ՄԻՊ-ը փաստել է, որ Ներքին Հանդում ադրբեջանական ԶՈՒ-ի առաջխաղացումը ավելի վաղ նկատված չի եղել
Սյունիքի մարզ (Ներքին Հանդ բնակավայր) գործուղված աշխատանքային խումբն իրականացրել է հրատապ փաստահավաք աշխատանքներ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՄԻՊ-ի գրասենյակից:
Հաղորդագրությունում մասնավորապես, ասվում է. «Փաստահավաք աշխատանքի համար կարևոր նշանակություն են ունեցել Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի Սյունիքի մարզային ստորաբաժանման հավաքագրված տեղեկությունները, քանի որ մինչև հրապարակային ահազանգերի ստացումը մեր Սյունիքի մարզային ներկայացուցիչները մշտական կապի մեջ են եղել Կապանի համայնքապետարանի, այդ թվում՝ Ներքին Հանդ վարչական ղեկավարի հետ։
Փաստահավաք աշխատանքային խումբը Ներքին Հանդ բնակավայր այցի ընթացքում հանդիպել է բնակավայրի վարչական ղեկավարի և բնակիչների հետ, տեղում դիտարկել է գերեզմանատան, Հայրենական պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողի ու Շինատեղ կոչվող գյուղատեղիի հարակից տարածքները և փաստագրել է բնակիչների իրավունքների իրացման խնդիրները:
Զրույցների ու քննարկումների արդյունքում արձանագրվել է, որ Նոր Հանդի գերեզմանատան, Հայրենական պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողի և Շինատեղ կոչվող գյուղատեղիի հարակից բլրի վրա 2022 թվականի մարտի սկզբին ադրբեջանական զինված ուժերի տեղակայումը, այդ թվում՝ մի քանի վրանների տեղադրումը և իրենց դիրքերից թիկունք կառուցվող նոր ճանապարհները, նոր են։ Բնակիչները նախկինում նշված տարածքում չեն նկատել ադրբեջանական զինծառայողների կամ որևէ դիրք՝ նշելով, որ դեռ երկու ամիս առաջ այդ տեղանքից փայտ են հավաքել։ Ավելին, ըստ բնակիչների՝ ադրբեջանական զինծառայողներին առաջինը նկատել է գյուղի հովիվը։
Ստեղծված իրավիճակում կարևոր է արձանագրել, որ Ներքին Հանդ բնակավայրի բնակիչների հիմնական զբաղմունքն է անասնապահությունը և հողագործությունը:
Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից նոր դիրքավորման արդյունքում ուղիղ նշանառության ու դիտարկման տակ են հայտնվել բնակավայրի գերեզմանատունը, Հայրենական պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողի, եկեղեցին, ինչպես նաև գյուղի արոտավայրերի մեծ մասը՝ մոտ 50 հա, ինչպես նաև մի քանի գյուղացիների վարելահողերը և այգիները։ Անասնապահությամբ ու գյուղատնտեսությամբ զբաղվող բնակիչների համար այս իրավիճակը լրջագույն դժվարություններ է ստեղծել իրենց ապրուստը հոգալու համար։
Թեպետ գյուղում չկա խուճապային տրամադրություններ, սակայն գյուղացիներն անորոշ վիճակում են ստեղծված իրավիճակի հետ կապված:
Աշխատանքային խումբն արձանագրել է նաև, որ 2022 թվականի մարտի 16-ին Ներքին Հանդ բնակավայրում բնակիչների հետ հանդիպել են Սյունիքի մարզպետը և ՊՆ հրամանատարական կազմի ներկայացուցիչներ։ Բացի այդ, այս օրերին բնակիչների հետ պարբերաբար հանդիպումներ են իրականացրել Կապան համայնքի ղեկավարն ու նրա տեղակալները։
Այցի ընթացքում աշխատանքային խումբը հանդիպումներ է ունեցել նաև Կապան համայնքի ղեկավարի, Սյունիքի մարզպետարանի և այլ իրավասու պաշտոնատար անձանց հետ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչների այցի արդյունքներն ու հետևությունները, ինչպես նաև նշված և այլ խնդիրների լուծման առաջարկություններն ուղարկվել են Կառավարությանը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակելու է հետամուտ լինել սահմանամերձ բնակավայրերի, այդ թվում՝ Ներքին Հանդի բնակիչների խնդիրների լուծման հարցերին»:

Рабочая группа Омбудсмена Армении констатировала: Азербайджанские ВС до недавнего времени не были замечены на новых позициях села Неркин Ханд
Рабочая группа Омбудсмена Армении, командированная в Сюникскую область (населенный пункт Неркин Ханд), осуществила срочные работы по сбору фактов. Для работы по сбору фактов важное значение имели сведения, собранные областным подразделением Сюника аппарата защитника прав человека, поскольку до получения публичных сигналов областные представители офиса Защитника прав человека находились на постоянной связи с администрацией общины Капана, в том числе с административным руководителем Неркин Ханда.
Рабочая группа по сбору фактов в ходе визита в населенный пункт Неркин Ханд встретилась с административным руководителем и жителями населенного пункта, на месте рассмотрела территории, прилегающие к кладбищу, памятнику жертвам Великой Отечественной войны и селу Шинатех и задокументировала вопросы реализации прав жителей. По итогам бесед и обсуждений было зафиксировано, что дислокация в этой местности азербайджанских вооруженных сил в начале марта 2022 года, установка там нескольких палаток и строительство новых дорог, ведущих с их позиций в тыл, до того не была замечена жителями этого населенного пункта.
Они отметили, что еще два месяца назад в этой местности собирали дрова. Более того, по словам жителей, первым азербайджанских военнослужащих заметил пастух села. В сложившейся ситуации важно констатировать, что основным занятием жителей Неркин Ханда является животноводство и земледелие. В результате дислокации ВС Азербайджана на новых позициях под их прямым прицелом и наблюдением оказались кладбище населенного пункта, памятник жертвам Великой Отечественной войны, церковь, большая часть пастбищ - около 50 га, а также пахотные земли и сады нескольких сельчан.
Для местных жителей, занимающихся скотоводством и сельским хозяйством, эта ситуация создала серьезнейшие трудности для нормального жизнеобеспечения. Несмотря на то, что в селе нет панических настроений, сельчане находятся в неопределенности в связи с создавшейся ситуацией. Рабочая группа также констатировала, что 16 марта 2022 года в населенном пункте Неркин Ханд с местными жителями встретились губернатор Сюника и представители командного состава МО. Кроме того, в эти дни с жителями периодически встречались глава общины Капан и его заместители.
В ходе визита рабочая группа встретилась также с руководителем общины Капан, сотрудниками областной администрацией Сюника и другими компетентными должностными лицами. Результаты и выводы визита представителей Омбудсмена, а также предложения по решению отмеченных и других проблем были направлены правительству.
Защитник прав человека продолжит следить за вопросами решения проблем жителей приграничных населенных пунктов, в том числе и жителей Неркин Ханда.