Անթույլատրելի է գերիների հարցը սոսկ եռակողմ հայտարարության ամսաթվով պայմանավորելը. Թաթոյան
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարություն է տարածել, որտեղ նշված է, որ անհրաժեշտ է ապահովել մարդասիրական և մարդու իրավունքների միջազգային պահանջների բացարձակ գործողությունն ու հայկական կողմի գերիների անհապաղ ազատ արձակումն ու վերադարձը առանց որևէ նախապայմանի:
՛՛2021թ. մարտի 15-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահի հետ հանդիպմանը նվիրված ասուլիսին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարը հայտարարել է. «Ադրբեջանն, իր ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան, բոլոր գերիներին վերադարձրել է Հայաստանին»: Հայտարարությամբ նաև նշվել է, որ «նոյեմբերի 26-ին Հայաստանի Շիրակի մարզից (…) զինված անձինք ռազմագերիներ չեն»: Ադրբեջանի իշխանությունների այս հայտարարությունները պարբերական բնույթ ունեն:
Հաշվի առնելով, որ հարցը վերաբերում է Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող հայ զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց իրավունքների պաշտպանությանը և այն, որ չպետք է թույլ տալ փաստերի աղավաղված ներկայացում միջազգային կառույցներին՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն անհրաժեշտ է համարում մանրամասն անդրադանալ նշված հայտարարություններին:
1. Թե՛ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից առաջ, թե՛ դրանից հետո ու ներկայում էլ առկա է ընթացող (շարունակվող) զինված հակամարտություն (ongoing armed conflict):
Այս եզրահանգումն ուղղակիորեն բխում է միջազգային մարդասիրական իրավունքից և նշանակում է, որ Ադրբեջանում պահվող հայկական կողմի բոլոր զինծառայողներն ու քաղաքացիական անձինք կարգավիճակով գերիներ են, պաշտպանված են միջազգային իրավունքով և պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն ու անվտանգ վերադարձվեն:
2. Գերիների ազատ արձակումն ու վերադարձը պարտադիր կատարման ենթակա միջազգային պահանջ է, այլ ոչ թե ադրբեջանական իշխանությունների «բարի կամքը» կամ նրանց «լավությունը»:
Այս պահանջը միջազգային իրավունքում գործում է՝ անկախ կոնկրետ հակամարտությունների վերաբերող փաստաթղթերում ամրագրված լինելուց ու պետք է կատարվի առանց նախապայմանների:
3.  Ադրբեջանի իշխանությունների վարքագիծն ու հայտարարությունները վկայում են առնվազն հետևյալի մասին.
1) նրանք արհեստական են ձգձգում հայկական կողմի գերիների ազատ արձակումն ու վերադարձը,
2) չարաշահում են իրավական ընթացակարգերը և նենգափոխում միջազգային իրավունքի պահանջները՝ գերիների նկատմամբ հարուցելով քրեական հետապնդումներ ու ազատությունից զրկելն օգտագործում՝ որպես պատիժ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցում կոնկրետ օրինակներով ապացուցված է, որ այս պրակտիկան կոպտորեն խախտում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները,
3) օգտագործում են  հարցը քաղաքական նպատակների համար: Խոսքն, օրինակ, վերաբերում է անկախ լրատվամիջոցների հրապարակումներին այն մասին, որ ադրբեջանական իշխանությունները գերիների վերադարձի հարցն օգտագործում են Արցախում տարածքների փոխանակման, սակարկությունների ու քաղաքական այլ նպատակների համար,
4) շահարկում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության՝ գերիների վերադարձին առնչվող 8-րդ կետը և այն կապում հայտարարության այլ կետերի հետ՝ ակնհայտորեն օգտվելով առիթից, որ դրանում նշված չէ այդ պարտավորության կատարման ժամկետ:
5) դիտավորությամբ շարունակաբար հոգեկան տառապանք են պատճառում գերիների ու անհայտ կորածների ընտանիքներին, ինչպես նաև խաղում են հայաստանյան ու արցախյան հասարակության զգացմունքների հետ,
6) իրենց պահվածքով հանրային լարվածություն են ստեղծում Հայաստանում ու Արցախում,
7) մարդու իրավունքների պահանջների կոպիտ խախտմամբ չեն հրապարակում Ադրբեջանում առանց որևէ օրինական հիմքի պահվող հայկական կողմի գերիների իրական թիվը:
