2022թ.-ին 2017-ի համեմատ պետբյուջեի հարկային եկամուտներն աճել են ավելի քան 2 մլրդ դոլարով․ Վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ այսօր Դիլիջանում մեկնարկել են ՀՀ վարչապետին կից տնտեսական քաղաքականության խորհրդի երկրորդ նիստի աշխատանքները, որոնք ընթանալու են ապրիլի 15-16-ը՝ ՀՀ կենտրոնական բանկի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնում:
Նիստին մասնակցում են Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, վերոնշյալ խորհրդի փոխնախագահ, «Տնտեսական հեռանկարների կենտրոն-հիմնադրամ»-ի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի արդյունաբերական և ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերի նախարար Արտակ Քամալյանը, «Հայկական տնտեսագիտական միություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Գուրգեն Ասլանյանը, Եվրոպայի տնտեսական հետազոտությունների կենտրոնի անդամ Զարեհ Ասատրյանը, ԱՄՆ Կորնելիի համալսարանի պրոֆեսոր Լևոն Բարսեղյանը, ՌԴ տնտեսական դպրոցի պրոֆեսոր Ռուբեն Ենիկոլոպովը, Բարսելոնայի տնտեսագիտական դպրոցի պրոֆեսոր Վլադիմիր Ասրիյանը, Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի, ինչպես նաև տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովների ներկայացուցիչները, Էկոնոմիկայի, Ֆինանսների նախարարների տեղակալները, պաշտոնատար այլ անձինք։
Նիստի սկզբում վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել բացման խոսքով, որում մասնավորապես, նշել է.
Տնտեսական քաղաքականության խորհրդի հարգելի անդամներ,
սկսում ենք Տնտեսական քաղաքականության խորհրդի մեր երկրորդ նիստը: Առաջին նիստը տեղի է ունեցել նախորդ տարի և կուզենայի ամփոփել, թե այդ նիստից ի վեր մենք ինչ արդյունքներ ենք արձանագրել, ինչ ունենք արձանագրելու, որը մեր թեմայի հետ ուղիղ առնչվում է:
2022 թվականի արդյունքներով` Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է 12,6 տոկոս տնտեսական աճ և այս ցուցանիշով ՀՀ-ն, ինչպես նախորդ օրը պարզվեց միջազգային կազմակերպությունների հրապարակումներից, 4-րդն է աշխարհում, ինչը շատ կարևոր ցուցանիշ է: Եվս մի քանի կարևոր թվեր կուզենայի նշել:
2022 թվականին 2017 թվականի համեմատ պետական բյուջեի հարկային եկամուտներն աճել են ավելի քան 2 մլրդ դոլարով և 66,3 տոկոսով, 2018 թվականի համեմատ` 1,8 մլրդ դոլարով և 53 տոկոսով, ինչը նույնպես շատ կարևոր ցուցանիշ է, այդ թվում` մեր քաղաքական հանձնառությունների տեսակետից:
2022 թվականի դեկտեմբերին Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրել ենք գրանցված աշխատատեղերի պատմական ամենաբարձր ցուցանիշը` 704 հազար աշխատատեղ է արձանագրվել և 2022 թվականի արդյունքներով` ունենք 13 տոկոս գործազրկություն, ինչը վերջին տասնամյակի համար էականորեն ցածր ցուցանիշ է, իսկ երրորդ եռամսյակում գործազրկությունը նվազեց և հասավ 11,6 տոկոսի:
Պետք է արձանագրենք, որ 2023 թվականի առաջին եռամսյակի արդյունքները նույնպես քաջալերող են, շարունակում ենք գտնվել երկնիշ տնտեսական աճի ցուցանիշի մեջ: Առաջին եռամսյակի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը բարձր է 10 տոկոսից և նաև պետական բյուջեի եկամուտները 2017 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատ, ըստ էության, կրկնապատկվել են, իսկ 2018 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատ 92 տոկոսի չափով են ավելացել, իհարկե, չհաշված եկամտային հարկի վերադարձի ցուցանիշները: Այդ վերադարձը եթե հաշվի առնենք, ապա առաջին եռամսյակի բյուջետային եկամուտներն, ըստ էության, ավելացել են 97 տոկոսով:
