Հունաստանի և Կիպրոսի ԱԳ նախարարներն աջակցությունն են հայտնել հայ ժողովրդին (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 19-ին, Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, տեղի է ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, Կիպրոսի ԱԳ նախարար Իոաննիս Կասուլիդիսի և Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասի հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հարավային Կովկասին և Արևելյան Միջերկրականին վերաբերող անվտանգային հարցեր։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դեմ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Նախարար Դենդիասն անդրադարձել է Հունաստանի դեմ Թուրքիայի թշնամական հռետորաբանության ուժգնացմանը:
Նախարար Կասուլիդեսն իր գործընկերներին ներկայացրել է Արևելյան Միջերկրականում ստեղծված իրավիճակը և Կիպրոսի վերամիավորման գործընթացին վերաբերող վերջին զարգացումները:
Նախարարներ Կասուլիդեսը և Դենդիասն իրենց համերաշխությունն ու աջակցությունն են հայտնել հայ ժողովրդին։
ԱԳ նախարարները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել ակտիվ շփումները եռակողմ ձևաչափի շրջանակներում` այն որակապես նոր մակարդակի հասցնելու և համագործակցության շրջանակն ընդլայնելու համար:

Заявление для прессы по итогам встречи глав МИД Армении, Кипра и Греции
19 сентября в Нью-Йорке в рамках 77-й сессии ГА ООН состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна, министра иностранных дел Кипра Иоанниса Касулидеса и министра иностранных дел Греции Никоса Дендиаса.
В ходе встречи были обсуждены касающиеся Южного Кавказа и Восточного Средиземноморья вопросы безопасности.
Министр Мирзоян представил ситуацию, сложившуюся в результате последней азербайджанской агрессии против Армении.
Министр Дендиас коснулся эскалации враждебной риторики Турции в отношении Греции.
Министр Касулидес представил своим коллегам ситуацию в Восточном Средиземноморье и последние развития, касающиеся процесса воссоединения Кипра.
Министры Касулидес и Дендиас выразили свою солидарность и поддержку армянскому народу.
Министры иностранных дел выразили готовность к продолжению активных контактов в рамках трехстороннего формата с целью вывода его на качественно новый уровень и расширения рамок сотрудничества.