4. Հետևաբար, ադրբեջանական զինված ուժերի գերեվարած հայ զինծառայողներից ու քաղաքացիական անձանցից որևէ մեկին «ահաբեկիչ» կոչելը միջազգային մարդասիրական իրավունքի ու, առհասարակ, մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումներ է:
Այս պնդումը հատկապես բխում է 1949 թվականի Ժնևի երրորդ կոնվենցիայի պահանջներից:
5. Ադրբեջանի նախագահի ու արտաքին գործերի նախարարի հայտարարություները գերիների վերաբերյալ ուղղակիորեն հակասում են նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը ստորագրած կողմերի մտադրություններին ու այդ հայտարարության կիրառության պրակտիկային:
Մասնավորապես, այդ հայտարարության 8-րդ կետի պահանջի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն իսկ Ադրբեջանին է փոխանցել Արցախում հանցանքներ, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների սպանություն կատարած և դատապարտված երկու անձի: Ադրբեջանը նույն սկզբունքով Հայաստանին է փոխանցել այդ երկրում ֆորմալ դատապարտված հայերի:
Ավելին, տեղի է ունեցել նաև նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո գերեվարված անձանց վերադարձ նույնպես:
6. Հետևաբար, նշված հայտարարությունը պետք է կիրառվի ինչպես նոյեմբերի 9-ից առաջ, այնպես էլ դրանից հետո բոլոր իրավիճակների նկատմամբ. այնքան ժամանակ, քանի դեռ պատերազմական գործողությունների հետևանքներով պայմանավորված՝ առկա է մարդու իրավունքների պաշտպանության ու մարդասիրական գործընթացի օբյեկտիվ անհրաժեշտություն:
Սկզբունքային առումով է անթույլատրելի է գերիների հարցը սոսկ եռակողմ հայտարարության ամսաթվով պայմանավորելը:
Եվս մեկ անգամ հստակ շեշտում ենք, որ, անկախ գերեվարվելու ամսաթվից, Ադրբեջանում պահվող հայկական կողմի բոլոր զինծառայողները և քաղաքացիական անձինք գերիներ են իրենց կարգավիճակով:
Նման մեխանիկական մոտեցումն անթույլատրելի է:
7.   Վերը շարադրվածից բացի, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած հավաստի ապացույցները հաստատում են, որ գերեվարված անձանց թիվն ավելի շատ է, քան ադրբեջանական իշխանությունները հաստատել են: Դա վերաբերում է նաև մինչև թվով 44 գերիների մեկ խմբով վերադարձին և ներառում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից առաջ՝ պատերազմական գործողությունների փուլում գերեվարված անձանց:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է բազմաթիվ դեպքեր, երբ չնայած տեսանյութերով ու այլ ապացույցներով հաստատվող դեպքերին՝ ադրբեջանական իշխանության մարմինները մերժում են անձանց գտնվելու փաստն իրենց մոտ կամ ձգձգում են հաստատման գործընթացը:
8. Գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում պետական աջակցությամբ հայատյացության քաղաքականության համատեքստում, ինչը բազմիցս հաստատվել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ օբյեկտիվ ապացույցների հիման վրա հրապարակած զեկույցներով:
Այս փաստը հաստատված է նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի մի շարք վճիռներով:
9. Ուստի, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս մեկ անգամ հրավիրում է միջազգային հանրության ու հատկապես մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կառույցների ուշադրությունն Ադրբեջանի իշխանությունների, տվյալ դեպքում՝ Արտաքին գործերի նախարարի հայտարարության վրա:
Անհրաժեշտ է ապահովել մարդասիրական և մարդու իրավունքների միջազգային պահանջների բացարձակ գործողությունն ու հայկական կողմի գերիների անհապաղ ազատ արձակումն ու վերադարձը առանց որևէ նախապայմանի՛՛,-ասված է հայտարարության մեջ:

Возвращение пленных - международное требование, обязательное для исполнения, а не «добрая воля» Баку: Омбудсмен
Омбудсмен Армении Арман Татоян сегодня обратился к заявлению министра иностранных дел Азербайджана о том, что в азербайджанском плену нет больше лиц армянской национальности.
