Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի կանցլերին՝ հայ-գերմանական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Օլաֆ Շոլցին՝ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ: Ուղերձում նշված է.
2022 թվականը հոբելյանական է Հայաստանի Հանրապետության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության համար. երեսուն տարի առաջ՝ 1992 թվականի հունվարի 31-ին, մեր երկրների միջև հաստատվեցին դիվանագիտական հարաբերություններ:
Հետադարձ հայացք նետելով Հայաստանի Հանրապետության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության երկկողմ միջպետական հարաբերությունների պատմությանը՝ գոհունակությամբ եմ արձանագրում, որ դրանք շարունակաբար զարգացել և ընդլայնվել են՝ համագործակցության տարեգրությունը հարստացնելով հիշարժան բազում իրադարձություններով: Հաջողությամբ է ընթանում բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը: Սերտ կապեր են հաստատվել ՀՀ Ազգային ժողովի և ԳԴՀ Բունդեսթագի միջև:
Գերմանիայի հետ փոխգործակցության կարևոր ոլորտներից է տեխնիկական և ֆինանսական համագործակցությունը, որի շրջանակում Գերմանիայի դաշնային կառավարությունը տարիներ շարունակ աջակցել է Հայաստանի կայուն զարգացմանը և ժողովրդավարական բարեփոխումներին: Գերմանիան Հայաստանի կարևոր տնտեսական գործընկերներից է, իսկ ԵՄ երկրներից՝ առաջինը:
Ակտիվ փոխգործակցություն է ծավալվել մշակույթի, գիտության ու կրթության, ինչպես նաև ապակենտրոնացված համագործակցության ոլորտներում։ Առկա է լայն իրավապայմանագրային դաշտ:
Ուրախությամբ եմ հիշում 2019 և 2020 թվականներին իմ՝ Գերմանիա կատարած այցը, ինչպես նաև դաշնային կանցլերի՝ 2018 թվականին Հայաստան կատարած այցը, որոնց ընթացքում նախանշվեցին մեր երկկողմ օրակարգի զարգացման նոր հեռանկարները:
Շրջադարձային իրադարձություն էր 2016 թվականի հունիսի 2-ին ԳԴՀ Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևի ընդունումը, որով Գերմանիան նույնպես իր լուրջ ավանդը բերեց մարդկության դեմ այդօրինակ հանցագործությունների ճանաչման ու կանխարգելման միջազգային գործընթացին:
Լիահույս եմ, որ Գերմանիայի աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի աշխատանքներին կլինի շարունակական՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և համապարփակ հանգուցալուծմանը: Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ մենք կկարողանանք նոր լիցք հաղորդել հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկային։
Օգտվելով առիթից՝ շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ, ինչպես նաև Ձեր երկրի այն պետական, քաղաքական ու հասարակական գործիչներին, անհատներին, որոնք նպաստել են հայ-գերմանական կապերի կայացմանն ու ամրապնդմանը»:

Премьер-министр Пашинян направил поздравительное послание канцлеру Германии по случаю 30-летия установления армяно-германских дипломатических отношений
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание канцлеру Федеративной Республики Германия Олафу Шольцу по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между двумя странами. В послании говорится:
2022 год является юбилейным для Республики Армения и Федеративной Республики Германия: тридцать лет назад, 31 января 1992 года, между нашими странами были установлены дипломатические отношения.
Оглядываясь на историю двусторонних межгосударственных отношений между Республикой Армения и Федеративной Республикой Германия, с удовлетворением хочу констатировать, что они постоянно развивались и расширялись, обогащая летопись сотрудничества множеством памятных событий. Политический диалог на высоком уровне проходит успешно. Налажены тесные связи между Национальным Собранием Республики Армения и Бундестагом ФРГ.
Одним из ключевых направлений сотрудничества с Германией является техническое и финансовое сотрудничество, в рамках которого федеральное правительство Германии на протяжении многих лет поддерживает устойчивое развитие Армении и демократические реформы. Германия является одним из важных экономических партнеров Армении, а также занимает первое место среди стран ЕС.
Активно развивается сотрудничество в сферах культуры, науки и образования, а также децентрализованное взаимодействие. Существует широкое договорно-правовое поле.
С теплотой вспоминаю свои визиты в Германию в 2019 и 2020 годах, а также визит Федерального канцлера в Армению в 2018 году, в ходе которых были намечены новые перспективы развития нашей двусторонней повестки.
Поворотным моментом стало принятие Бундестагом Германии 2 июня 2016 года резолюции о признании Геноцида армян, чем Германия внесла значительный вклад в международный процесс признания и предотвращения подобных преступлений против человечности.
Надеюсь, содействие Германии направленной на мирное и всеобъемлющее урегулирование нагорно-карабахского конфликта работе формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ будет продолжительным. Уверен, что совместными усилиями мы сможем придать новый импульс позитивной динамике развития армяно-германских отношений.
Пользуясь случаем, хочу поблагодарить Вас, а также государственных, политических и общественных деятелей Вашей страны, всех людей, внесших свой вклад в установление и укрепление армяно-германских отношений”.