Հուսով ենք, որ առաջիկայում կոնկրետ տեղաշարժեր կլինեն՝ ինչպես Ստեփանակերտ-Բաքու, այնպես էլ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային ձևաչափերում. Վարչապետ
Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը, Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքի շուրջ վերջին զարգացումներին, Ադրբեջանի կողմից շարունակվող սադրիչ գործելակերպին, տարածաշրջանում խաղաղության ապահովման ուղղությամբ միջազգային պատշաճ երաշխիքային մեխանիզմների գործարկման հարցին:
Իր ելույթում Հայաստանի վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
Նախորդ շաբաթվա ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքի շուրջ զարգացումները հետևյալն են. Ադրբեջանը ոչ միայն շարունակել է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը, այլև հերթական ներխուժումն է իրականացրել Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի: Ներխուժման փաստն արձանագրել է նաև Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը՝ պաշտոնական հաղորդագրությամբ, որի մեջ, մասնավորապես, ասվում է. «2023 թվականի մարտի 25-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները, խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության առաջին կետը, Շուշիի շրջանում հատել են շփման գիծը և զբաղեցրել 2054 բարձունքը և սկսել ինժեներական աշխատանքներ: Ադրբեջական կողմին է ներկայացվել եռակողմ հայտարարության դրույթների կատարման անհրաժեշտության, ինժեներական աշխատանքները դադարեցնելու և Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումների՝ նախնական դիրքեր վերադարձնելու մասին պահանջ», - ասվում է Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ Ադրբեջանը ոչ միայն չի կատարում Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ սույն թվականի փետրվարի 22-ին կայացրած որոշումը Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը վերացնելու մասին, այլև ավելի է սրում է իրավիճակը՝ Լեռնային Ղարաբաղի նաև ներքին տրանսպորտային հաղորդակցությունն արգելափակելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկելով: 2054 բարձունքից ադրբեջանական կողմն ուղիղ դիտարկման տակ է վերցրել Ստեփանակերտը, Հին Շեն, Մեծ Շեն և մի քանի այլ գյուղերի հետ կապող գրունտային ճանապարհը: Ադրբեջանը սա բացատրում է իբր թե Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ ռազմական բեռների և անձնակազմի տեղափոխումներով: Սա բացարձակապես իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկատվություն է, բայց եթե միայն այսպես լիներ, գուցե խնդիրն արժանի չլիներ հատուկ ուշադրության:
Ռազմական փոխադրումների մասին տեղեկատվությունը պրոպագանդիստական սուտ է, որի նպատակը հնարավոր էսկալացիայի լեգիտիմություն ստեղծելն է: Հարկ եմ համարում նորից կրկնել, որ Հայաստանը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ ռազմական փոխադրումներ չի իրականացնում, Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղում բանակ չունի: Այս փաստը ստուգելու համար, Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու առաջարկը, հիշեցնեմ, Ադրբեջանն ինքն է մերժել՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպման ժամանակ: Բայց այդ առաջարկն ուժի մեջ է, և կարծում եմ՝ միջազգային մակարդակում այս հարցը վերջնականապես պարզաբանելու կարիք կա, և դրա միջոցը Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ փաստահավաք խումբ գործուղելն է:
Իսկ որ Լեռնային Ղարաբաղում գործում է Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակ, հանրահայտ փաստ է: Այդ բանակի գոյությունն ու գործունեությունը պարզաբանվում է մի բանով՝ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը ցեղասպանության ենթարկելու ակնհայտ նախապատրաստություններ է տեսնում: Լաչինի միջանցքը փակ է արդեն 100 օրից ավելի, Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարումն ու էներգամատակարարումը դադարեցված են, Լեռնային Ղարաբաղում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիները և գյուղատնտեսական տեխնիկան պարբերաբար գնդակոծվում են ադրբեջանական զինուժի կողմից, Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանությունը շարունակվում է: Եվ մենք պիտի հետևողականորեն շարունակենք միջազգային հանրությանն իրազեկել այս մասին և աշխատենք միջազգային համապատասխան մեխանիզմների գործարկման ուղղությամբ:
