Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահներն անվտանգության երաշխիք են․ Պուտին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտության կարգավորման գործում որպես խաղաղապահներ հանդես եկած ռուս զինծառայողներին անվանել է երբեմնի վիճելի տարածքում անվտանգության երաշխիք:
Ռուսաստանի նախագահի խոսքով ՝ նրանցից յուրաքանչյուրը, ով այս պահին այնտեղ հետեւում է կարգուկանոնի պահպանմանը, ամեն օր դրա համար վտանգում է կյանքը:
"Նոյեմբերի 10-ից ռուս խաղաղապահները ձեռնամուխ են եղել Լեռնային Ղարաբաղում բարդագույն առաքելության իրականացմանը։ Նրանց ներկայությունը դարձել է մարտական գործողությունների դադարեցման մասին պայմանավորվածությունների պահպանման երաշխիքը։ Նրանք շատ բան են անում հումանիտար իրավիճակի բարելավման եւ փախստականներին օգնելու, տարածքների ականազերծման եւ սոցիալական ենթակառուցվածքների վերականգնման համար", - ասել Է նախագահը։

Путин назвал российских миротворцев гарантией безопасности в Карабахе
Президент России Владимир Путин назвал российских военнослужащих, выступивших в качестве миротворцев в разрешении конфликта между Арменией и Азербайджаном в Нагорном Карабахе, гарантией безопасности на некогда спорной территории.
По словам российского лидера, каждый из тех, кто в данный момент следит там за соблюдением порядка, ежедневно рискует ради этого жизнью.
«С 10 ноября российские миротворцы приступили к выполнению сложнейшей миссии в Нагорном Карабахе. Их присутствие стало гарантией соблюдения договоренностей о прекращении боевых действий. Они многое делают для улучшения гуманитарной ситуации и для помощи беженцам, для разминирования территорий и восстановления социальной инфраструктуры», - сказал президент.