Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելը հակասում է զինադադարի համաձայնություններին. Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար
Բաքվում մենք ընդգծել ենք, որ Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու երևույթը հակասում է երկու երկրների միջև զինադադարի համաձայնություններին, և եթե Ադրբեջանը որոշ մտահոգություններ ունի կամ պահանջներ ունի հոսքերի թափանցիկության վերաբերյալ, կան մի շարք այլ միջոցներ այդ հարցին մոտենալու համար և ոչ միակողմանի քայլերով: Այդ մասին Հայաստանի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Կատրին Կոլոննան:
«Կայուն խաղաղությունը նաև նշանակում է խաղաղություն, որը հարգում և պաշտպանում է մարդու իրավունքները: Մենք ցանկանում ենք, որ բարի կամքի մարդասիրական քայլերը կարողանան նպաստել բանակցությունների համար ավելի լավ մթնոլորտ ստեղծելուն. լինի դա ռազմագերիների, անհետ կորածների հարցը, թե մի շարք այլ դժվարին թեմաներ, և մենք շարունակում ենք կոչ անել վերականգնել անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ համաձայն ստանձնած պարտավորությունների, բայց նաև համաձայն Միջազգային արդարադատության դատարաի վճռի:
Այդ շրջափակումն արդեն մի քանի ամիս է տևում, և դա ընդունելի չէ, չի համապատասխանում միջազգային իրավունքի հանձնառություններին և, բացի այդ, մարդասիական ճգնաժամի ռիսկ է ստեղծում ԼՂ բնակչության համար»,- ասել է Կոլոննան:

Установка КПП в Лачинском коридоре противоречит соглашениям о перемирии: Министр иностранных дел Франции
Мы подчеркивали в Баку, что создание КПП в Лачинском коридоре противоречит соглашениям о прекращении огня между двумя странами, и если у Азербайджана есть какие-то опасения или требования по поводу прозрачности потоков, есть ряд других способов подойти к этому вопросу и не односторонние шаги. Об этом заявила министр иностранных дел Франции Катрин Колонна в ходе совместной пресс-конференции с главой МИД Армении.
"Устойчивый мир также означает мир, который уважает и защищает права человека. Мы хотим, чтобы гуманитарные шаги доброй воли помогли создать лучший климат для переговоров, будь то по вопросу о военнопленных, пропавших без вести или по ряду других сложных тем, и мы продолжаем призывать к восстановлению беспрепятственного передвижения по Лашинскому коридору , в соответствии с взятыми на себя обязательствами, а также в соответствии с решением Международного Суда. Эта блокада продолжается уже несколько месяцев, и она неприемлема, не соответствует обязательствам международного права и, кроме того, создает риск гуманитарного кризиса для населения НК", - сказал Колонна.