Անցակետի տեղադրումը իր հետևանքներով չափազանց վտանգավոր և աղաղակող խախտում է. Միրզոյան
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի այցը տեղի է ունենում դժվար ժամանակաշրջանում, երբ Հայաստանը կանգնած է տարածաշրջանային անվտանգության լուրջ սպառնալիքների և մարտահրավերների առաջ: Այդ մասին համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Ի հեճուկս միջազգային հանրության քննադատությունների և Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող վճռի՝ Լաչինի միջանցքի՝ ավելի քան 4 ամիս տևած արգելափակումից հետո ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 6-րդ կետը, արդեն պաշտոնապես արգելափակել է Լաչինի միջանցքը՝ քայլեր ձեռնարկելով ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում, հսկիչ-անցագրային կետ տեղադրելու ուղղությամբ:
Սա եռակողմ հայտարարության հերթական, բայց թերևս իր հետևանքներով չափազանց վտանգավոր և աղաղակող խախտում է: Դրա և ԼՂ-ն լքելուն ուղղված Ադրբեջանի իշխանությունների բացահայտ կոչերի, ատելության խոսքի հետևում հնարավոր չէ չտեսնել ԼՂ-ում էթնիկ զտումների իրականացման իրական սպառնալիքը: Սա պետք է պարզ լինի նաև միջազգային հանրության համար, և այս համատեքստում ևս մեկ անգամ ընդգծել եմ միջազգային անվտանգության մանդատով օժտված՝ ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների կողմից գործուն քայլեր ձեռնարկելու, այդ թվում՝ ԼՂ և Լաչինի միջանցք միջազգային առաքելություն ուղարկելու, միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների անարգել մուտքն ապահովելու հրամայականը»,- ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարը նաև հիշեցրեց, որ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ստորագրումից 2 տարի անց անգամ Ադրբեջանը հրաժարվում է վերադարձնել բոլոր հայ ռազմագերիներին և պատանդառված քաղաքացիական անձանց:
«Չնայած Հայաստանի՝ առկա խնդիրները կառուցողական բանակցությունների միջոցով լուծելու պատրաստակամության՝ Ադրբեջանը շարունակում է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի օկուպացիան և շարունակական ագրեսիվ գործողությունները, որոնք սադրիչ են և հակասում են Պրահայի և Սոչիի հանդիպումների արդյունքով ընդունված հայտարարություններին»,- ասաց նա:
Ելույթի ավարտին Միրզոյանը նշեց, որ ՀՀ-ն հավատարիմ է տարածաշրջանում կայունության հաստատման ուղղությամբ ջանքերի գործադրմանը, այդ նպատակով ՀՀ-ն շարունակում է բանակցությունները Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման շուրջ։

Установка КПП по своим последствиям-крайне опасное и вопиющее нарушение: Мирзоян
Визит министра иностранных дел Франции в страну приходится на сложное время, когда Армения сталкивается с серьезными угрозами и вызовами региональной безопасности. Об этом в ходе совместной пресс-конференции заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян.
"Несмотря на критику международного сообщества и юридически обязывающее решение Международного суда ООН от 22 февраля, после блокировки Лачинского коридора более чем на 4 месяца 23 апреля, Азербайджан, грубо нарушив пункт 6 заявления от 9 ноября, 2020 г., уже официально перекрыли Лачинский коридор, приняв меры по установке блокпоста в зоне ответственности российских миротворцев.
Это еще одно нарушение трехсторонней декларации, но, пожалуй, чрезвычайно опасное и вопиющее по своим последствиям. Невозможно не видеть реальную угрозу этнических чисток в Нагорном Карабахе. Это должно быть ясно и международному сообществу, и в этом контексте я еще раз подчеркнул необходимость принятия государствами-членами ООН с мандатом международной безопасности эффективных шагов, включая направление международной миссии в Нагорный Карабах и Лачинский коридор, для обеспечения беспрепятственный доступ международных гуманитарных организаций крайне необходим", - сказал Мирзоян.
Глава МИД также напомнил, что даже спустя 2 года после подписания заявления от 9 ноября 2020 года Азербайджан отказывается вернуть всех армянских военнопленных и заложников.
"Несмотря на готовность Армении решить существующие проблемы путем конструктивных переговоров, Азербайджан продолжает оккупацию суверенной территории Армении и непрекращающиеся агрессивные действия, которые носят провокационный характер и противоречат заявлениям, сделанным по итогам встреч в Праге и Сочи", - сказал он.
В завершение выступления Мирзоян отметил, что РА намерена прилагать усилия для установления стабильности в регионе, с этой целью РА продолжает переговоры по урегулированию отношений с Азербайджаном.