Զանգվածային ակնարգության մեջ ներգրավված են եղել ՀՀԿ-ի, ՀՅԴ-ի, Ռոբերտ Քոչարյանի ու այլ ընդդիմադիր ուժերի ներկայացուցիչներ և համակիրներ․ ԱԱԾ (տեսանյութ)
ՀՀ  ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում  շարունակվում է զանգվածային անկարգությունների, իշխանությունը զավթելուն, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի և ՀՀ Ազգային ժողովին և կառավարությանը պարտադրելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ և 4-րդ մասերով, 301-րդ հոդվածով և 301.1 հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից քրեական հետապնդումներ են հարուցվել զանգվածային անկարգության շուրջ հինգ տասնյակ մասնակիցների կամ կազմակերպիչների նկատմամբ, որոնցից ներկայում 18 անձի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, իսկ մնացած անձանց նկատմամբ ընտրվել են անազատության հետ չկապված խափանման միջոցներ:
Ընդ որում, նախաքննական մարմնի կողմից ձեռնարկված արդյունավետ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև դրանց զուգահեռ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում պարզաբանվել են նաև շուրջ 250-ից ավելի անձանց ինքնությունները, ինչպես նաև ճշտվել են զանգվածային անկարգության այլ մասնակիցների տվյալները, որոնց հայտնաբերման ուղղությամբ իրականացվում են որոնողական, փնտրողական աշխատանքներ:
Հարկ է նշել, որ քրեական գործի փաստական տվյալներով հաստատվել է, որ զանգվածային անկարգության մասնակիցները, բացի ջարդ, առանձնապես խոշոր չափերով գույքի ոչնչացում կամ վնասում և այլ նույնաբնույթ գործողություններ իրականացնելուց, օգտվելով ստեղծված իրավիճակից, ՀՀ կառավարության վարչական շենքում տեղակայված աշխատասենյակներից, ՀՀ Ազգային ժողովի շենքում գտնվող աշխատասենյակներից և նիստերի դահլիճից, կառավարական առանձնատնից շահադիտական դրդումներով բացահայտ հափշտակել են նաև առանձնապես խոշոր չափերի գույք, առևանգել են ՀՀ ԱԺ բակում կայանված պետական սեփականություն հանդիսացող ավտոմեքենաները, որոնց մի մասը քրեական գործով ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում արդեն իսկ հայտնաբերվել և առգրավվել են:
Միևնույն ժամանակ, վարույթն իրականացնող մարմնի տրամադրության տակ առկա փաստական տվյալները վկայում են, որ զանգվածային անկարգություններին մասնակցած անձանց գերակշիռ մասը պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած չի եղել, ինչպես նաև չեն մասնակցել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետությունում ծավալված ռազմական գործողություններին:
Ավելին, քրեական գործով ձեռք բերված և պատշաճ իրավական ընթացակարգերով հետազոտված ապացույցները փաստում են, որ զանգվածային անկարգություններին  մասնակից անձանց նախապես հավաքագրել, դեպքի վայր հանդիսացող շենքերում և շինություններում նրանց ներկայությունը հիմնականում ապահովել են հանրությանը հայտնի՝ հակաիշխանական հայացքներ ունեցող և ընդդիմադիր դաշտում գործող քաղաքական ուժերի համախոհները, ովքեր մի շարք դեպքերում անձամբ են իրականացրել գույքի ոչնչացումներ, վնասումներ, տվել բռնություն գործադրելու կոչեր,  իրականացրել բռնի գործողություններ:
Մասնավորապես, քննությամբ պարզվել է, որ զանգվածային անկարգություններին մասնակից անձանց մեջ մեծ թիվ են կազմել ՀՀ երկրորդ  նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմնակիցները, «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցության անդամ հանդիսացող անձինք, «Կամք» նախաձեռնության, «Այլընտրանք» հասարակական կազմակերպության  անդամները, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության  աջակիցները, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախկին պատգամավորների օգնականները, համակիրները, հանրային հնչեղություն ստացած տարբեր քրեական գործերով ամբաստանյալներ, որոնց նկատմամբ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով կիրառվել են դատավարական հարկադրանքի միջոցներ և հարուցվել են քրեական հետապնդումներ:
Վերոգրյալը հիմք է տալիս վարույթն իրականացնող մարմնին ողջամիտ պնդումներ կատարելու այն մասին, որ հիշյալ անձանց կողմից զանգվածային անկարգություններին մասնակից լինելու իրական շարժառիթը պայմանավորված է եղել ոչ թե Արցախյան պատերազմի ելքով, այլ՝ նշված հանգամանքն օգտագործելու եղանակով Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանադրական կարգը բռնի տապալմանն ու իշխանությունը զավթելուն նպաստելը, ինչպես նաև առանձնապես խոշոր չափերով գույքի բացահայտ հափշտակություններ կատարելը:
Քրեական գործով շարունակվում են ձեռնարկվել մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական  գործողություններ՝ զանգվածային անկարգությունների կազմակերպիչների ունեցած դերակատարության, կատարված հանցագործությունների ամբողջական պատկերի բացահայտման, դեպքի հետ առնչություն ունեցած այլ անձանց ինքնությունները պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ սկսելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ, հայտնվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողական պայքար է տանելու սահմանադրական կարգի հիմունքների և պետության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխման, խափանման և դրանց բացահայտման ուղղությամբ՝ հասարակության լայն շերտերին կոչ անելով դրսևորել բացառապես իրավահպատակ վարքագիծ և տուրք չտալ անձնական կամ քաղաքական նեղ մղումներով պայմանավորված, երկրի ներքին անվտանգությունն ապակայունացնող  սադրիչ կոչերին ու հորդորներին:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

Организаторами ночных беспорядков в Ереване 10 ноября являются представители бывших правящих сил: СНБ
Служба национальной безопасности Армении сообщает, что в рамках уголовного дела, возбужденного по факту массовых беспорядков, захвата власти, насильственного свержения конституционного строя, начато уголовное преследование в отношении порядка пятидесяти человек, которые в основном руководствовались указаниями со стороны представителей бывших правящих сил, преследовали исключительно политические, а не патриотические цели.