Լաչինի միջանցքի հետ կապված հաջորդ զարգացումը կապված է երթուղու փոփոխության հետ: Ինչպես տեղյակ եք, 2022 թվականի օգոստոսին Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների միջև կայացած համաձայնության արդյունքում Լաչինի միջանցքի երթուղին փոխվեց նոր ճանապարհի գործարկմամբ: Բայց քանի որ Լաչինի միջանցքը Հայաստանի Հանրապետությանը կապող ճանապարհն ամբողջությամբ պատրաստ չէր, գործարկվեց ժամանակավոր երթուղի, որը մուտք էր գործում Հայաստանի Հանրապետության տարածք Կոռնիձորի կամրջով, ապա նորից Ադրբեջանի տարածք, ապա նորից Հայաստանի Հանրապետության տարածք: Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ այդ երթուղին պետք է գործեր մինչև 2023 թվականի ապրիլի 1-ը:
Նախօրեին մենք տեղեկացրել ենք ադրբեջանական կողմին, որ, համաձայն պայմանավորվածության, Կոռնիձորի կամրջից հետո ճանապարհը շարունակվելու է միայն Հայաստանի տարածքով, և որ Հայաստանի Հանրապետության սահմանապահ զորքերն ստանձնելու են այդ հատվածում Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի պահպանությունը: Ընդգծեմ, որ սահմանապահ զորքերը տեղակայվելու են Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանին՝ այն նույն դիրքերում, որտեղ մինչ օրս Պաշտպանության նախարարության ստորաբաժանումներն էին տեղակայված: Պիտի արձանագրեմ, որ քիչ առաջ ադրբեջանական լրահոսում հայտնվեցին տեղեկություններ, որոնք փորձ են անում տեղի ունեցածը ներկայացնել որպես մի հերթական բլոկբաստեր, կներեք այս բառի համար:
Այս մոտեցումն առնվազն կառուցողական չէ: Կրկնում եմ, որ հայկական դիրքերի որևէ փոփոխություն այս ամենի արդյունքում տեղի չի ունեցել՝ այն տարբերությամբ, որ մենք մտադիր ենք խնդրո առարկա հատվածի պահպանությունը, ի տարբերություն նախկինի, իրականացնել Սահմանապահ զորքերի միջոցով: Այսինքն՝ փոփոխությունը, որ տեղի է ունենում, հետևյալն է. նույն դիրքերից՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի երկայնքով Պաշտպանության նախարարության ստորաբաժանումները դուրս են գալու՝ ըստ պլանի, և նրանց փոխարեն տեղակայվելու են Սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումներ: Մենք այդ նույն առաջարկով հանդես ենք եկել նաև Ադրբեջանին, որպեսզի նույնը տեղի ունենա Ադրբեջանի կողմից: Հույս ունեմ, որ այս գործընթացը տեղի կունենա առանց սադրանքների:
Ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն անհոգնել վերահաստատում է իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին: Մենք հույս ունենք, որ առաջիկայում կոնկրետ տեղաշարժեր կլինեն՝ ինչպես Ստեփանակերտ-Բաքու, այնպես էլ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային ձևաչափերում: Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է նման աշխատանքի, և հույս ունենք, որ Ստեփանակերտ-Բաքու ձևաչափում նման տրամադրվածություն կլինի թե՛ Բաքվի, թե՛ Ստեփանակերտի կողմից: Հասկանալի է, իհարկե, որ այս համատեքստում միջազգային պատշաճ մեխանիզմների և երաշխիքների գործարկումը չափազանց կարևոր է:

Надеемся, что в ближайшее время произойдут конкретные подвижки как в переговорном формате Степанакерт-Баку, так и в формате Армения-Азербайджан: премьер-министр
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр выступил с речью, в которой коснулся последних развитий вокруг Лачинского коридора, соединяющего Нагорный Карабах с Арменией; продолжающихся провокационных действий со стороны Азербайджана; вопроса запуска надлежащих международных гарантийных механизмов для обеспечения мира в регионе.
За прошедшую неделю вокруг соединяющего Нагорный Карабах с Арменией Лачинского коридора произошли следующие развития: Азербайджан не только продолжил незаконное блокирование Лачинского коридора, но и совершил очередное вторжение в зону ответственности миротворческого контингента Российской Федерации в Нагорном Карабахе. Факт вторжения также зафиксирован министерством обороны РФ, в официальном бюллетене которого, в частности, говорится: “25 марта 2023 г. подразделение ВС Азербайджана, в нарушение пункта 1 заявления президента Азербайджанской Республики, премьер-министра Республики Армения и президента Российской Федерации от 9 ноября 2020 г., пересекло линию соприкосновения сторон в Шушинском районе, заняло высоту с отметкой 2054,0 (2,9 км северо-восточнее горы Сарыбаба) и приступило к инженерному оборудованию поста. До азербайджанской стороны доведено требование о необходимости соблюдения положений трехсторонних договоренностей глав государств, принятия мер по прекращению инженерных работ и отводу подразделений национальных вооруженных сил на ранее занимаемые позиции”.
