Նիկոլ Փաշինյանը՝  Արցախում լարված իրադրության մասին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ վերջին շրջանում Արցախի շուրջ իրադրությունը լարվել է, ինչը ընդգծվել է նաև Արցախին բնական գազ մատակարարող խողովակաշարի խափանմամբ։
Մարտի 10-ին Կառավարության նիստի ժամանակ Փաշինյանը ասաց, որ այս պահին զերծ կմնա որևէ գնահատական տալուց, քանի որ Արցախի իշխանությունների և միջազգային գործընկերների հետ աշխատում են իրադրությունը կայունացնելու և կարգավորելու ուղղությամբ։
«Այս պահին գնահատականներ չտանք, պարզապես արձանագրենք, որ կա այդպիսի իրավիճակ և փորձենք կենտրոնանալ խնդիրները լուծելու ուղղությամբ»,- ասաց Փաշինյանը։
Սույն թվականի մարտի 7-ի լույս 8-ի գիշերը Հայաստանի Հանրապետությունից Արցախ մտնող գազատար խողովակաշարի վնասման հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում դադարեցվել է գազամատակարարումը։ Գազատարի վնասված հատվածը գտնվում է ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության տակ։ «Արցախգազ» ՓԲԸ մասնագետների կողմից վերանորոգման աշխատանքներ իրականացնելու համար ադրբեջանական կողմի հետ տարվում են բանակցություններ, որոնց ներգրավված են Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ ուժերի ներկայացուցիչներ և Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի աշխատակիցներ։

Никол Пашинян коснулся напряженной ситуации в Арцахе
Премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства РА заявил, что в последнее время ситуация вокруг Арцаха обострилась, проявлением чего стало также повреждение арцахского газопровода на участке контролируемом Азербайджаном.
При этом Пашинян заявил, что на данный момент воздержится от какой-либо оценки ситуации, поскольку правительство РА вместе с властями Арцаха и международными партнерами работают в направлении стабилизации и урегулирования ситуации.
«На данный момент не будем давать оценок, просто констатируем, что есть такая ситуация и попытаемся сконцентрироваться на решении проблем», - сказал Пашинян.
Отметим, что в ночь с 7 на 8 марта этого года в результате повреждения газопровода Армения-Арцах, в Арцахе прекращено газоснабжение. Поврежденный участок газопровода находится под контролем азербайджанских вооруженных сил. Для проведения ремонтных работ со стороны специалистов ЗАО «Арцахгаз» ведутся переговоры с азербайджанской стороной, в которые вовлечены представители миротворческих сил РФ, дислоцированных в Арцахе.