Հայաստանն առաջիկայում թերևս կդիմի ՄԽ համանախագահությանը Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններ նախաձեռնելու հարցով. ԱԳՆ
Հայաստանն առաջիկայում կարող է դիմել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններ նախաձեռնելու հարցով: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳ Ն մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը:
Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է Ադրբեջանի հետ խաղաղություն պայմանագիր ստորագրելու պատրաստակամության մասին, նման հայտարարություններ արել է նաև Ադրբեջանը: Հարցին՝ այս ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկվու՞մ են, Հունանյանը նշել է․
«Պայմանագրի ստորագրմանը, բնականաբար, պետք է նախորդի այդ թեմայով բանակցային գործընթացը, ու քանի որ փոխադարձ հայտարարությունները մինչև օրս կոնկրետ բանակցային գործընթացի չեն վերածվել, քանի որ երկու երկրները ուղիղ բանակցությունների հարուստ փորձ չունեն, Հայաստանն առաջիկայում թերևս կդիմի միջնորդներին (ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը) Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններ նախաձեռնելու հարցով: Հարցը ներկայումս գտնվում է մշակման փուլում»:

Армения обратится к посредникам (сопредседательству Минской группы ОБСЕ) по вопросу инициирования мирных переговоров с Азербайджаном: Ереван
Армения обратится к посредникам (сопредседательству Минской группы ОБСЕ) по вопросу инициирования мирных переговоров с Азербайджаном. Об этом сообщил споксмен Министерства иностранных дел Армении Ваган Унанян.
По его словам, в настоящее время вопрос находится на этапе разработки. Он подчеркнул, что для подписания мирного соглашения с Азербайджаном должны быть переговорны на эту тему, а поскольку взаимные заявления еще не переросли в конкретный переговорный процесс, так как у двух стран нет богатого опыта прямых переговоров, в ближайшее время Армения обратится к посредникам (сопредседательству Минской группы ОБСЕ) по вопросу инициирования мирных переговоров.