Կարևորն այն է, որ ռուսաց լեզուն Հայաստանի դպրոցներում մնում է պարտադիր և առաջվա պես կուսուցանվի 2-րդ դասարանից. ՌԴ դեսպան
ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հանդիպում է ունեցել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատունը, հանդիպման գլխավոր թեմաներից մեկը Հայաստանում ռուսաց լեզվի վիճակի քննարկումն էր, նոր պետական ստանդարտների ներդրումը:
"Կարեւորն այն է, որ ռուսաց լեզուն Հայաստանի դպրոցներում մնում է պարտադիր եւ նախկինի պես կուսուցանվի 2-րդ դասարանից", - հայտարարել է դեսպանը:
Կողմերը քննարկել են նաև ՌԴ բուհերում դիմորդների անվճար ուսուցման ծրագիրը, ռուսաց լեզվի մասնագետների որակավորման բարձրացումը, Հայաստանի դպրոցների համար նոր դասագրքերի հրատարակումը և հայ - ռուսական համագործակցության այլ հարցեր:

Главное, что русский язык в школах Армении остаётся обязательным и по-прежнему будет изучаться со 2 класса: Посол РФ
Состоялась встреча Посла РФ в Армении Сергея Копыркина с министром образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Араиком Арутюняном. Как сообщает посольство РФ в РА, одной из главных тем встречи стало обсуждение положения русского языка в Армении, введение новых госстандартов.
«Главное, что русский язык в школах Армении остаётся обязательным и по-прежнему будет изучаться со 2 класса»,- заявил посол.
Также стороны обсудили программу бесплатного обучения абитуриентов в вузах РФ, повышение квалификации специалистов русского языка, издание новых учебников для школ Армении и другие вопросы российско- армянского сотрудничества.