Գերմանացի պատգամավորն առաջարկել է կասեցնել ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը նախատեսում է քննարկել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունների դադարեցման հարցը։ Տեղեկությունը հրապարակվել է ԵԽԽՎ X-ի միկրոբլոգում։ ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները վիճարկվել են պարտավորությունների չկատարման, ինչպես նաև համագործակցության բացակայության էական հիմքերով: Համապատասխան որոշումն ըստ ԵԽԽՎ մամուլի ծառայության կկայացվի չորեքշաբթի՝ քննարկումից հետո:
Վիճարկման առաջարկն արել է գերմանացի պատգամավոր Ֆրանկ Շվաբեն:  Ըստ քաղաքական գործչի՝ այսօր դրամատիկ էսկալացիա է Ադրբեջան ներքին քաղաքականության մեջ, որտեղ շատանում են քաղբանտարկյալները, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվել է 100 հազարից ավելի մարդ: «Մեր վեհաժողովի զեկուցողներին երեք անգամ հնարավորություն չտրվեց 2023-ին այցելել Լաչինի միջանցք: Իսկ այսօր արդեն Եվրոպական խորհուրդը չի ստանում Ադրբեջանի նախագահի ընտրությանը հետևելու հրավեր»,- ասել է պատգամավորը: Շվաբեի համոզմամբ՝ դա համագործակցության բոլոր օրենքների բացահայտ և աններելի խախտում է, փորձ՝ խարխլելու Եվրոպական խորհուրդը և հանդես գալու մյուս բոլոր կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ի դեմ: Գերմանացի օրենսդիրի համոզմամբ՝ Ադրբեջանի պատվիրակությունը պետք է ուղղակի պատասխանատվություն կրի այդ ամենի համար, պետք է կասեցվեն նրա լիազորությունները: Շվաբեն դիմել է ԵԽԽՎ-ի անդամներին տալ հստակ արձագանք: Նախագահողի առաջարկից հետո դահլիճում ներկա պատգամավորների ձայների գերակշիռ մեծանասնությամբ հարցը դրվել է ԵԽԽՎ մշտադիտարկման  հանձնաժողովի քննարկմանը:
Հունվարի 24-ի երեկոյան բանավեճի ընթացքում քննարկվելու է Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունների կասեցման կամ վավերացման հարցը: Ըստ ԵԽԽՎ մամուլի ծառայության՝ կարող է որոշում կայացվել վավերացնել պատվիրակության լիազորությունները, կասեցնել դրանք կամ կասեցնել մասամբ: Մինչև այդ Ադրբեջանի պատվիրակները կարող են մասնակցել նիստերին, սակայն իրավունք չեն ունենա մասնակցել իրենց հարցով քվեարկությանը:

Немецкий депутат предложил приостановить полномочия азербайджанской делегации в ПАСЕ
Парламентская ассамблея Совета Европы планирует обсудить вопрос о прекращении полномочий делегации Азербайджана. Информация опубликована в микроблоге X ПАСЕ. Полномочия делегации Азербайджана в ПАСЕ были оспорены по существенным основаниям невыполнения обязательств, а также отсутствия сотрудничества. По сообщению пресс-службы ПАСЕ, соответствующее решение будет принято в среду после обсуждения.
С возражением выступил депутат немецкого парламента Франк Швабе. По словам политика, сегодня наблюдается резкая эскалация во внутренней политике Азербайджана, где увеличивается количество политзаключенных, более 100 тысяч человек были насильственно перемещены из Нагорного Карабаха. "Спикерам нашей ассамблеи не была предоставлена ​​возможность посетить Лачинский коридор в 2023 году трижды. И сегодня Европейский совет не получает приглашения следить за выборами президента Азербайджана", - сказал депутат. По мнению Швабе, это явное и непростительное нарушение всех законов о сотрудничестве, попытка подорвать деятельность Европейского совета и действовать против всех других организаций, включая ОБСЕ. По мнению немецкого законодателя, за все это должна нести прямую ответственность делегация Азербайджана, ее полномочия должны быть приостановлены. Швабе призвал членов ПАСЕ дать четкий ответ. По предложению председателя вопрос был вынесен на рассмотрение мониторинговой комиссии ПАСЕ подавляющим большинством голосов присутствующих в зале депутатов.
В ходе дебатов вечером 24 января будет обсуждаться вопрос о приостановлении или ратификации полномочий азербайджанской делегации. По сообщению пресс-службы ПАСЕ, может быть принято решение об утверждении полномочий делегации, их приостановлении или частичном приостановлении. До этого делегаты Азербайджана смогут участвовать в заседаниях, но не будут иметь права участвовать в голосовании по своему вопросу.