Արարատ Միրզոյանը ԵԱՀԿ ՄԽ ՌԴ համանախագահի հետ քննարկել է ԼՂ-ում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում ադրբեջանական ներխուժման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
Մարտի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ՌԴ համանախագահ Իգոր Խովաևին:
Կողմերը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի խախտման և Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում՝ Փառուխ գյուղի հատվածում, մարտի 24-ին մեկնարկած ադրբեջանական ներխուժման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։ Անդրադարձ է կատարվել Արցախում հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելու, քաղաքացիական բնակչությանը թիրախավորելու և էթնիկ զտմանն ուղղված ադրբեջանական կողմի այլ գործողություններին։ Ընդգծվել է ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների՝ մարտի 23-ի ելման դիրքեր վերադարձի անհրաժեշտությունը։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է հայկական կողմի դիրքորոշումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ: Վերահաստատվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության լիարժեք աշխատանքների կարևորությունը։

Глава МИД Армении принял российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 28 марта принял российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Игоря Ховаева.
Как сообщили в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, стороны обсудили ситуацию, сложившуюся вследствие нарушения линии соприкосновения Нагорного Карабаха в зоне ответственности миротворческого контингента Российской Федерации в селе Парух, которое началось 24 марта. Были затронуты и другие действия азербайджанской стороны, направленные на создание гуманитарного кризиса в Арцахе, нанесение ударов по гражданскому населению и этнические чистки. Подчеркнута необходимость возвращения подразделений ВС Азербайджана на исходные позиции по состоянию на 23 марта.
Министр Мирзоян представил позицию армянской стороны относительно начала переговоров между Арменией и Азербайджаном по мирному соглашению в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Была подтверждена важность полноценной работы председательства Минской группы ОБСЕ.