Մեղրիի նախկին ղեկավարը, տեղակալը և գլխավոր մասնագետը մեղադրվում են պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ. ՔԿ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում Մեղրիի համայնքապետարանի պաշտոնատար անձանց կողմից չարաշահումներ կատարելու դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել են մի շարք հանգամանքներ:
Քննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքի նախկին ղեկավար Մխիթար Զաքարյանը, 2016թ. սեպտեմբերի 23-ից զբաղեցնելով հիշյալ պաշտոնը, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, կատարելով պաշտոնական կեղծիք, խախտելով «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները, անձնական այլ շահագռգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, կազմակերպել և իրականացրել է համայնքին պատկանող և ՀՀ հողային օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով նախատեսված սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված 0,4388 հողամասի օտարումը:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ դեռևս 20.05.2011թ. Մեղրի համայնքի ավագանու որոշմամբ թույլատրվել է 25 տարի ժամկետով, բազմամյա տնկարկներ հիմնելու նպատակով վարձակալության տրամադրել համայնքին պատկանող, ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված հողամասերի ցանկում ընդգրկված , համայնքի հատակագծում որպես արգելոց նշված տարածքից 0,4388 հա մակերեսով հողատարածքը, որի հիման վրա համայնքապետարանի կողմից կայացած մրցույթի արդյունքում 14.07.2012թ. կնքված վարձակալության պայմանագրով հողատարածքը հանձնվել է վարձակալությանը:
Սակայն վարձակալած հողատարածքում բազմամյա տնկարկներ հիմնելու փոխարեն, վարձակալը տարածքը ծառայեցրել է հասարակական նպատակներով, այն է՝ կառուցել է սրճարան և առանց համապատասխան թույլտվությունների՝ տարածքը ծանրաբեռնել է հիմնական և ոչ հիմնական շինություններով:
Մեղրիի համայնքապետը, պարտավոր լինելով հետևել, որպեսզի վարձակալությամբ տրամադրված հողատարածքն օգտագործվի նպատակային նշանակությամբ, ինչպես նաև՝ կասեցնել և կանխարգելել առանց թույլտվության հիմնական և ոչ հիմնական շինությունների կառուցումը, չի կատարել իր պաշտոնեական պարտականությունները. ավելին՝ պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ կազմակերպել է այդ հողատարածքը սեփականությամբ իր մտերիմ անձին օտարելու գործընթաց, որն իրականացնելու համար ձեռք բերված հանցավոր պայմանավորվածության շրջանակներում Մեղրի համայնքի ղեկավարի տեղակալի և աշխատակազմի քաղաքաշինության, հողօգտագործման, գյուղատնտեսության և գույքի կառավարման բաժնի գլխավոր մասնագետի կողմից 12.11.2019թ. կազմվել է պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող կեղծ տեղեկանք, այն մասին, թե իբր, Մեղրի համայնքի սեփականություն հանդիսացող գյուղատնտեսական նշանակության նշված հողամասն ընդգրկված չէ ՀՀ հողային օրենսգրքով սահմանված սահմանափակումների ցանկում։
Նշված տեղեկանքի հիման վրա Մեղրի համայնքի ավագանու կողմից 25.05.2020թ. որոշմամբ փոփոխություն և լրացում է կատարվել Մեղրի համայնքի ավագանու 06.03.2020թ. որոշման մեջ և հողատարածքն ընդգրկվել է համայնքի կողմից օտարվող հողատարածքների ցանկում։
2020թ. հունիսի 24-ին Մեղրիի համայնքապետարանում տեղի ունեցած աճուրդի արդյունքում, որը կազմակերպվել է համայնքի ղեկավարի տեղակալի կողմից, հաղթող է ճանաչվել համայնքի ղեկավարի մտերիմ անձը, այնուհետև համայնքի ղեկավարի որոշմամբ, աճուրդի արդյունքներով, հողատարածքն օտարվել է հաղթող ճանաչված անձին և նույն օրը աշխատակազմի քաղաքաշինության, հողօգտագործման, գյուղատնտեսության և գույքի կառավարման բաժնի գլխավոր մասնագետ Արտավազդ Արզումանյանի կողմից դիմում է ներկայացվել ՀՀ կադաստրի կոմիտեի Մեղրիի սպասարկման գրասենյակ՝ նշված հողատարածքի վերաբերյալ միասնական տեղեկատվություն տրամադրելու մասին, որին ի պատասխան ՀՀ կադաստրի մարզային ստորաբաժանման կողմից տրվել է միասնական տեղեկանք այն մասին, որ հողամասն ընդգրկված է ՀՀ հողային օրենսգրքով սահմանված հողամասերի ցանկում:
Հողամասի օտարումն ամեն գնով կազմակերպելու նպատակով համայնքի ղեկավարը պահանջել է ՀՀ կադաստրի կոմիտե ներկայացնել միասնական տեղեկանք տրամադրելու նոր դիմում, որի հիման վրա համայնքապետարանի գլխավոր մասնագետը դիմում է ներկայացրել ՀՀ կադաստրի կոմիտեի Մեղրիի սպասարկման գրասենյակ՝ խնդրելով 02.07.2020թ. ՀՀ կադաստրի կոմիտեի Սյունիքի մարզային ստորաբաժանման կողմից տրված նախորդ միասնական տեղեկանքում կատարել սխալների ուղղում և լրացուցիչ նշումներ և տեղեկություններ բաժնից հանել «ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի» գրառումը:
Նշված դիմումին ի պատասխան ՀՀ կադաստրի կոմիտեի Սյունիքի մարզային ստորաբաժանման կողմից տրվել է նոր միասնական տեղեկանք, որի լրացուցիչ նշումներ և տեղեկություններ բաժնում նշվել է, որ գույքի նկատմամբ որևէ հիմքով սեփականության իրավունքի նոր պետական գրանցումը կկատարվի՝ հողամասը ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված հողամասերի ցանկում ընդգրկված լինելու կամ չլինելու վերաբերյալ համապատասխան տեղեկանք ներկայացնելու դեպքում:
Հողամասի օտարման գործընթացն ավարտին հասցնելու նպատակով, համայնքի ղեկավարի հանձնարարությամբ, համայնքապետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության, հողօգտագործման, գյուղատնտեսության և գույքի կառավարման բաժնի գլխավոր մասնագետը պատրաստել է նշված հողատարածքը ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված հողամասերի ցանկում ընդգրկված չլինելու մասին պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող կեղծ տեղեկանք, որը հաստատվել է համայնքի ղեկավարի կողմից:
Տեղեկանքի հիման վրա համայնքապետարանի կողմից լիազորված և մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչված անձանց միջև Մեղրի քաղաքում նոտարական վավերացմամբ կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագրով հիշյալ 0,4388 մակերեսով հողատարածքն օտարվել է և ստացել պետական գրանցում:
Արդյունքում՝ Մեղրիի համայնքապետի, համայնքի ղեկավարի տեղակալի և համայնքապետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության, հողօգտագործման, գյուղատնտեսության և գույքի կառավարման բաժնի գլխավոր մասնագետի գործողությունների արդյունքում համայնքի սեփականություն հանդիսացող և ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի 6-րդ և 11-րդ կետի համաձայն օտարումն արգելված, Մեղրի համայնքի գլխավոր հատակագծում որպես արգելոց նշված հողատարածքի 0,4388 հա մասն օտարվել է՝ որպես սեփականություն՝ այդ կերպ պետության և համայնքի իրավունքներին ու օրինական շահերին պատճառելով անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացրած էական վնաս, այն է՝ համայնքի սեփականությունից դուրս է եկել օտարումն արգելված հողատարածքը, համայնքային սեփականություն հանդիսացող լիճը զրկվել է ափից, համայնքը և պետությունը զրկվել են գլխավոր հատակագծում որպես արգելոց նշված տարածքն ըստ նպատակային նշանակության օգտագործելու և հանրության շահերին ծառայեցնելու հնարավորությունից:
Վարույթն իրականացնող մարմինը, գնահատելով քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցները, Մեղրի համայնքի ղեկավարի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և ազատությունից զրկելու համար, 08.07.2021թ. միջնորդություն է ներկայացրել դատախազին ԱԺ պատգամավորի թեկնածու հանդիսացող Մխիթար Զաքարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և ազատությունից զրկելու համար կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով (ԿԸՀ) դիմելու և համաձայնություն ստանալու համար։ Նույն օրը դատախազի կողմից համապատասխան միջնորդությունը ներկայացվել է ԿԸՀ, որը բավարարվել է:
Քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Մեղրի համայնքի նախկին ղեկավար Մխիթար Զաքարյանին և տեղակալին՝ Արմեն Սամվելյանին, մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ համայնքապետարանի գլխավոր մասնագետ Արտավազդ Արզումանյանին՝ 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Միջնորդություններ են ներկայացվել՝ նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին:
Մխիթար Զաքարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդությունը դատարանի կողմից բավարարվել է, իսկ մյուս երկու միջնորդությունները դեռևս չեն քննարկվել:

СК пояснил, в чем обвиняются бывший глава общины Мегри и его заместитель  В результате комплексных следственных мероприятий, реализованных
СК пояснил, в чем обвиняются бывший глава общины Мегри и его заместитель В результате комплексных следственных мероприятий, реализованных
Следственным комитетом Армении, выяснились подробности по делу о масштабных злоупотреблениях в общине Мегри со стороны экс-главы общины Мхитара Закаряна и его заместителя.
В ходе следствия были получены данные о том, что бывший глава общины Мегри Мхитар Закарян, занимая упомянутую должность с 23 сентября 2016 года, злоупотребляя своими должностными полномочиями, совершая официальную фальсификацию, нарушая требования закона РА "О местном самоуправлении", исходя из личной и иной заинтересованности и групповых интересов, организовал и осуществил отчуждение земельного участка в 0,4388, принадлежащего общине и включенного в перечень неприватизируемых территорий в рамках Земельного кодекса РА.
