Թուրքիայի հետ շատ կոնկրետ քննարկումներ են ընթանում. հույս ունեմ՝ մոտ ապագայում դրական արդյունքներ կլինեն. Արարատ Միրզոյան
Թուրքիայի հետ շատ կոնկրետ քննարկումներ են ընթանում, այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Հանրահայտ է, որ գործընթացն առանց նախապայմանների է և, միևնույն ժամանակ, թուրքական  կողմն անընդհատ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հետ է կապում, որը, ինչ-որ առումով, ինքնին մի քիչ նախապայման է հիշեցնում, բայց, դրան զուգահեռ, շատ կոնկրետ քննարկումներ են ընթանում, այդ թվում՝ հատուկ  ներկայացուցիչների մակարդակում», - ասաց նա:
Միրզոյանի խոսքով՝ խոսակցությունը մի քանի կոնկրետ քայլերի մասին է, այդ թվում՝ դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող  անձանց համար, ինչպես նաև երրորդ երկրների քաղաքացիների համար սահմանի բացման վերաբերյալ:
«Կարող եմ ասել, որ առաջընթաց կա, խոսակցությունը շարունակվում է, ու կարող եմ ասել նաև, որ ակնկալում եմ ու հույս ունեմ, որ մոտ ապագայում դրական արդյունքներ կլինեն», - ընդգծեց ՀՀ ԱԳ նախարարը:

В процессе урегулирования армяно-турецких отношений есть прогресс: Мирзоян надеется на положительные результаты
В процессе нормализации отношений между Арменией и Турцией есть прогресс, диалог продолжается.
Об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2023 год, заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян, отвечая на вопросы депутатов.
«Известно, что этот процесс идет без предусловий, но в то же время, турецкая сторона постоянно увязывает его с нормализацией отношений с Азербайджаном, что в некотором роде само по себе напоминает предусловие. Однако параллельно с этими заявлениями есть и вполне конкретные обсуждения, в первую очередь, на уровне спецпредставителей, есть и за пределами, с определенным вовлечением профессионалов», - сказал Мирзоян.
Глава МИД сообщил, что речь о нескольких конкретных шагах, в том числе об открытии границы для лиц с дипломатическими паспортами, а также об открытии границы для граждан третьих стран.
«Могу сказать, что прогресс есть, диалог продолжается. Также могу сказать, что жду и надеюсь, что в ближайшее время будут положительные результаты», - заключил Мирзоян.