ՌԴ-ն հաստատել է մոտ ժամանակներս Մոսկվայում ՀՀ-ի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ եռակողմ հանդիպում կազմակերպելու պատրաստակամությունը
Հուլիսի 17-ին Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն հանդիպել է ՌԴ-ում Ադրբեջանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլուի հետ, տեղեկացնում է ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Նշվում է, որ զրույցի ընթացքում քննարկվել են իրավիճակը Հարավային Կովկասում, Բաքվի և Երևանի հաշտեցման գործընթացը։
«Ռուսական կողմը հաստատել է Լաչինի միջանցքի ամբողջական և անհապաղ ապաշրջափակման, դրա երկայնքով երկու ուղղություններով տրանսպորտային կապերի վերականգնման անհրաժեշտությունը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում բնականոն կենսապահովման պայմանների ստեղծման անհրաժեշտությունը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հուլիսի 15-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի հայտարարության վերաբերյալ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը ՌԴ ԱԳՆ-ն որակել է որպես «ոչ կոռեկտ» և ընդգծել, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը մշտապես հարգանքով է վերաբերվել և վերաբերվում «Ադրբեջանական Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը, լիովին հավատարիմ է դաշնակցային փոխգործակցության մասին երկկողմ հռչակագրի ոգուն ու տառին»:
Միևնույն ժամանակ, ըստ Դաշնության արտաքին գերատեսչության, դա չի չեղարկում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի համալիր առաջմղման խնդիրը, օրակարգում դրված բոլոր հարցերը, «ներառյալ՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովումը բացառապես խաղաղ քաղաքական-դիվանագիտական մեթոդներով լուծելու հարցը»:
Ռուսական կողմը հաստատել է մոտ ժամանակներս Մոսկվայում ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպում կազմակերպելու պատրաստակամությունը՝ քննարկելու բարձր մակարդակով պայմանավորվածությունների կատարման ուղիները, ներառյալ՝ խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման թեման, որին կհաջորդի Մոսկվայում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների գագաթնաժողովը՝ նշված փաստաթղթի ստորագրման նպատակով:
«Հանդիպումն անցել է փոխադարձ հարգալից և կառուցողական մթնոլորտում»,- եզրափակել է ՌԴ ԱԳՆ մամուլի հաղորդագրությունը:

Российская сторона подтвердила готовность в ближайшее время организовать в Москве трехстороннюю встречу министров России, Азербайджана и Армении
17 июля состоялась встреча заместителя Министра иностранных дел Российской Федерации А.Ю.Руденко с Чрезвычайным и Полномочным Послом Азербайджанской Республики в Российской Федерации П.Бюльбюльоглы.
В ходе беседы обсуждены ситуация на Южном Кавказе, процесс примирения Баку и Еревана. С российской стороны подтверждена необходимость полного и немедленного разблокирования Лачинского коридора, возобновления транспортного сообщения по нему в обоих направлениях в соответствии с трехсторонним Заявлением от 9 ноября 2020г., а также создания условий для нормального жизнеобеспечения Нагорного Карабаха.
В связи с некорректными комментариями МИД Азербайджана относительно заявления МИД России от 15 июля с.г. подчеркнуто, что Российская Федерация всегда с уважением относилась и относится к территориальной целостности Азербайджанской Республики, всецело привержена духу и букве двусторонней Декларации о союзническом взаимодействии. В то же время это не отменяет задачу комплексного продвижения процесса армяно-азербайджанской нормализации, решения всех стоящих на повестке дня вопросов, включая обеспечение прав и безопасности населения Нагорного Карабаха, исключительно мирными политико-дипломатическими методами.
Российская сторона подтвердила готовность в ближайшее время организовать в Москве трехстороннюю встречу министров иностранных дел для обсуждения путей выполнения договоренностей на высшем уровне, включая тему согласования мирного договора, с последующим выходом на саммит лидеров России, Азербайджана и Армении в Москве для подписания упомянутого документа.