Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը կապրեն խաղաղության և համերաշխության մեջ
Մոսկվան և Երևանը կապրեն խաղաղության և ներդաշնակության մեջ, ռուս-հայկական հարաբերությունների պատմությունը հիմք կհանդիսանա երկկողմ համագործակցության զարգացման համար: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ կարելի է ասել Հայաստանի երիտասարդներին եւ ամբողջ հանրապետության ժողովրդին Երեւանի հետ հարաբերությունների ընթացիկ անհանգիստ շրջանում՝ Զախարովան նշել է, որ իրենք եւս շատ բաց եւ անկեղծ ցանկություններ ունեն երիտասարդության համաշխարհային փառատոնում:
՛՛Ոչ թե ես եմ ասում հայաստանցի երիտասարդներին, այլ հայաստանցի երիտասարդներն են այս փառատոնի շրջանակներում մոտենում, խոսում ընկերական հարաբերություններ զարգացնելու անհրաժեշտության մասին, խնդրում նկարվել, նվերներ փոխանակել։ Եվ նրանք երազում են, որ մենք կապրենք խաղաղության, ներդաշնակության մեջ: Ավելին, մենք ունենք հարաբերությունների այսպիսի ֆանտաստիկ պատմություն: Եվ այն պետք է լինի, ես դրանում չեմ կասկածում, ապագայում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հիմք՝ արդեն նոր սերունդներով՛՛,-ընդգծել Է Զախարովան:
Երիտասարդության համաշխարհային փառատոնը տեղի է ունենում Սիրիուսի դաշնային տարածքում մարտի 1-ից 7-ը: Դրան մասնակցելու հայտ է ներկայացրել ավելի քան 300 հազար մարդ 190 երկրներից։ Փառատոնի տարածաշրջանային ծրագիրը տեղի կունենա մարտի 10-17-ը, մասնակիցները կայցելեն Ռուսաստանի 30 քաղաքներ:

Захарова заявила, что Россия и Армения будут жить в мире и согласии
Москва и Ереван будут жить в мире и согласии, история российско-армянских отношений станет основой для развития двустороннего сотрудничества. Об этом заявила в интервью ТАСС официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Отвечая на вопрос, что можно в текущий турбулентный период отношений с Ереваном сказать ребятам из Армении и в целом народу республики, Захарова отметила, что и у самих ребят немало открытых и искренних пожеланий на Всемирном фестивале молодежи.
"Не я говорю ребятам из Армении, а ребята из Армении в рамках этого фестиваля подходят, говорят о необходимости развития дружеских отношений, просят сфотографироваться, обмениваются подарками. И мечтают о том, что мы будем жить в мире, согласии. Тем более у нас есть такая фантастическая история отношений. И она должна и будет, я в этом не сомневаюсь, основой для развития двухсторонних отношений в будущем, уже новыми поколениями", - подчеркнула Захарова.
Всемирный фестиваль молодежи проходит на федеральной территории Сириус с 1 по 7 марта. Заявки на участие в нем подали более 300 тысяч человек из 190 стран. Региональная программа фестиваля состоится с 10 по 17 марта, ее участники посетят 30 городов России.