Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ էթնիկ և կրոնական ատելության քաղաքականությունը ունի համակարգված բնույթ.ՄԻՊ
Արցախի խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ կրակոցները, ահաբեկման գործողությունները Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից համակարգվող էթնիկ ու կրոնական ատելության դրսևորումներ են հայերի նկատմամբ: «Ադրբեջանի էթնիկ ատելության քաղաքականության դրսևորումներն ու հետևանքները» թեմայով ասուլիս-քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը:
Գրիգորյանը նշեց, որ Հայաստանի և Արցախի ՄԻՊ-երի բազմաթիվ զեկույցները, միջազգային մանդատ ունեցող կազմակերպությունների փաստահավաք առաքելությունները, վերլուծությունները ապացուցում են, որ Ադրբեջանի կողմից հայերի նկատմամբ էթնիկ և կրոնական ատելության քաղաքականությունը ունի համակարգված բնույթ:
«Դրանով կերակրվում է ադրբեջանական հասարակությունը: Հատկապես 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմն  ուղեկցվել է հսկայածավալ ատելության ու թշնամանքի քարոզով, որը խրախուսվում էր ադրբեջանական իշխանությունների կողմից: Պետական հովանավորչությամբ հայատյացության ու թշնամանքի քարոզը այսօր շատ վտանգավոր ու ծայրահեղ ֆաշիստական դրսևորումների է հասնում: Ուզում եմ շեշտել, որ մեր ուսումնասիրությունները վկայում են, որ քաղաքականությունը երկու հենասյունի վրա է հիմնվում` էթնիկ և կրոնական, որովհետև շատ հաճախ են խոսակցությունները էթնիկ ատելության, հայատյացության մասին, բայց շատ դեպքերում կրոնական ատելությունը երկրորդական է դառնում: Բայց նաև մեր զեկույցներում փաստվում է, և փաստերը վկայում են նաև, որ կրոնական հիմքով էլ կա այս ատելությունը»,- ընդգծեց Գրիգորյանը:

Политика этнической и религиозной ненависти к армянам в Азербайджане носит системный характер: ЗПЧ Армении
Стрельба и теракты в мирных населенных пунктах Арцаха координируются властями Азербайджана и являются проявлениями национальной и религиозной ненависти к армянам. Օб этом заявила Омбудсмен Армении Кристине Григорян в ходе пресс-конференции-дискуссии на тему «Проявления и последствия политики национальной ненависти Азербайджана».
Кристине Григорян отметила, что многочисленные доклады Омбудсменов Армении и Арцаха, миссии по установлению фактов организаций с международным мандатом, анализы доказывают, что проводимая Азербайджаном политика этнической и религиозной ненависти к армянам носит системный характер.
«Это кормит азербайджанское общество. Развязанная 27 сентября 2020 года война сопровождалась широкомасштабной пропагандой ненависти и вражды, которую поощряли азербайджанские власти. Государственная пропаганда ненависти и вражды к армянам сегодня имеет крайне опасные и фашистские проявления. Хочу подчеркнуть, что наши исследования доказывают, что политика азебайджанских властей зиждется на двух китах: этнической  и религиозной. Чаще говорят о национальной ненависти, антиармянстве, и поэтому во многих случаях религиозная ненависть отходит на второй план. Но наши доклады доказывают, что существует ненависть и на религиозной почве», - подчеркнула Кристине Григорян.