В этой связи Татоян выступил с заявлением, в котором, в частности, говорится:
«Учитывая тот факт, что вопрос касается защиты прав находящихся в азербайджанском плену армянских военнослужащих и гражданских лиц, и то, что не следует допускать искаженного представления фактов международным структурам, Омбудсмен Армении считает необходимым детально обратиться к указанным заявлениям:
1. Как до заявления, подписанного 9 ноября, так и после его подписания и по сей день существует продолжающийся вооруженный конфликт (ongoing armed conflict).
Этот вывод напрямую вытекает из международного гуманитарного права и означает, что все содержащиеся в Азербайджане военнослужащие и гражданские лица являются пленниками, защищены международным правом и должны быть немедленно освобождены и возвращены в безопасное место.
2. Освобождение и возвращение пленных - международное требование, подлежащее обязательному исполнению, а не "добрая воля" азербайджанских властей.
3. Поведение и заявления властей Азербайджана свидетельствуют, как минимум, о следующем:
1) Они искусственно затягивают освобождение и возвращение пленных армянской стороны;
2) Злоупотребляют правовыми процедурами и подменяют требования международного права, возбуждая в отношении пленных уголовное преследование с целью лишения их свободы и в качестве наказания;
Во внеочередном докладе Омбудсмена Армении конкретными примерами доказано, что эта практика грубо нарушает международные требования прав человека.
3) Кроме того, независимые СМИ публикуют сведения о том, что азербайджанские власти пытаются «обменять» пленных на территории Арцаха, используют их и в других политических целях;
4) Они пытаются увязять 8-й пункт (возвращение пленных) трехстороннего заявления о перемирии от 9 ноября с другими положениями документа;
5) Умышленно причиняют душевные страдания семьям пленных и без вести пропавших, а также играют с чувствами населения Армении и Арцаха;
6) Своим поведением создают общественное напряжение в Армении и Арцахе;
7) Грубо нарушая требования прав человека, не публикуют реальное число армянских пленных, содержащихся в Азербайджане.
4. Следовательно, называть кого-либо из армянских пленных, находящихся в Азербайджане, «террористами», является грубым нарушением международного гуманитарного права и международных прав человека в целом.
Это положение исходит из требований Третьей Женевской конвенции 1949 года.
5. Заявления президента и министра иностранных дел Азербайджана относительно пленных прямо противоречат также логике трехстороннего заявления о перемирии от 9 ноября и обязательствам сторон.
В частности, на основании требования пункта 8 этого заявления Республика Армения уже передала Азербайджану, содержавшихся у нее пленных, в том числе двух лиц, совершивших убийство мирных жителей и осужденных еще до войны. По тому же принципу Азербайджан передал Армении ранее формально осужденных на своей территории армянских пленных.
Более того, были также возвращены лица, попавшие в плен после подписания трехстороннего заявления от 9 ноября.
6. Следовательно, положения заявления от 9-ого ноября должны распространяться как на лиц, попавших в плен до его подписания, так и после этого.
В принципиальном плане недопустимо обуславливать вопрос возвращения пленных датой подписания данного заявления.
Еще раз подчеркиваем, что независимо от даты пленения все военнослужащие и гражданские лица с армянской стороны, содержащиеся в Азербайджане, по своему статусу являются пленными.
Механический подход в этом вопросе недопустим.
7. Кроме вышеизложенного, достоверные доказательства, собранные Аппаратом защитника прав человека Армении, свидетельствуют о том, что число пленных лиц больше, чем о том сообщают азербайджанские власти. Омбудсмен констатировал, что, несмотря на случаи, подтверждаемые видеоматериалами и другими фактами, азербайджанские власти отказывают в утверждении нахождения этих лиц на своей территории или затягивают этот процесс.
8. Абсолютную актуальность вопроса освобождения пленных следует рассматривать и в контексте политики армянофобии в Азербайджане при государственном содействии, что неоднократно подтверждалось докладами защитника прав человека Армении, опубликованными на основе объективных доказательств.
Этот факт подтвержден также рядом решений Европейского суда по правам человека.
9. Следовательно, Омбудсмен Армении еще раз обращает внимание международного сообщества и международных структур, обладающих мандатом защиты прав человека, на заявление властей Азербайджана, в данном случае министра иностранных дел.
Необходимо обеспечить абсолютное действие гуманитарных и международных требований по правам человека и немедленное освобождение и возвращение пленных армянской стороны без каких - либо предусловий».