Կանադան ԵՄ-ից դուրս առաջին երկիրն է, որը միանում է Հայաստանում Եվրամիության դիտորդական առաքելությանը․ Մելանի Ջոլի
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին այցելել է Ջերմուկ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Կանադայի արտաքին գործերի նախարարը իր այցը սկսել է Ջերմուկում ԵՄ դիտորդական առաքելության գրասենյակ այցով։
«Շատ հաճելի  է Ջերմուկում գտնվելը՝ ավելին իմանալու այն աշխատանքի մասին, որ իրականացրել է Եվրոպական Միության առաքելությունը, որին միանում է Կանադան։ Կանադան ոչ ԵՄ անդամ առաջին երկիրն է, որը միանում է այս առաքելությանը։ Այսպիսով, մենք կքննարկենք լոգիստիկ հարցեր, թե ինչպես կարող ենք ինտեգրվել այս կարևոր առաքելությանը, որը կարևոր է տարածաշրջանի հումանիտար հարցերը հասցեագրելու, ինչպես նաև խաղաղություն և կայունություն բերելու առումով»,- ԵՄ դիտորդների հետ հանդիպմանն ասել է Ջոլին։
Ջերմուկ այցի ընթացքում Կանադայի ԱԳ նախարարը կայցելի նաև մարտական դիրքեր, ինչպես նաև հանդիպում կունենա ԼՂ-ից բռնի տեղահանված քաղաքացիների հետ։

Глава МИД: Канада – первая страна за пределами ЕС, присоединившаяся к наблюдательной миссии ЕС в Армении
Министр иностранных дел Канады Мелани Жоли посетила Джермук, передает «Арменпресс».
Министр иностранных дел Канады начала свой визит с посещения офиса миссии наблюдателей ЕС в Джермуке.
«Мне приятно находиться в Джермуке, чтобы больше узнать о работе, проводимой миссией Европейского Союза, к которой присоединяется и Канада. Канада станет первой страной, не входящей в ЕС, присоединившейся к этой миссии. Поэтому мы обсудим логистические вопросы, каким образом мы можем интегрироваться в эту важную миссию, как с точки зрения решения гуманитарных проблем в регионе, так и обеспечения мира и стабильности», - заявила Жоли на встрече с наблюдателями ЕС.
В ходе визита в Джермук министр иностранных дел Канады также посетит боевые позиции и встретится с принудительными переселенцами из Нагорного Карабаха.