Հորդորում եմ Ադրբեջանին կատարել նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները. Մարինա Կալյուրանդ
ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը Ֆեյսբուքի էջում հրապարակել է Եվրոպական խորհրդարանում Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդի հայտարարությունը Լաչինի միջանցքի փակման վերաբերյալ:
«Չափազանց մտահոգված եմ դեկտեմբերի 3-ին և կրկին դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի պետական իշխանությունների և ենթադրյալ բնապահպանական ցուցարարների գործողություններից, որոնք հանգեցրել են Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի փակմանը, որը մատակարարման կենսական ուղի է հանդիսանում շրջանի հայ բնակչության համար։
Բացի այդ, խիստ մտահոգիչ է Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող տարածքով անցնող խողովակաշարով Լեռնային Ղարաբաղ գազի մատակարարման խաթարումը, ինչը մեծացնում է հումանիտար լուրջ հետևանքների վտանգը:
Հիշեցնեմ, որ անվտանգ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով երաշխավորված է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ:
Ես հորդորում եմ Ադրբեջանի կառավարությանը կատարել այս հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, և կոչ եմ անում առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել ինչպես գործողությունների, այնպես էլ հռետորաբանության առումով:
Մեկ անգամ ևս ընդգծում եմ խաղաղության համապարփակ համաձայնագրի անհրաժեշտությունը, որը պետք է ամուր երաշխիքներ տա Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքների և անվտանգության համար: Կոչ եմ անում ԵՄ միջնորդությամբ ամենաբարձր մակարդակով հրատապ վերսկսել բանակցությունները և ապաէսկալացնել իրավիճակը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Марина Кальюранд призвала Азербайджан придерживаться обязательств, взятых по заявлению от 9 ноября
Депутат Европарламента, председатель делегации по связям с Южным Кавказом Марина Кальюранд выразила глубокую озабоченность действиями Азербайджана, из-за которых уже несколько дней закрыт Лачинский коридор и прервана связь Арцаха с миром. Օна написала:
«Я глубоко обеспокоена действиями властей Азербайджана и предполагаемых экологов в Лачинском коридоре 3 декабря, а затем и 12 декабря, в результате чего перекрыта дорога, связывающая Нагорный Карабах и Армению, которая является жизненно важной линией снабжения для армянского населения региона.
Более того, нарушение подачи газа в Нагорный Карабах через газопровод, проходящий по контролируемой Азербайджаном территории, является поводом для наибольшей озабоченности и увеличивает риск серьезных гуманитарных последствий».
Марина Кальюранд напомнила, что безопасное передвижение по Лачинскому коридору гарантировано трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года. «Призываю правительство Азербайджана выполнять обязательства, взятые на себя по заявлению, и воздерживаться от подобных действий и риторики.
Еще раз подчеркиваю необходимость всеобъемлющего мирного соглашения, которое должно дать прочные гарантии прав и безопасности армянского населения Нагорного Карабаха. Призываю к скорейшему возобновлению переговоров на самом высоком уровне при посредничестве ЕС и разрядке ситуации», - заявила Марина Кальюранд.