Հայաստանը լրացված դիմում է ուղարկել ՄԻԵԴ, որովհետեւ անհապաղ բուժօգնության կարիք ունեցողների թիվն ավելացել է. Դրմեյան
Միազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը ոչ միայն Եվրոպական դատարան է գանգատ ներկայացրել, այլ նաեւ ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարան։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 16-ին, հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի ղեկավար Լիպարիտ Դրմեյանը։
«Արդարադատության միջազգային դատարան դիմել ենք նամակով, խնդրելով, փոխանցել Ադրբեջանին մեր այն դիրքորոշումը, որ 48 ժամվա ընթացքում պետք է ապաշրջափակվի Բերձորի միջանցքը, որպեսզի մարդկանց հնարավորություն տրվի ազատ տեղաշարժի իրավունքն ապահովել»,- նշեց նա։
Դրմեյանի խոսքով՝ եթե Ադրբեջանը պահանջը չբավարարի, ապա կներկայացվի նոր նախականխիչ միջոց կիրառելու վերաբերյալ դիմում։
«Մեկ դիմում ներկայացրել էինք 2021-ին՝ ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի շրջանակում, որը բավարարվել էր եւ մի քանի կոմպոնենտ ուներ՝ ատելության խոսքի վերացում, հետաքննությունների իրականացում, պատմամշակութային հուշարձանների պահպանություն եւ ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանություն։ Երկու օր առաջ է ներկայացվել Արդարադատության միջազգային դատարան, բառացիորեն րոպեների ընթացքում մենք ծանուցում ենք ստացել դատարանից, որ փոխանցվել է Ադրբեջանին»,- ներկայացրեց Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի ղեկավարը։
Անդրադառնալով ՄԻԵԴ ներկայացված դիմումին ՝ Դրմեյանն ասաց, որ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջը երկու կոմպոնենտ է ներառում՝ ամբողջությամբ ապաշրջափակել ճանապարհը եւ նշված են այն անձանց տվյալները, որոնք Հայաստան տեղափոխվելու անհապաղ անհրաժեշտություն ունեն. «Մեր դիմումն ուղարկելուց 1-2 ժամ անց ստացանք դատարանի նամակն այն մասին, որ Ադրբեջանին տրված է մինչեւ երկուշաբթի ժամը 16։00-ն ժամանակ, որպեսզի ներկայացնի դիրքորոշում մեր պահանջի վերաբերյալ»։
Անդրադառնալով պրակտիկային՝ մասնագետն ասաց, որ եթե 44-օրյա պատերազմի հատկապես ակտիվ փուլում ներկայացվող միջանկյալ միջոցներին Ադրբեջանը պասիվ էր արձագանքում, ապա հետպատերազմյան շրջանում ձեռնարկված իրավական գործընթացներին Ադրբեջանը շատ արագ է արձագանքում կամ առնվազն ինֆորմացիա է տրամադրում. «Սա ենթադրում է, որ այս պրոցեսները որոշակի ազդեցություն ունենում են»։
Հիշեցնենք, որ Եվրոպական դատարանը որոշում է կայացրել Հայաստանի ներկայացրած միջանկյալ միջոցներ կիրառելու պահանջի վերաբերյալ: Ըստ որոշման՝ Ադրբեջանին ժամանակ տրամադրվել մինչեւ երկուշաբթի՝ դեկտեմբերի 19-ը, ժամը 16-ը (Ֆրանսիայի ժամանակով) պատասխան ուղարկել Հայաստանի ներկայացրած պահանջի վերաբերյալ, որից հետո Դատարանը կկայացնի վերջնական որոշում:

Дрмеян: Подана жалоба не только в Европейский суд, но и в Международный суд ООН
Офис представителя по международным правовым вопросам подал жалобу не только в Европейский суд, но и в Международный суд ООН. Об этом заявил на пресс-конференции 16 декабря руководитель офиса представителя по международным правовым вопросам Липарит Дрмеян.
«Мы направили письмо в Международный суд с просьбой донести до Азербайджана нашу позицию о том, что Бердзорский коридор должен быть разблокирован в течение 48 часов, чтобы дать людям возможность обеспечить право на свободное передвижение», - заявил Дрмеян.
По его словам, если Азербайджан не удовлетворит требование, то будет подано заявление о применении новой превентивной меры.
«Одно заявление мы подали в 2021 году в рамках Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, которая была удовлетворена и имела несколько составляющих - устранение слова ненависти, проведение расследований, сохранение историко-культурных памятников и защита прав военнопленных. Два дня назад было представлено заявление в Международный суд, буквально в течение нескольких минут мы получили извещение суда о том, что оно передано Азербайджану», - отметил руководитель офиса представителя по международным правовым вопросам.
Касаясь заявления, представленного в ЕСПЧ, Дрмеян сказал, что требование о применении промежуточных мер включает в себя две составляющие - полноценное разблокирование дороги и данные лиц, которых срочно необходимо доставить в Армению. «Через 1-2 часа после отправки нашего заявления мы получили письмо из суда, в котором говорится, что Азербайджану дано время до 16:00 часов понедельника, чтобы Баку представил позицию вокруг нашего требования», - заметил он.
Касаясь практики, специалист сказал, что если Азербайджан пассивно реагировал на промежуточные меры, представляемые во время 44-дневной войны, особенно в период активной фазы, то в послевоенный период Баку очень быстро реагирует на предпринимаемые правовые процессы или, по крайней мере, предоставляет информацию. «Это предполагает, что данные процессы имеют определенное воздействие», - заключил руководитель офиса представителя по международным правовым вопросам.
Отметим, что Европейский суд принял решение по заявлению Армении о применении промежуточных мер. Суд решил дать Азербайджану время до понедельника, 19 декабря, 16:00 (по французскому времени) для отправки ответа на запрос Армении, после чего суд вынесет окончательное решение.
Напомним, что группа азербайджанцев в гражданской одежде 12 декабря перекрыла дорогу Степанакерт-Горис, якобы, по «экологическим причинам». Единственная дорога, соединяющая Арцах с Арменией, вот уже пятый день перекрыта. Азербайджанцы перекрыли и подачу газа в Арцах. Газоснабжение сегодня было восстановлено.