Այս ցուցանիշների հետ մենք իհարկե ունենք զուտ տնտեսական բնույթի մարտահրավերներ, և կարծում եմ, որ կառավարության համար առաջնային խնդիր է` առաջինը, ավելի արդյունավետ հավաքագրել հարկային եկամուտները և նույնքան կարևոր խնդիր է արդյունավետ ծախսեր իրականացնել: Ցավոք, մենք չենք կարող ասել, որ օրինակ` կապիտալ ծախսերի հատվածում հասել ենք մեր ակնկալած արդյունավետությանը, և այս առումով, իհարկե, շատ կարևոր է, որպեսզի մեր քննարկումների արդյունքներով կարողանանք որոշակի եզրակացությունների հանգել: Չնայած պետք է ասեմ, որ դա կառավարության համար գրեթե ամենշաբաթյա, եթե չասենք ամենօրյա քննարկումների առարկա է:
Իհարկե մեր երկրի առաջ ծառացած մարտահրավերները հաշվի առնելով` պետք է արձանագրենք տնտեսության և տնտեսական զարգացման անկյունաքարային դերը, որովհետև, երբ խոսում ենք տնտեսության մասին, ըստ էության, պետք է արձանագրենք, թե ինչ արդյունք ենք կարողանում գեներացնել: Հնարավորինս արդյունավետ ծախսման արդյունքում պիտի կարողանանք հասցեագրել այն մարտահրավերները, որոնց առաջ կանգնած է մեր երկիրը:
Եվ այսօր մենք նաև օրակարգում ունենք ինստիտուցիոնալ զարգացմանն առնչվող կարևոր թեմաներ, մասնավորապես առողջապահության ապահովագրությանը և համընդհանուր հայտարարագրման համակարգին առնչվող, որոնք հավատում ենք, որ ոչ միայն տնտեսական, այլև սոցիալական, քաղաքական և պետական ինստիտուտների կայացման առումով պիտի շատ կարևոր էֆեկտ ունենան: Սրա համար էական է, որ մենք կարողանանք նախանշվող և սկսված բարեփոխումներն իրականացնել մաքսիմալ արդյունավետ»:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հարկային քաղաքականությանը, առկա ներուժի իրացմանը, լրացուցիչ եկամուտներ ապահովող միջոցառումների իրականացմանը, հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցության բարելավմանը, առկա խնդիրներին և դրանց կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ լուծումներին: Քննարկվել են հարկային քաղաքականության շրջանակներում նախատեսվող փոփոխություններին, հարկային բարեփոխումներին և հարկային եկամուտների ավելացման հնարավոր աղբյուրներին վերաբերող թեմաներ:
Հաջորդիվ քննարկման առարկա են դարձել ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգի ներդրմանը վերաբերող հարցեր: Նշվել է, որ ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման պարզ և հարմար համակարգի ներդրումը կապահովի ՀՀ ՊԵԿ համակարգում ինքնահայտարարագրման համար առկա ամբողջ տեղեկատվությունը: Ներկայացվել են համակարգի ներդրման ժամանակացույցը, համակարգին ներկայացվող պահանջները:
Անդրադարձ է կատարվել Պետական եկամուտների կոմիտեում ժամանակակից նոր տեխնոլոգիաների ներդրման հնարավորություններին և այդ ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքներին:
Օրակարգային հաջորդ հարցով քննարկվել են Առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները: Այդ համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել բնակչության առողջության հիմնական մարտահրավերներին, կառավարության կողմից տարեկան իրականացվող առողջապահական ծախսերի արդյունավետության բարձրացմանը, քաղաքացիներին տրամադրվող ծառայությունների հետ կապված խնդիրներին ու դրանց լուծումներին: Նշվել է, որ համակարգի ներդրմամբ նախատեսվում է բնակչությանը հասանելի առողջապահական ծառայությունների ապահովում, մարդկային կապիտալի զարգացում և դեմոգրաֆիական խնդիրների լուծման աջակցում, խոցելի խմբերի պաշտպանություն, զբաղվածության խթանում և աշխատանքի արտադրողականության բարձրացում, ներդրումների համար ավելի հարմարավետ և կանխատեսելի միջավայրի ապահովում: Համակարգի ներդրման պարագայում ակնկալվում է նաև հիվանդությունների ինտեգրված վարման մեխանիզմի ներդրում, լիցենզավորման պայմանների փոփոխում, մեկ միասնական հիմնական ծառայությունների փաթեթի սահմանում, կանխարգելման, ախտորոշման և քրոնիկ հիվանդությունների հսկման ծավալների աճ մի քանի անգամ, արտահիվանդանոցային պայմաններում քրոնիկ հիվանդների դեղորայքի փոխհատուցման համակարգի ներդրում, բուժօգնության որակի բարելավման միջոցառումների իրականացում:

В 2022 году по сравнению с 2017 годом налоговые поступления в госбюджет увеличились более чем на 2 млрд долларов: началась работа второго заседания Совета по экономической политике при премьер-министре
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня началась работа второго заседания Совета по экономической политике при премьер-министре Республики Армения, которое проходит в Дилижанском учебно-исследовательском центре Центрального банка 15-16 апреля.
В заседании принимают участие президент Ваагн Хачатурян, вице-премьер Тигран Хачатрян, председатель вышеупомянутого Совета, председатель попечительского совета Фонда-центра экономических перспектив Артур Джавадян, министр экономики Ваан Керобян, министр финансов Ваге Ованнисян, председатель Центрального банка Мартин Галстян, председатель Комитета государственных доходов Рустам Бадасян, член Коллегии (министр) по промышленности и агропромышленному комплексу ЕЭК Артак Камалян, председатель НПО “Армянский экономический союз” Гурген Асланян, член Центра экономических исследований Европы Заре Асатрян, профессор Корнельского университета Левон Барсегян, профессор Высшей школы экономики РФ Рубен Ениколопов, профессор Барселонской школы экономики Владимир Асриян, представители постоянных комиссий Национального Собрания по финансово-кредитным и бюджетным вопросам и по экономическим вопросам, заместители министров экономики и финансов, другие должностные лица.
В начале заседания премьер-министр Пашинян выступил с приветственной речью, в которой, в частности, отметил:
“Многоуважаемый президент Республики Армения,
Уважаемые члены Совета по экономической политике,
Начинаем наше второе заседание Совета по экономической политике. Первое заседание состоялось в прошлом году, и я хотел бы подвести итоги того, каких результатов мы достигли после этого, озвучить, что мы можем констатировать, что имеет непосредственное отношение к нашей теме.
По итогам 2022 года в Республике Армения зафиксирован 12,6-процентный экономический рост, и по этому показателю, как выяснилось накануне из публикаций международных организаций, Республика Армения занимает 4-е место в мире, что является очень важным показателем. Хочу озвучить еще несколько важных цифр.
В 2022 году по сравнению с 2017 годом налоговые поступления в государственный бюджет увеличились более чем на 2 млрд долларов или 66,3%, по сравнению с 2018 годом - на 1,8 млрд долларов или 53%, что также является очень важным показателем, в том числе с точки зрения наших политических обязательств.
В декабре 2022 года мы зафиксировали исторически самый высокий показатель зарегистрированных рабочих мест в Республике Армения – было зарегистрировано 704 тысячи рабочих мест; по итогам 2022 года мы имеем 13-процентную безработицу, что является существенно низким показателем за последнее десятилетие, а в третьем квартале безработица снизилась и достигла 11,6%.