Таким образом, мы можем зафиксировать, что Азербайджан не только не выполняет решение Международного суда ООН от 22 февраля текущего года о прекращении незаконного блокирования Лачинского коридора, но и усугубляет ситуацию, предпринимая шаги по блокированию внутреннего транспортного сообщения Нагорного Карабаха. С высоты “2054” азербайджанская сторона взяла под непосредственное наблюдение грунтовую дорогу, соединяющую Степанакерт, Старый Шен, Мец Шен и ряд других сел. Азербайджан объясняет это переброской военных грузов и личного состава из Армении в Нагорный Карабах. Это совершенно не соответствует действительности, но если бы проблема была только в этом, возможно, она не заслуживала бы особого внимания.
Информация о военных перевозках — пропагандистская ложь, цель которой — создать легитимность для возможной эскалации. Считаю необходимым еще раз повторить, что Армения не осуществляет военных перевозок в Нагорный Карабах, Республика Армения не имеет армии в Нагорном Карабахе. Напомню, что в ходе состоявшейся в Праге 6 октября 2022 года четырехсторонней встречи именно Азербайджан отверг предложение о направлении международной миссии по установлению фактов в Нагорный Карабах для проверки этого факта. Однако это предложение остается в силе, и я думаю, что необходимо окончательно прояснить этот вопрос на международном уровне. И способ сделать это – направить группу по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах.
То, что в Нагорном Карабахе действует Армия обороны Нагорного Карабаха, является общеизвестным фактом. Существование и деятельность этой армии объясняется только тем, что Азербайджан очевидно готовиться к геноциду армян Нагорного Карабаха. Лачинский коридор перекрыт уже более 100 дней, газо- и энергоснабжение Нагорного Карабаха прекращено, занимающиеся сельскохозяйственными работами граждане Нагорного Карабаха и сельскохозяйственная техника регулярно подвергаются обстрелам со стороны азербайджанских военных, продолжается агрессивная риторика Азербайджана. И мы должны последовательно продолжать информировать об этом международное сообщество и работать над запуском соответствующих международных механизмов.
Следующее развитие с Лачинским коридором связано с изменением маршрута. Как известно, в результате достигнутой между властями Азербайджана и Нагорного Карабаха в августе 2022 года договоренности маршрут Лачинского коридора был изменен посредством запуска новой дороги. Но так как дорога, соединяющая Лачинский коридор с Республикой Армения, не была полностью готова, был запущен временный маршрут, ведущий на территорию Республики Армения через Корнидзорский мост, затем снова на территорию Азербайджана, затем снова на территорию Республики Армения. Согласно достигнутой договоренности, этот маршрут должен был действовать до 1 апреля 2023 года.
Накануне мы проинформировали азербайджанскую сторону о том, что согласно договоренности после Корнидзорского моста дорога продолжится только через территорию Республики Армения, и что охрану государственной границы Республики Армения на этом участке возьмут на себя пограничные войска Республики Армения. Подчеркну, что пограничные войска будут дислоцированы на государственной границе Республики Армения на тех же позициях, где до сих пор дислоцировались подразделения министерства обороны. Должен констатировать, что сейчас в азербайджанских СМИ появилась информация, которая пытается представить случившееся как очередной блокбастер (извините за это выражение).
Такой подход как минимум неконструктивен. Повторяю, в результате всего этого никаких изменений в позициях армянской стороны не произошло, с той лишь разницей, что указанный участок отныне будут охранять силы пограничных войск. Т.е. изменение состоит в следующем: с тех же позиций вдоль государственной границы Республики Армения согласно плану будут отведены подразделения министерства обороны, а на их месте будут развернуты подразделения пограничных войск. Такое же предложение мы сделали и Азербайджану, чтобы то же самое произошло и с азербайджанской стороны. Надеюсь, что этот процесс пройдет без провокаций.
Несмотря на все трудности, правительство Республики Армения неустанно подтверждает свою приверженность мирной повестке дня. Надеемся, что в ближайшее время произойдут конкретные подвижки как в переговорном формате Степанакерт-Баку, так и в формате Армения-Азербайджан.
Республика Армения готова к такой работе, и мы надеемся, что в формате Степанакерт-Баку будет аналогичный настрой и со стороны Баку, и со стороны Степанакерта. Понятно, конечно, что в этом контексте крайне важен запуск соответствующих международных механизмов и гарантий.