Սա պատմական առաքելություն է մեզ համար՝ հաղթահարել մարտահրավերները. Վարչապետի ուղերձը Անկախության հռչակագրի ընդունման 31-ամյակի կապակցությամբ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման 31-ամյակի կապակցությամբ.
"Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ,
Այսօր լրանում է Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման 31-ամյակը: Մեր պետության ու ժողովրդի համար պատմական այդ փաստաթուղթը, որն ընդունվեց Գերագույն խորհրդի կողմից, ազդարարեց անկախ պետականության հաստատման գործընթացի մեկնարկը: Այդ փաստաթուղթը հիմնված էր անկախ պետություն ունենալու հայ ժողովրդի անկոտրում կամքի վրա:
Անցած երեք տասնամյակների ընթացքում մենք անցել ենք բազում փորձությունների միջով, ունեցել ենք հաջողություններ, նաև դժվարություններ ու ձախողումներ: Ու կարևոր է ընդգծել, որ  ամուր և ինքնիշխան պետականություն ունենալու մեր կամքն անսասան է և այդ կամքը պիտի արտահայտվի պետությունը և պետական ինստիտուտները կայացնելու, ուժեղացնելու մեր ամենօրյա աշխատանքում:
Մենք Անկախության հռչակագիրն ընդունած սերնդի ներկայացուցիչն ենք, և սա պատմական առաքելություն է մեզ համար՝ հաղթահարել մարտահրավերները, ամրացնել մեր պետականության հիմքերը, բարձրացնել նրա միջազգային հեղինակությունը, մեծացնել ներդրումային գրավչությունը, կերտել անսասան քաղաքացիական պատասխանատվություն ու վստահություն՝ պետության հանդեպ: Այս առաքելությունը մեզնից յուրաքանչյուրի վրա դնում է առանձնահատուկ պատասխանատվություն:

Поздравительное послание премьер-министра Никола Пашиняна по случаю 31-летия принятия Декларации независимости Республики Армения
Поздравительное послание премьер-министра Никола Пашиняна по случаю 31-летия принятия Декларации независимости Республики Армения:
"Дорогие граждане Республики Армения,
Сегодня исполняется 31 год со дня принятия Декларации независимости Республики Армения. Этот исторический для нашего государства и народа документ, принятый Верховным советом, положил начало процессу становления независимого государства. Этот документ был основан на непоколебимой воле армянского народа к созданию независимого государства.
За последние три десятилетия мы прошли через множество испытаний, достигли успехов, также имели множество трудностей и неудач. И важно подчеркнуть, что наша воля иметь сильное, суверенное государство непоколебима, и эта воля должна выражаться в нашей ежедневной работе по становлению и укреплению государства и государственных институтов.
Мы являемся представителями принявшего Декларацию независимости поколения, и для нас историческая миссия - преодолеть вызовы, укрепить основы нашей государственности, повысить ее международный престиж, повысить инвестиционную привлекательность, построить непоколебимую гражданскую ответственность и доверие к государству. Эта миссия возлагает на каждого из нас особую ответственность.