Հայաստանում առաջարկվում է երկարաձգել թուրքական ապրանքների ներկրման արգելքի ժամկետը
Էկոնոմիկայի նախարարությունը կառվարության հաստատմանը նախագիծ է ներկյացրել, որով առաջարկում է երկարաձգել թուրքական ապրանքների ներկրման արգելքի ժամկետը: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողրների հետ զրույցում հայտարարել է էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
Թուրքական ծագման պատրաստի ապրանքների ներուծման արգելքը սահմանվել է 2021 թ. սկիզբից ի պատասխան արցախյան պատերազմում Թուրքիայի ակտիվ մասնակցությանը: Արգելքի ժամկատը լրանում է այս տարվա դեկտեմբերի վերջին և կառավարությունը պետք է որոշի՝ չեղարկել այն, թե երկարաձգել ևս վեց ամսով:
Չնայած կառավարող ուժի ներսում այս հարցի վերաբերյալ հստակ կոնսենսուսի բացակայությանը՝ Էկոնոմիկայի նախարարությունը պնդում է, որ ներմուծման ժամկետի երկարաձգումը ճիշտ քայլ է: Հաշվի են առնվել առկա տնտեսական որդյունքն ու սպասումները:
«Ես կարող եմ ասել, որ ընդհանուր առմամբ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները տեսնում ենք ճիշտ նախագծված և սիմետրիկ։ Չենք դիտարկում, որ միակողմանի պետք է լինեն հարաբերությունները։ Այսինքն՝ այն ապագա խոսակցությունը, եթե դրանք լինեն ապաշրջափակման, շուկաների վերաբացման վերաբերյալ, պետք է շատ մանրամասն քննարկվեն։ Եվ դա պետք է լինի երկկողմանի գործողություն, ոչ թե մենք հիմա անենք միակողմանի գործողություն, բացենք սահմանը, հետո սպասենք»,- ասել է Քերոբյանը։
Նա վստահ է, որ ներքին շուկան պաշտպանության կաիրք ունի, այն էլ այն պարագայում, երբ թուրքական լիրան կտրուկ էժանացել է, որը խթանում է թուրքական արտադրանքի արտահանումը:
«Բազմաթիվ քննարկումների արդյունքում կառավարության հաստատմանը ներկայացնում ենք այս նախագիծը։ Ասել, որ կա համատարած կոնսենսուս, ճիշտ չի լինի, բայց կարծում եմ՝

В Армении предлагается продлить срок запрета на импорт турецких товаров
Министерство экономики представило на утверждение правительства проект, которым предлагает продлить срок запрета на импорт турецких товаров. Об этом после заседания правительства в беседе с журналистами заявил министр экономики Армении Ваан Керобян.
Запрет на импорт готовой продукции турецкого происхождения был введен в 2021 году, срок запрета истекает в конце декабря этого года, и правительство должно решить, отменить его или продлить еще на шесть месяцев.
Несмотря на отсутствие четкого консенсуса по этому вопросу внутри правящей силы, Министерство экономики утверждает, что продление срока на запрет импорта турецкой продукции - верный шаг с учетом существующих экономических ожиданий.
«Отношения с Турцией должны быть правильно спроектированными и симметричными, они не должны носить одностороннего характера. Все вопросы, касающиеся разблокирования дорог, налаживания торговли должны быть детально обсуждены. Это должно носить двусторонний характер. Мы не должны в одностороннем порядке открыть границу и ждать», - заявил Керобян.
Он выразил уверенность в том, что внутренний рынок нуждается в защите, особенно на фоне резкого падения турецкой лиры, что стимулирует экспорт турецкой продукции.
«В результате многочисленных обсуждений мы представляем этот проект на утверждение правительства. Сказать, что существует полный консенсус по нему, будет неправильно, но думаю, что до конца года мы придем к общему знаменателю и к какому-то решению», - добавил Керобян.