В частности, выяснилось, что еще в 2011 году решением Совета старейшин Мегри было дано разрешение на сдачу в аренду сроком на 25 лет земельного участка площадью в 0,4388 га, включенного в соответствии с Земельным кодексом РА в перечень заповедников и принадлежащего общине, для посадки там многолетних саженцев.
На основании данного решения в результате тендера, состоявшегося 14.07.2012 года, земельный участок был сдан в аренду. Однако вместо того, чтобы использовать участок по назначению, арендатор использовал территорию в личных целях, а именно: построил кафе и незаконные основные и временные сооружения. Мэр Мегри, в рамках своих полномочий не уследил за тем, чтобы предоставленный в аренду земельный участок был использован по целевому назначению, а также не приостановил и не предотвратил строительство незаконных сооружений, тем самым не выполнил своих должностных обязанностей.
Более того, злоупотребляя должностным положением, глава общины организовал процесс отчуждения этого земельного участка своему близкому лицу в рамках преступной договоренности. Для осуществления сделки заместитель руководителя общины Мегри и главный специалист Отдела градостроительства, землепользования, сельского хозяйства и управления имуществом Аппарата мэрии Мегри 12.11.2019 года составили официальную справку о том, что земельный участок, являющийся собственностью общины Мегри, не включен в перечень неприватизируемых территорий в рамках Земельного кодекса РА.
На основании указанной справки решением Совета старейшин Мегри от 25.05.2020 года были внесены изменения и дополнения в решение от 06.03.2020 года и земельный участок был включен в перечень отчуждаемых общинных территорий. 24 июня 2020 года в результате аукциона, проведенного заместителем руководителя общины Мегри, победителем был признан близкий человек руководителя общины, затем решением последнего, в результате аукциона земельный участок был отчужден победившему лицу и в тот же день главный специалист
Отдела градостроительства, землепользования, сельского хозяйства и управления имуществом Артавазд Арзуманян представил заявление в городской отдел Комитета кадастра РА решение о предоставлении единой справки на указанный земельный участок, в ответ на что, однако, городской отдел Комитета кадастра выдал единую справку о том, что данный земельный участок включен в список неприватизируемых территорий.
С целью организации отчуждения земельного участка любой ценой глава общины потребовал представить в городской отдел Комитета кадастра РА новое заявление о предоставлении единой справки, на основании которой главный специалист муниципалитета попросил городской отдел Кадастра исключить в предыдущей единой справке запись относительно ограничений на приватизацию в соответствии со статьей 60 Земельного кодекса РА.
В ответ на это заявление городским подразделением Комитета кадастра Армении была выдана новая единая справка и в разделе «Дополнительные отметки и сведения» было отмечено, что новая государственная регистрация права собственности на имущество на каком-либо основании будет осуществлена в случае представления соответствующей справки о включении или исключении земельного участка из списка неприватизируемых земельных участков.
С целью завершения процесса отчуждения земельного участка, по поручению руководителя общины Мегри, главный специалист Отдела градостроительства, землепользования, сельского хозяйства и управления имуществом Аппарата муниципалитета подготовил фальшивую справку, являющуюся официальным документом о том, что указанный земельный участок не включен в список неприватизируемых территорий.
Справка была утверждена руководителем общины. На основании справки, заключенной нотариально заверенным договором о купле-продаже недвижимого имущества в городе Мегри между лицами, уполномоченными муниципалитетом и признанными победителями в результате конкурса, упомянутый земельный участок площадью в 0,4388 был отчужден и получил государственную регистрацию.
В результате действий главы общины Мегри, его заместителя и главного специалиста Отдела градостроительства, землепользования, сельского хозяйства и управления имуществом Аппарата муниципалитета был нанесен существенный ущерб правам и законным интересам общины - озеро, являющееся общинной собственностью, лишилось берега, община и государство лишились возможности использовать указанную в генплане в качестве заповедника территорию по целевому назначению.
Орган, осуществляющий производство, оценивая полученные по уголовному делу доказательства, 08.07.2021 года представил прокурору ходатайство о возбуждении уголовного преследования и лишении свободы в отношении бывшего главы Мэгри, ныне кандидата в депутаты Мхитара Закаряна. В тот же день прокурор представил соответствующее ходатайство в ЦИК, которое было удовлетворено.
В соответствии с достаточными доказательствами, приобретенными по уголовному делу, бывшему руководителю общины Мегри Мхитару Закаряну и его заместителю Армену Самвеляну предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 и части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА, а главному специалисту муниципалитета Артавазду Арзуманяну - по части 2 статьи 38-308 и части 1 статьи 38-314 Уголовного кодекса РА.
Были представлены ходатайства об избрании в отношении них ареста в качестве меры пресечения. Суд удовлетворил ходатайство об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении Мхитара Закаряна, а два других ходатайства пока не обсуждались. Следствие продолжается.