Նիկոլ Փաշինյանը առանձնազրույց է ունեցել Էմանուել Մակրոնի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Փարիզի Խաղաղության համաժողովի շրջանակում առանձնազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ։
Ֆրանսիայի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին համաժողովին մասնակցելու հրավերն ընդունելու համար և նշել, որ կարևորում է բարեկամ Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացումը տարբեր ուղղություններով։
Իր հերթին վարչապետ Փաշինյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և համաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։ Վարչապետը նշել է, որ տարբեր առիթներով հանդիպումները նոր ազդակ են հաղորդում երկկողմ կապերի զարգացմանն ու ամրապնդմանը։
Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը քննարկել են հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների օրակարգային հրատապ հարցեր, անդրադարձել են նաև մուտքի արտոնագրերի ազատականացման ՀՀ-ԵՄ երկխոսության մեկնարկի ուղղությամբ իրականացվող քայլերին։
Կողմերը կարևորել են բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը և այդ ուղղությամբ ձեռք բերել համապատասխան պայմանավորվածություն։

В Париже состоялась встреча тет-а-тет между Пашиняном и Макроном
Премьер-министр Никол Пашинян в рамках Парижского мирного форума провел отдельную беседу с президентом Франции Эммануэлем Макроном.
Президент Франции поблагодарил премьер-министра за принятие приглашения принять участие в форуме и отметил, что придает важность развитию сотрудничества с дружественной Арменией в различных направлениях.
В свою очередь премьер-министр Пашинян также поблагодарил за теплый прием и организацию форума на высоком уровне. Премьер-министр отметил, что встречи по разным поводам придают новый импульс развитию и укреплению двусторонних связей.
Никол Пашинян и Эммануэль Макрон обсудили актуальные вопросы повестки армяно-французских отношений, коснулись также шагов, предпринимаемых в направлении начала диалога Армения-ЕС по либерализации визового режима.
Стороны отметили важность организации взаимных визитов на высоком уровне и достигли соответствующей договоренности в этом направлении.