Զախարովան չի բացառում, որ Երևանի ներկայիս կուրսը կարող է անուղղելի վնաս հասցնել ՀՀ-ՌԴ դաշնակցային հարաբերություններին
Անկեղծ ասած, տարակուսելի է Հայաստանի որոշ էլիտաների՝ ՀԱՊԿ արդյունավետության հարցերը այդ կազմակերպությունից դուրս քննարկելը՝ չնայած այն հանգամանքին, որ դրա համար կան բոլոր մեխանիզմները, ձևաչափերը և մեթոդները։ Այս մասին այսօր ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Կան փոխգործակցության հաստատված ուղիներ, բայց Երեւանում նախընտրում են բառացիորեն խուսափել բովանդակային փորձագիտական ​​երկխոսությունից ՀԱՊԿ հարթակում: Միևնույն ժամանակ, կազմակերպությունն ինքը պատրաստ է նման բաց աշխատանքի և, ի դեպ, նրանք ունակ են դա վարել փոխադարձ հարգալից և շատ արդյունավետ կերպով», – ասել է Զախարովան՝ նշելով, որ դա բազմիցս հաստատել է նաև կազմակերպության ղեկավարությունը։
եՀԱՊԿ-ի դեմ ներկայացված պահանջների վերաբերյալ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ «այսօր Հայաստանի առջև ծառացած շատ ռիսկեր կարող են մեղմվել, եթե այս երկրի ղեկավարությունը համաձայնի ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելություն տեղակայել հանրապետության տարածքում»։
«Կազմակերպության միջոցով կոնկրետ աջակցության միջոցառումներ իրականացնելու փոխարեն Հայաստանի ղեկավարությունը նախընտրեց այլ մեթոդներ. մի կողմից՝ ինչ-որ բանավոր էկվիլիբրիստիկա, թե ով ումից է դուրս եկել, իբր ՀԱՊԿ-ը լքել է Հայաստանը, նման բան են մտածել։ Հետո սկսեցին հայ հասարակությանը ոչ բնորոշ ձևով վիրավորել և նվաստացնել այս կազմակերպության իրենց գործընկերներին, հետո որոշեցին հրավիրել ԵՄ առաքելություն, որը ոչ այնքան պաշտպանում է Հայաստանի սահմանները, այլ մոնիտորինգի անվան տակ հետախուզություն է իրականացնում. տվյալներ հավաքում հարևան երկրների՝ Ռուսաստանի, ի դեպ, և ոչ միայն Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Իրանի մասին»,- ասել է նա։
Զախարովայի խոսքով՝ ռուսական կողմը լավ գիտի, թե ինչ աստիճանի է ճնշում կան հայ գործընկերների վրա «արևմտյան երկրներից՝ տարածաշրջանում իրավիճակը խաթարելու և մեր երկրի դեմ որպես ցատկահարթակ օգտագործելու ցանկությամբ»։
«Սակայն Երևանի ներկայիս կուրսի շարունակությունը, ի վերջո, կարող է անուղղելի վնաս հասցնել մեր դաշնակցային հարաբերություններին, լուրջ ռիսկեր ստեղծել հանրապետության ինքնիշխանության համար, հիմնովին ոչնչացնել երկրի անվտանգության ապահովման գործող արդյունավետ մեխանիզմները և ազդել նրա առաջանցիկ սոցիալ-տնտեսական զարգացման հեռանկարների վրա։
Այս ամենը հիմնված է փորձագիտական ​​հանրության կարծիքի վրա, սրանք զուտ քաղաքական գնահատականներ չեն։ Այս կարծիքին են մասնագետները, որոնք երկար տարիներ զբաղվել են այս խնդիրներով և վերլուծել դրանք տվյալների հիման վրա։
Եթե ​​մենք խոսում ենք մեր մոտեցումների և մեր սկզբունքային գծի մասին, մենք կարևորում ենք մեր կապերը եղբայրական հայ ժողովրդի հետ։ Եվ ինչպես մենք բազմիցս ընդգծել ենք, մենք պատրաստ ենք վստահելի, նորմալ, փոխադարձ հարգանքով երկխոսության Երևանի հետ հրատապ հարցերի ողջ շրջանակի, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ շրջանակներում փոխգործակցության վերաբերյալ։
Եթե ​​Երևանում նպատակահարմար համարեն զբաղվել նման մեգաֆոնային դիվանագիտությամբ, ապա մենք, իհարկե, կշարունակենք մեկնաբանել դա՝ ի պատասխան ձեր հարցերի։ Բայց ևս մեկ անգամ ուզում եմ ընդգծել, որ փոխադարձ հարգալից երկխոսություն վարելու և ամենակարևորը՝ համապատասխան խնդիրները լուծելու համար պարզապես անհրաժեշտ է օգտագործել առկա գործիքները:
Եթե խոսքը ՀԱՊԿ-ի մասին է, ուրեմն զբաղվենք փորձագիտական քննարկումներով ՀԱՊԿ-ի ներսում, եթե խոսքը երկկողմ հարաբերությունների մասին է, երկկողմ կապուղիներով զբաղվենք խնդրահարույց հարցերի պարզաբանմամբ»,- նշել է Մարիա Զախարովան։