Необходимо констатировать, что итоги первого квартала 2023 года тоже обнадеживают, мы продолжаем находиться в диапазоне двузначного индекса экономического роста. Индекс экономической активности за первый квартал превышает 10%, а доходы государственного бюджета практически удвоились по сравнению с первым кварталом 2017 года и увеличились на 92% по сравнению с первым кварталом 2018 года без учета возвращения подоходного налога. С учетом возврата этого налога доходы бюджета за первый квартал фактически увеличились на 97%.
Конечно, вместе с этими показателями у нас есть проблемы чисто экономического характера, и я думаю, что первоочередная задача правительства – это, во-первых, более эффективно собирать налоговые поступления, и, не менее важная задача, – эффективно их расходовать. К сожалению, мы не можем сказать, что, например, в области капитальных затрат мы добились той эффективности, на которую рассчитывали, и в этом контексте, конечно, очень важно, чтобы по результатам наших обсуждений мы смогли прийти к определенным вывода? ?. Хотя должен сказать, что это предмет почти еженедельных, если не ежедневных обсуждений для правительства.
Конечно, принимая во внимание стоящие перед нашей страной вызовы, нужно констатировать краеугольную роль экономики и экономического развития, потому что, когда мы говорим об экономике, по сути, мы должны зафиксировать, какие результаты нам удается генерировать. В результате максимально эффективного расходования средств мы должны быть в состоянии преодолевать стоящие перед нашей страной вызовы.
И сегодня у нас на повестке дня также есть важные темы, связанные с институциональным развитием, в частности, связанные с медицинским страхованием и системой всеобщего декларирования, которые, как мы верим, будут иметь очень важный эффект не только с точки зрения экономики, но и с точки зрения становления социальных, политических и государственных институтов. Поэтому важно, чтобы мы смогли максимально эффективно реализовать запланированные и начатые реформы”.
В ходе заседания были затронуты вопросы налоговой политики, реализации имеющегося потенциала, осуществления обеспечивающих дополнительные доходы мероприятий, улучшения соотношения налогов и ВВП, а также существующие проблемы и их краткосрочные и долгосрочные решения. Были обсуждены темы, связанные с планируемыми изменениями в рамках налоговой политики, налоговыми реформами и возможными источниками увеличения налоговых поступлений.
Затем были обсуждены вопросы, связанные с внедрением системы декларирования доходов физических лиц. Было отмечено, что внедрение простой и удобной системы декларирования доходов физических лиц позволит получить всю информацию, доступную для самостоятельного декларирования в системе КГД Армении. Были представлены график внедрения системы и требования к системе.
Были затронуты возможности внедрения новых современных технологий в Комитете государственных доходов и проводимая в этом направлении работа.
Следующим вопросом повестки дня стала работа по внедрению комплексного медицинского страхования. В этом контексте были рассмотрены основные проблемы здоровья населения, возможности повышения эффективности ежегодных государственных расходов на здравоохранение, обсуждены проблемы, связанные с предоставляемыми гражданам услугами, и пути их решения. Было отмечено, что внедрение системы предусматривает обеспечение доступных населению медицинских услуг, развитие человеческого капитала и поддержку решения демографических проблем, защиту уязвимых групп, стимуляцию занятости и повышение производительности труда, обеспечение более комфортной и предсказуемой для инвестиций среды. В случае внедрения системы также предполагается внедрить интегрированный механизм учета заболеваний, изменить условия лицензирования, установить единый пакет базовых услуг, увеличить в несколько раз объемы профилактики, диагностики и борьбы с хроническими заболеваниями, внедрить систему возмещения стоимости лекарств для хронических больных в амбулаторны х условиях, а также осуществить мероприятия по повышению качества медицинской помощи.