 мая (пятница) – с 17:00 до 23:00;
7 и 8 мая (суббота и воскресенье) – с 12:00 до 23:00.
Программа мероприятия и билеты доступны по ссылке.
Генеральный спонсор мероприятия – компания «ArLeAM».
GoТoArmenia проект, который занимается предоставлением комплексных туристических услуг в Армении, проведением выездных мероприятий, составлением маршрутов, формированием турпакетов, сопровождением путешественников, а также организацией событийных мероприятий разных направленностей.