Նիկոլ Փաշինյանն ու Կանադայի դեսպանը քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլիին:
Վարչապետը Փաշինյանն իր ողջույնի խոսքում, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի տիկին նախարար, հարգելի ընկերներ, ողջունում եմ ձեզ մեր երկրում։ Թույլ տվեք առաջին հերթին հայտնել իմ գոհունակությունը՝ մեր երկրում Կանադայի դեսպանատան բացման առիթով, ինչը, կարծում եմ, իսկապես նշանակալի իրադարձություն է մեր երկկողմ հարաբերությունների համար: Մասնավորապես, այժմ մենք կունենանք ռեզիդենտ դեսպան, ինչը նշանակում է, որ կունենանք շարունակական երկխոսություն: Սա շատ կարևոր է, մասնավորապես, ներկայիս հանգամանքներում։
Շատ կարևոր է շեշտել, որ սա մի շարք բանակցությունների, այցերի արդյունքն է։ Հիշում եմ, որ այս մասին խոսակցությունը մեկնարկել է 2018 թվականին, երբ վարչապետ Թրյուդոն այցելեց Հայաստան, որի շրջանակում մենք ունեցանք խոսակցություն, ինչից հետո մեզ այցելեց հատուկ ներկայացուցիչ Դիոնը, որից հետո Հայաստանի ժողովրդավարությանն աջակցելու մասին զեկույցը թողարկվեց։
Իհարկե, մենք շատ բարձր ենք գնահատում Ձեր անձնական ներդրումն ու ջանքերը։ Բարի գալուստ Հայաստան»։
Իր հերթին, Մելանի Ջոլին շնորհակալություն հայտնել վարչապետին ջերմ ընդունելության համար և նշել. «Ես համոզված եմ, որ պարոն վարչապետն Օտտավայից ևս մտովի և սրտում տոնում է դեսպանատան բացումը մեզ հետ միասին։ Ուրախ ենք, որ Հայաստանում ունենք առաջին դեսպան, ով լավ է ճանաչում Հայաստանը, որովհետև նա երկար ժամանակ աշխատել է Հայաստանի գծով արտաքին հարաբերությունների վարչությունում։ Եվ նա նաև մեր երկրում ձեր հրաշալի դեսպանի մտերիմ ընկերն է, ով նույնպես հիմա մեզ հետ է։
Մենք ձեզ մոտ ենք եկել մի ժամանակահատվածում, որը գիտենք, որ Հայաստանի համար բավականին բարդ ժամանակահատված է։ Մենք հետևել ենք սեպտեմբերի 19-20-ի իրադարձություններին, և իհարկե, մեր նպատակը Հայաստանին օգնելն է այս դժվար իրավիճակում, ինչպես նաև օգնել, որպեսզի տարածաշրջանը լինի ավելի խաղաղ և կայուն։ Մենք սա անում ենք առաջին հերթին ԵՄ առաքելության մեջ ներգրավվելով, մենք ԵՄ ոչ անդամ միակ պետությունն ենք, որը մասնակցում է ԵՄ առաքելությանը։ Սա առաջին քայլն է Հայաստանում առավել ներկայություն ապահովելու հարցում։
Այսօր մենք հայտարարել ենք ԵՄ հումանիտար աջակցությանը նոր ֆինանսական միջոցներ հատկացնելու մասին՝ հասցեագրելու այն խնդիրները, որոնք առաջացել են այդքան մեծ թվով էթնիկ հայերի՝ Լեռնային Ղարաբաղից հարկադրական տեղահանության հետևանքով։ Մենք աջակցում ենք ՄԱԿ-ի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ջանքերին»։
Կանադայի ԱԳ նախարարը հավելել է, որ վաղը կայցելի Հայաստանի հարավ՝ հանդիպելու տեղական իշխանություններին և ԼՂ-ից բռնի տեղահանության ենթարկված ժողովրդին:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի ԼՂ մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանությանն ու ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, այդ համատեքստում կարևորել միջազգային աջակցությունն առկա խնդիրների լուծման գործում:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավորություններին, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցեր:

Премьер-министр Пашинян принял главу МИД Канады Мелани Жоли
Как сообщили  в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в своей приветственной речи премьер-министр Пашинян, в частности, отметил: “Уважаемая г-жа министр, дорогие друзья, приветствую вас в нашей стране. Прежде всего позвольте мне выразить удовлетворение открытием посольства Канады в нашей стране, что я считаю поистине значимым событием для наших двусторонних отношений. В частности, у нас теперь будет резидентный посол, а это значит, что у нас будет продолжительный диалог. Это очень важно, особенно в нынешних обстоятельствах.
Очень важно подчеркнуть, что это результат серии переговоров и визитов. Помню, что разговор об этом начался в 2018 году, когда премьер-министр Трюдо посетил Армению, и в рамках того визита у нас состоялся разговор, после чего нас посетил специальный представитель Дион, после чего был представлен доклад о поддержке демократии в Армении.
Конечно, мы очень ценим Ваш личный вклад и усилия. Добро пожаловать в Армению”.
Глава МИД Канады Мелани Жоли поблагодарила премьер-министра за теплый прием и отметила: “Уверена, что господин премьер-министр из Оттавы мысленно и сердцем вместе с нами празднует открытие посольства. Мы рады, что у нас есть первый посол в Армении, который хорошо знает Армению, потому что он долгое время работал в департаменте внешних связей по линии Армении. А еще он близкий друг вашего замечательного посла в нашей стране, которая сейчас тоже с нами.
Мы приехали к вам в период, который, как мы знаем, довольно трудный для Армении. Мы следили за событиями 19-20 сентября, и, конечно, наша цель – помочь Армении в этой сложной ситуации, а также помочь сделать регион более мирным и стабильным. Мы делаем это, прежде всего, участвуя в миссии ЕС. Мы единственная страна, не являющаяся членом ЕС, но участвующая в миссии ЕС. Это первый шаг к обеспечению большего присутствия в Армении.
Сегодня мы объявили о новом финансировании гуманитарной помощи ЕС для решения проблем, которые возникли вследствие насильственного изгнания такого большого количества этнических армян из Нагорного Карабаха. Мы поддерживаем усилия ООН и Международного комитета Красного Креста”.
Министр иностранных дел Канады добавила, что завтра посетит юг Армении, чтобы встретиться с местными властями и вынужденными переселенцами из Нагорного Карабаха.
Никол Пашинян коснулся вынужденного переселения более 100 тысяч наших соотечественников из Нагорного Карабаха в результате проводимой Азербайджаном политики этнической чистки, а также сложившейся гуманитарной ситуации, подчеркнув в этом контексте важность международной поддержки в решении существующих проблем.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с регулированием армяно-азербайджанских отношений, возможностями разблокировки региональной транспортной инфраструктуры на основе принципов территориальной целостности, суверенитета, юрисдикции и взаимности, а также установлением мира и стабильности в регионе.