102 տարի առաջ Ադրբեջանի Հեղկոմը Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել էր Հայաստանի մաս. Շարմազանով
102 տարի առաջ Ադրբեջանի Հեղկոմը Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել էր Հայաստանի մաս ։ Այս մասին գրել է ԱԺ նախկին փոխնախագահ, Հանրապետական կուսակցության անդամ Էդուարդ Շարմազանովը։
«1920թ. նոյեմբերի 30-ին Ադրբեջանի Հեղկոմը (հեղափոխական կոմիտեն այն ժամանակ բոլշևիկյան իշխանության գլխավոր մարմինն էր) իր հայտարարության մեջ ճանաչեց այն տարածքները, որոնց նախկինում հավակնում էր Ադրբեջանը ՝ Լեռնային Ղարաբաղը, Զանգեզուրը և Նախիջևանը, Հայաստանի անբաժանելի մաս:
Ադրբեջանական ԽՍՀ Ազգային խորհուրդը, Ադրբեջանի Հեղկոմի և Ադրբեջանական ԽՍՀ և Հայկական ԽՍՀ կառավարությունների միջև կնքված համաձայնագրի հիման վրա, 1921թ. հունիսի 12-ի հռչակագրով Լեռնային Ղարաբաղը հռչակել է Հայկական ԽՍՀ անբաժանելի մաս", - հիշեցրել է նա ։
Միաժամանակ Շարմազանովը հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի, Զանգեզուրի եւ Նախիջեւանի նկատմամբ հավակնություններից հրաժարվելու մասին Խորհրդային Ադրբեջանի հայտարարության եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի կառավարությունների միջեւ 1921թ. հունիսի համաձայնագրի հիման վրա Հայաստանը եւս Լեռնային Ղարաբաղը հռչակել է իր անքակտելի մասը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի կառավարության ընդունած դեկրետի տեքստը հրապարակվել է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի մամուլում ("Բաքվի բանվոր", Ադրբեջանի կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի մարմին, 1921թ. հունիսի 22): "Այսպիսով, տեղի ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղի ՝ Հայաստանին միանալու իրավական ամրագրում։ Միջազգային իրավունքի նորմերի համատեքստում դա կոմունիստական ռեժիմի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ վերջին օրինական ակտն էր», - ամփոփել է նա։

Шармазанов: 102 года назад Ревком Азербайджана признал Нагорный Карабах частью Армении
102 года назад Ревком Азербайджана признал Нагорный Карабах частью Армении. Об этом написал экс-вице-спикер парламента Армении, член Республиканской партии Эдуард Шармазанов.
"30-ого ноября 1920г.,Ревком Азербайджана (Революционный комитет - в то время главный орган большевистской власти) в своем заявлении признал территории, на которые ранее претендовал Азербайджан - Нагорный Карабах, Зангезур и Нахиджеван, неотъемлемой частью Армении.
Национальный Совет Азербайджанской ССР, на основе соглашения между Ревкомом Азербайджана и правительствами Азербайджанской ССР и Армянской ССР, декларацией от 12-ого июня 1921г.  провозгласил Нагорный Карабах неотъемлемой частью Армянской ССР", - напомнил он.
При этом Шармазанов добавил, что на основе заявления Советского Азербайджана об отказе от претензий на Нагорный Карабах, Зангезур и Нахиджеван и соглашения между правительствами Армении и Азербайджана от июня 1921г. Армения тоже провозгласила Нагорный Карабах своей неотъемлемой частью.
По его словам, текст декрета, принятого правительством Армении, был опубликован как в прессе Армении, так и Азербайджана ("Бакинский рабочий", орган Центрального Комитета Азербайджанской Коммунистической партии, от 22-ого июня 1921г.). "Таким образом, свершилось правовое закрепление присоединения Нагорного Карабаха к Армении. В контексте норм международного права это стало последним законным актом по Нагорному Карабаху во время коммунистического режима",- резюмировал он.