Փորձագետը կարծում է, որ Բաքուն և Երևանը կարող են սրացում հրահրել խաղաղության պայմանագրի նախաշեմին
Ադրբեջանն ու Հայաստանը կարող են սրացում հրահրել խաղաղության պայմանագրի կնքման նախաշեմին։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է «Վալդայ» միջազգային բանավիճային ակումբի զարգացման եւ աջակցության հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Անդրեյ Բիստրիցկին:
«Հնարավոր է, որ այժմ այդ երկրները բավական լուրջ հայտարարություններ են փոխանակում խաղաղության պայմանագրի կամ ինչ-որ համաձայնագրի նախաշեմին։ Միաժամանակ,  չէ որ այդ հայտարարություններին հետևում են պայմանագրին սկզբունքային պատրաստակամության մասին հայտարարությունները, ուստի միշտ չէ, որ հեշտ է տարբերակել քաղաքական հռետորաբանությունը գործերի իրական վիճակից» ։
Բիստրիցկին հիշեցրել է, որ նախորդ տարիներին, երբ խոսվում էր քիչ թե շատ հիմնարար համաձայնագիր կնքելու մասին, կողմերը նաև սադրիչ հայտարարություններ էին անում միմյանց հասցեին, որպեսզի ամրապնդեն բանակցային դիրքերը:
«Ես այդպես գծային չէի արտահայտվի (Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նոր հակամարտության հավանականության մասին)։ Ռիսկերը միշտ էլ կան, մենք դա տեսել ենք քսաներորդ տարում, բայց միևնույն ժամանակ երկու կողմերն էլ հասկանում են, որ ռազմական գործողությունները ծայրահեղ դեպք են»,- նշել է փորձագետը։
Դեկտեմբերի 22-ին կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ իր առաջարկները և պատրաստ է այդ առաջարկները հաշվի առնելով ստորագրել պայմանագիրը, «մենք պատրաստ ենք ստորագրել նման բովանդակությամբ պայմանագիր, և Հուսով եմ, որ Ադրբեջանի արձագանքը դրական կլինի»,- նշեց նա:

Эксперт считает, что Баку и Ереван могут провоцировать обострение в преддверии мирного договора
Азербайджан и Армения могут провоцировать обострение в преддверии заключения мирного договора, заявил ТАСС председатель совета Фонда развития и поддержки международного дискуссионного клуба «Валдай» Андрей Быстрицкий.
«Возможно то, что сейчас эти страны обмениваются достаточно такими серьезным заявлениями в преддверии мирного договора или какого-то соглашения, — сказал он. — Одновременно ведь с этими заявлениями следуют заявления о принципиальной готовности к договору, поэтому не всегда просто отличить политическую риторику от реального положения дел».
Быстрицкий напомнил, что в предыдущие годы, когда велись разговоры о заключении более-менее фундаментального соглашения, стороны также делали провокационные заявления в адрес друг друга, чтобы усилить переговорные позиции. «Я бы вот так линейно бы не высказался [о вероятности нового конфликта между Арменией и Азербайджаном]. Риски есть всегда, мы видели это в двадцатом году, но в то же время обе стороны понимают, что военные действия — это крайний случай», — отметил эксперт.
На заседании правительства 22 декабря премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения передала Азербайджану свои предложения по мирному договору и готова с учетом этих предложений подписать договор, «Мы готовы подписать договор подобного содержания, и надеюсь, что реакция Азербайджана будет положительной», — отметил он.