«Հայկական կողմն ավելի քան երկու ամիս է՝ հետաձգում է խաղաղության պայմանագրի փաստաթղթի իր տարբերակի ներկայացումը». Ալիևի օգնականը բողոքում է
Սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանը երկկողմ խողովակներով հայկական կողմին է փոխանցել խաղաղության համաձայնագրի 5-րդ ճշգրտված տարբերակը՝ համապատասխան բացատրագրերի հետ միասին, և առաջիկայում սպասվում է Հայաստանի պատասխանը: Այս մասին իր թվիթերյան էջում գրել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության հարցերով բաժնի վարիչ Հիքմեթ Հաջիևը, տեղեկացնում է ԱՊԱ-ն:
Նա բողոքել է, որ հայկական կողմն ՛՛ավելի քան երկու ամիս հետաձգում է փաստաթղթի իր տարբերակի ներկայացումը՛՛, մինչդեռ իրենք բազմիցս հայտարարել են, որ ՛՛սա պատմական հնարավորություն է, և որևէ խոչընդոտ չկա խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար, հատկապես Ադրբեջանի ՛՛ինքնիշխանության վերականգնումից հետո՛՛:
՛՛Թե որքանով է Հայաստանը պատրաստ դրան, հիմա լուրջ հարցեր է առաջացնում։ Ադրբեջանի առաջարկած միջազգային իրավունքի հիմնական սկզբունքների համաձայն՝ խաղաղ համաձայնագրի տեքստը կարող էր ավելի արագ ավարտվել երկկողմ ինտենսիվ բանակցությունների միջոցով: Գնդակն այժմ Հայաստանի դաշտում է՛՛,-ընդգծել է Հաջիևը։

Армения более двух месяцев откладывает представление Азербайджану скорректированного 5-го варианта мирного соглашения: Хикмет Гаджиев
11 сентября Азербайджан через двусторонние каналы передал армянской стороне 5-й скорректированный вариант мирного соглашения вместе с соответствующими пояснительными записками, и в ближайшее время ожидается ответ Армении.
Как сообщает АПА, об этом заявил помощник Президента Азербайджанской Республики - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмет Гаджиев на социальной платформе X.
Он пожаловался, что армянская сторона "более чем на два месяца откладывает представление своей версии документа'', в то время как они неоднократно заявляли, что ''это историческая возможность, и нет никаких препятствий для подписания мирного договора, особенно после ''восстановления суверенитета Азербайджана'':
''Насколько Армения готова к этому, сейчас вызывает серьезные вопросы. Текст мирного соглашения мог бы быть быстрее завершен путем интенсивных двусторонних переговоров: мяч сейчас на стороне Армении", - подчеркнул Гаджиев.