Ժամանակն է սկսել Բաքվի Նյուրենբերգը, լռությունը մշտապես աշխատել է ոճրագործների օգտին. Նաիրա Զոհրաբյանի ելույթը՝ Ստրասբուրգում
ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի մեկնարկի օրը ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը խոսել է Բաքվի ջարդերի մասին, կոչ անելով միջազգային հանրությանը իրավական գնահատական տալ 30 տարի առաջ Ադրբեջանի կատարած ցեղասպան գործողություններին։ Այս մասին հայտնում են ԲՀԿ-ի մամուլի ծառայությունից։
Զոհրաբյանն իր ելույթում, մասնավորապես, ասել է.
30 տարի առաջ, հենց այս օրերին, Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում յոթ օր շարունակ իրականացվեց Բաքվի՝ ազգությամբ հայ բնակչության սպանությունն ու ջարդը։ Բաքվի ջարդերը Ադրբեջանի իշխանության կողմից հստակ ծրագրված եւ կազմակերպված գործողություններ էին, որոնց նպատակը մեկն էր՝ սպանել, ոչնչացնել ազգությամբ հայերին։
Սպանել են ընդամենը հայ լինելու համար, քանզի Ադրբեջանում հայատյացությունը պետական քաղաքականություն է։
Հայերի հանդեպ Ադրբեջանում տեղի ունեցած ցեղասպան գործողությունները մինչ օրս պատշաճ քաղաքական եւ որ ամենակարեւորն է՝ իրավական գնահատականի չեն արժանացել միջազգային հանրության կողմից։ Երեք տասնամյակ առաջ էթնիկ հողի վրա կատարված այս հանցագործությունները իրավունք չունեն մնալու որպես պատմության անցած եւ այլեւս փակ էջեր։ Վստահեցնում եմ ձեզ, Բաքվում, Սումգաիթում, Մարաղայում եւ Ադրբեջանի հայկական այլ բնակավայրերում հայերի ջարդերի վերաբերյալ փաստական տվյալներն ու այդ դժոխքը վերապրածների հուշերի փաստագրական բազան հաստատապես պակաս չէ երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նացիստների կատարած ոճրագործություններից եւ, հավատացնում եմ ձեզ, ադրբեջանական ֆաշիզմն իր դաժանությամբ չի զիջում հիտլերյան ֆաշիզմին։ Բաքվի դժոխքին ականատեսներից մեկը պատմում էր, որ սեւ հունվարի այդ օրերին Բաքվի բազմաթիվ փողոցներում խարույկներ էին վառվում, մարդկանց ողջ-ողջ գցում էին խարույկը, տանջամահ էին անում եւ սպանում միայն նրա համար, որ հայ են։
Հարգելի գործընկերներ, Եվրոպայի խորհրդի՝ «Ընդդեմ ռասիզմի եւ անհանդուրժողականության» հանձնաժողովը ժաանակին հրապարակեց զեկույց, ուր նշված էր, որ Ադրբեջանի քաղաքական էլիտան, կրթական հաստատություններն ու լրատվամիջոցները հայերի հանդեպ ատելություն են քարոզում՝ մի ողջ սերնդի դաստիարակելով հայերի հանդեպ անհանդուրժողականությամբ։ Ցավոք, բացի հռչակագրային արձանագրումից, իրավական հստակ գնահատական Ադրբեջանի ցեղասպան գործողություններին չի տրվել եւ անպատժելիության այդ բացը ծնել եւ ծնելու է նոր հանցագործություններ, ծնելու է նոր ռամիլ սաֆարովներ, ծնելու է ԴԱԷՇ-ի ոգով բռնարարքներ, ինչպես եղավ 2016 թվականի ապրիլի առաջին օրերին։ Ադրբեջանում հայերի հանդեպ հայաֆոբիան հասել է այնպիսի ծավալների, որ դարձել է տարածաշրջանային կայունության եւ անվտանգության դեմ ուղղված հիմնական սպառնալիքներից մեկը։ Լռությունը մշտապես աշխատել է ոճրագործներին օգտին։ Ժամանակն է սկսել Բաքվի Նյուրենբերգը»։

Настало время начать Нюрнбергский процесс в отношении Баку, молчание постоянно работало в пользу преступников: Наира Зограбян в Страсбурге
На зимней сессии ПАСЕ депутат армянского парламента от партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян выступила с речью, в котором подняла вопрос о погромах армян в Баку, призывая международное сообщество дать правовую оценку совершенным 30 лет назад в  Азербайджане геноцидальным действиям.
В своем выступлении Зограбян, в частности, сказала:
«30 лет назад, именно в эти дни, в столице Азербайджана Баку семь дней подряд шла резня армянского населения. Погромы в Баку были четко спланированными и организованными властями Азербайджана действиями, целью которых было убийство, уничтожение армян по национальному признаку.
Они убивали всего лишь за то, что перед ними были армяне, поскольку армянофобия в Азербайджане - государственная политика.
Геноцидальные действия в отношении армян в Азербайджане до сих пор не удостоились должной политической и, самое главное, правовой оценки со стороны международного сообщества. Эти преступления, совершенные три десятилетия назад на этнической почве, не имеют права оставаться закрытыми страницами истории. Уверяю вас, в Баку, в Сумгаите, Мараге и других армянских населенных пунктах Азербайджана резня по своей жестокости не устапала преступлениям нацистсков во время Второй мировой войны, об этом свидетельствует соответствующая документальная база на основе воспоминаний лиц, переживших этот ад. Один из очевидцев этого ада рассказывал, что в те дни на многих улицах Баку горели костры, людей заживо жгли, мучили и убивали только за то, что они армяне.
Уважаемые коллеги, комиссия Совета Европы "Против расизма и нетерпимости" опубликовала в доклад, в котором отмечалось, что политическая элита, образовательные учреждения и СМИ Азербайджана пропагандируют ненависть к армянам, воспитывая целое поколение нетерпимостью к армянам. К сожалению, кроме декларации, четкой правовой оценки геноцидальным действиям Азербайджана не было дано, и этот пробел безнаказанности породил и породит новые преступления, родит новых Сафаровых, новых террористов, новые войны. В Азербайджане армянофобия достигла таких масштабов, что это стало одной из основных угроз региональной стабильности и безопасности. Молчание постоянно работало в пользу преступников. Настало время начать Нюрнбергский процесс в отношении Баку».