Продолжение нынешнего курса Еревана может нанести непоправимый ущерб нашим союзническим отношениям: Захарова
Откровенно говоря, вызывает недоумение последовательное стремление части армянских элит обсуждать вопросы эффективности ОДКБ вне этой организации при том, что существуют все для этого механизмы, форматы, способы. Об этом сегодня, 13 марта, заявила в ходе брифинга официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Есть налаженные каналы взаимодействия, но от предметного экспертного диалога на площадке ОДКБ в Ереване предпочитают буквально устраняться. При этом в самой организации к такой работе открытой готовы и, кстати говоря, умеют ее вести взаимоуважительно и очень эффективно». – сказала Захарова, отметив, что это неоднократно подтверждали также в руководстве организации.
Касательно претензий к ОДКБ официальный представитель МИД Росси подчеркнула, что «многие риски, с которыми сегодня сталкивается Армения, можно было бы купировать, согласись руководство этой страны разместить на территории республики наблюдательную миссию ОДКБ».
«Вместо реализации конкретных мер помощи по линии организации, руководство Армении предпочитало тогда другие методы: с одной стороны, какая-то словесная эквилибристика, кто из кого вышел, якобы ОДКБ из Армении вышла, придумали там такое. Потом начали оскорблять и унижать в не свойственной для армянского общества манере своих партнеров по этой организации, потом решили пригласить миссию Евросоюза, которая не столько защищает рубежи Армении, сколько под прикрытием мониторинга занимается сбором разведывательных данных против соседних стран – России, кстати говоря, и не только России, и Азербайджана, и Ирана», - сказала она.
По словам Захаровой, российская сторона прекрасно осознает степень давления на ее армянских партнеров «со стороны западных стран в их стремлении расшатать ситуацию в регионе и использовать его в качестве плацдарма против нашей страны».
«Однако продолжение нынешнего курса Еревана может в конечном счете нанести непоправимый ущерб нашим союзническим отношениям, создать серьезные риски для суверенитета республики, окончательно разрушить существующие действенные механизмы обеспечения безопасности страны, отразиться на перспективах ее поступательного социально-экономического развития.
Это все основано на мнении экспертного сообщества, это же не просто политические оценки. Это мнение специалистов, которые долгие годы занимаются этими вопросами, анализируют их на основе данных.
Если говорить о наших подходах и нашей принципиальной линии, мы дорожим связями с братским армянским народом. И как мы уже неоднократно подчеркивали, готовы к доверительному, нормальному, взаимоуважительному диалогу с Ереваном по всему спектру назревших вопросов, включая взаимодействие в рамках ОДКБ. Если будет признано целесообразным в Ереване заниматься вот такой мегафонной дипломатией, мы, безусловно, будем, отвечая на ваши вопросы, комментировать это и дальше. Но еще раз подчеркну, для ведения взаимоуважительного диалог, и самое главное, для решения соответствующих проблем, нужно просто использовать имеющиеся инструменты: если речь идет об ОДКБ, значит заниматься экспертным обсуждением внутри ОДКБ, если речь идет о двухсторонних отношениях, заниматься выяснением проблемных вопросов по двусторонним каналам», - отметила Мария Захарова.