«В следственном департаменте Службы национальной безопасности Армении продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по фактам массовых беспорядков, публичных призывов к захвату власти, насильственному свержению конституционного строя согласно частям 1, 2 и 4 статьи 225, 301 и части 1 статьи 301.1 Уголовного кодекса РА, в ходе которого в условиях совокупности добытых достаточных доказательств органом, осуществляющим производство, начаты уголовные преследования в отношении порядка пятидесяти участников или организаторов массовых беспорядков. В отношении 18 лиц избрана мера пресечения в виде ареста, а в отношении остальных лиц избраны меры пресечения, не связанные с лишением свободы. При этом в результате предпринятых органом предварительного следствия эффективных следственных и других процессуальных действий, а также параллельно осуществленных комплексных оперативно-розыскных мероприятий были выявлены личности более 250 человек, а также уточнены данные других участников массовых беспорядков, в направлении обнаружения которых проводятся поисковые работы. Следует отметить, что по фактическим данным уголовного дела было установлено, что участники массовых беспорядков, кроме участия в драках, уничтожения или повреждения имущества в особо крупных размерах и других подобных действий, пользуясь сложившейся ситуацией, в кабинетах, расположенных в административном здании правительства РА, кабинетах и зале заседаний Национального Собрания РА, из правительственного особняка из корыстных побуждений похитили также имущество в особо крупных размерах, угнали припаркованные во дворе НС РА автомобили, являющиеся государственной собственностью.
Часть из них уже обнаружена и изъята в результате неотложных следственных действий по уголовному делу. В то же время, имеющиеся в распоряжении органа, осуществляющего производство, фактические данные свидетельствуют о том, что большая часть лиц, участвовавших в массовых беспорядках, не проходила обязательную военную службу, а также не участвовала в военных действиях, развернувшихся в Республике Арцах с 27 сентября 2020 года. Более того, приобретенные по уголовному делу и исследованные надлежащими правовыми процедурами доказательства свидетельствуют о том, что лиц, участвовавших в массовых беспорядках, заранее вербовали, в зданиях и строениях, являющихся местом происшествия, их присутствие в основном обеспечили известные обществу сторонники политических сил, имеющие оппозиционные взгляды и действующие на оппозиционном поле, которые в ряде случаев лично осуществляли уничтожение имущества, призывали к применению насилия, осуществляли насильственные действия. В частности, следствием установлено, что среди лиц, участвующих в массовых беспорядках, большое число составили сторонники второго президента Армении Роберта Кочаряна, лица, являющиеся членами партии АРФ «Дашнакцутюн», члены инициативы «Камк», общественной организации "Альтернатива", сторонники Республиканской партии Армении, помощники, сторонники бывших депутатов РПА, подсудимые по различным резонансным уголовным делам, в отношении которых в порядке, установленном уголовно-процессуальным кодексом РА, были применены меры процессуального принуждения и начаты уголовные преследования. Вышеизложенное дает основание органу, осуществляющему производство, делать разумные утверждения о том, что истинный мотив участия упомянутых лиц в массовых беспорядках был обусловлен не исходом Арцахской войны, а способствованием насильственному свержению конституционного строя и захвату власти в Республике Армения путем использования указанного обстоятельства, а также явным хищением имущества в особо крупных размерах.
По уголовному делу продолжаются крупномасштабные оперативно-розыскные и следственные действия для выявления роли организаторов массовых беспорядков, полной картины совершенных преступлений, установлению личностей других лиц, причастных к этому делу, и началу в их отношении уголовного преследования. В то же время, Служба национальной безопасности Республики Армения будет вести последовательную борьбу в направлении предотвращения, пресечения и раскрытия преступлений, направленных против основ конституционного строя и безопасности государства, призывая широкие слои общества проявить исключительно правоцельную линию поведения и не поддаваться провокационным призывам, обусловленным узкими личностными или политическими побуждениями, дестабилизирующим внутреннюю безопасность страны».