Ռուսաստանում ավելի շատ հայ է ապրում, քան Հայաստանում. Պեսկով
Ռուսաստանի տարածքում ավելի շատ հայ է ապրում, քան Հայաստանում։ Այսպիսի հայտարարություն է արել ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը «Գիտելիք. առաջինները» մարաթոնի դասախոսության մեջ։
«Իսկ գիտե՞ք, որ Ռուսաստանում ավելի շատ հայ է ապրում, քան Հայաստանում։ Եվ նրանք ռուսաստանցիներ են, եւ նրանց համար այստեղ լավ է։ Եվ մենք նրանց սիրում ենք, նրանք էլ՝ մեզ»,- ասել է Դմիտրի Պեսկովը։ Նրա ելույթի հեռարձակումը վարել է «Россия-24» հեռուստաալիքը։
Կրեմլի ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ ռուսաստանցիները եւ հայերն այսպես ապրել են դարեր շարունակ։ «Դրա համար էլ մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի հետ հարաբերությունների մեր բարձր բնույթը»,- ասել է մամուլի քարտուղարը։

Песков: в России армян живет больше, чем в Армении: И мы их любим, и они нас любят
На территории России живет больше армян, чем в Армении. Такое заявление сделал пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков во время лекции в рамках просветительского марафона «Знание. Первые».
«А вы знаете, что в России армян живет больше, чем в Армении? И они россияне, и им здесь хорошо. И мы их любим, и они нас любят», — сказал Дмитрий Песков. Трансляция его выступления проходит на телеканале «Россия-24».
Представитель Кремля подчеркнул, что россияне и армяне жили так на протяжении веков. «И поэтому мы также высоко ценим наш высокий характер отношений с Арменией», — заключил пресс-атташе.