ՀՀ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Իլհամ Ալիևի կողմից մայիսի 27-ին հնչեցված հայտարարությունները
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից մայիսի 27-ին հնչեցված հայտարարությունները ևս մեկ անգամ վկայում են ադրբեջանական կողմի ապակառուցողականության, պայմանավորվածությունների կամայական` իրականությանը չհամապատասխանող մեկնաբանությունների, ագրեսիվ և ռազմատենչ քաղաքականությունը շարունակելու մասին։
Հարևան պետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ նկրտումները, այդ նպատակներին հասնելու համար ուժի կիրառման դիրքերից հանդես գալը ոչ այլ ինչ են, քան արհամարհանք միջազգային իրավունքի նորմերի նկատմամբ, և լրջագույն կասկածի տակ են դնում Ադրբեջանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու մտադրությունների անկեղծությունը։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հարկ է համարում վերահաստատել հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումն առ այն, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցությունները պիտի տեղի ունենան երկու կողմերի առաջարկների հիման վրա, որոնք պետք է հասցեագրեն խնդիրների ողջ օրակարգը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերջնական կարգավորումը։
Ադրբեջանական կողմի շահարկումներով փորձ է արվում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը ներկայացնել որպես տարածքային վեճ, մինչդեռ այն արցախահայության իրավունքների իրացման և էթնիկ զտումների վտանգի բացառման մասին է։
Այս կապակցությամբ հիշեցնում ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության՝ 1995 թվականին ստացած միջազգային մանդատը՝ աջակցելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը, շարունակում է գոյություն ունենալ:
Կոչ ենք անում Ադրբեջանի ղեկավարությանը ռազմատենչ և առավելապաշտական հռետորաբանությամբ չտորպեդահարել առկա ձևաչափերում ընթացող քննարկումները։
Միևնույն ժամանակ, միջազգային հանրության ուշադրությունն ենք հրավիրում պաշտոնական Բաքվից հնչող հայտարարություններին և ակնկալում միջազգային գործընկերների միանշանակ վերաբերմունքի արտահայտումը, ինչի պարագայում միայն հնարավոր կլինի հասնել կայունության և խաղաղության Հարավային Կովկասում։

Ереван призвал Алиева своими милитаристскими заявлениями не подрывать повестку установления мира в регионе
Озвученные Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым 27 мая заявления еще раз свидетельствуют о деструктивности азербайджанской стороны, произвольных, не соответствующих действительности комментариях договоренностей, продолжении агрессивной и милитаристской политики. Об этом говорится в заявлении МИД РА.
«Амбиции в отношении суверенной территории соседнего государства, выступление с позиций применения силы для достижения этих целей - не что иное, как пренебрежение нормами международного права, и это ставит под серьезнейшее сомнение искренность намерений Азербайджана в достижении мира в регионе.
Министерство иностранных дел Армении считает необходимым подтвердить принципиальную позицию армянской стороны о том, что переговоры по урегулированию отношений между РА и Азербайджаном должны проходить на основе предложений обеих сторон, которые должны адресовать всю повестку имеющихся проблем, в том числе окончательное урегулирование нагорно-карабахской проблемы.
Азербайджанская сторона своими спекуляциями пытается представить Нагорно-Карабахскую проблему как территориальный спор, в то время как речь идет о реализации прав армян Арцаха и исключении угрозы этнических чисток.
В этой связи напоминаем, что международный мандат сопредседательства Минской группы ОБСЕ, полученный в 1995 году для содействия всеобъемлющему урегулированию нагорно-карабахского конфликта, продолжает существовать.
Призываем руководство Азербайджана милитаристской и максималистской риторикой не портить обсуждения в существующих форматах.
В то же время обращаем внимание международного сообщества на звучащие из уст официального Баку заявления и ожидаем однозначного отношения международных партнеров по этому вопросу. Только в этом случае можно будет достичь стабильности и мира на Южном Кавказе»,- говорится в заявлении МИД РА.