Երևանի քաղաքապետարանը հանրային տրանսպորտի վարորդներին 15 օրվա աշխատանքի համար վճարում է մաքուր 260 հազար դրամ
Երևանի քաղաքապետի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը անդրադարձել է հանրային տրանսպորտի վարորդների կողմից այսօր իրականացրած գործադուլին և մի շարք պարզաբապումներ ներկայացրել ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։
"Հարգելի երևանցիներ,
Այսօր առավոտվանից հանրային տրանսպորտի մի շարք երթուղիներ չեն աշխատում՝ վարորդների բոյկոտի պատճառով։ Վարորդները պահանջում են աշխատանքային պայմանների բարելավում, մասնավորապես, աշխատավարձի բարձրացում։
Ներկայումս քաղաքապետարանը հանրային տրանսպորտի վարորդներին վճարում է մաքուր (հարկերը հանած) շուրջ 260 000 դրամ աշխատավարձ՝ 15 օրվա աշխատանքի համար։ Մեր տեղեկությունների համաձայն, որոշ վարորդներ պահանջում են նաև վերադառնալ վճարման նախկին «պլանային» համակարգին, երբ վարորդը ստանում էր նվազագույն աշխատավարձ եւ ուղեվարձերից «սև» եկամուտ։
Քաղաքային իշխանությունը վճռական է տրանսպորտի բարեփոխումների հարցում և շարունակելու է հետևողական քայլերը՝ հանրությանը որակյալ տրանսպորտային ծառայություն մատուցելու և օրինականության դաշտում աշխատելու ուղղությամբ։
Միևնույն ժամանակ, մենք շարունակաբար բարելավում ենք և բարելավելու ենք վարորդների աշխատանքային պայմանները։ Նմանատիպ սաբոտաժը ծայրահեղ անընդունելի է և չի կարող արդյունք տալ։ Քաղաքապետարանի համապատասխան ստորաբաժանումները այս պահին աշխատանքներ են տանում՝ վիճակը շտկելու և տրանսպորտի բնականոն աշխատանքը վերականգնելու ուղղությամբ։

Мэрия Еревана выступила с разъяснениями относительно забастовки водителей: водители общественного транспорта в настоящее время получают чистую зарплату в 260 тысяч драмов за 15 дней работы
Сегодня с утра ряд маршрутов общественного транспорта не работают из-за забастовки водителей. Водители требуют улучшения условий труда, в частности, повышения зарплаты. Об этом сообщает мэрия Еревана.
«В настоящее время мэрия выплачивает водителям общественного транспорта чистую зарплату в размере 260 000 драмов за 15 дней работы.
При этом, по нашим сведениям, некоторые водители требуют вернуться к прежней «плановой» системе работы общественного транспорта, когда водитель получал минимальную зарплату и «черный» доход от платы за проезд.
Городские власти решительны в вопросе реформ в сфере общественного транспорта и продолжат последовательные шаги по предоставлению обществу качественных транспортных услуг в рамках закона. В то же время мы постоянно улучшаем условия работы водителей.
Подобный саботаж крайне неприемлем и не может дать результата.
Соответствующие подразделения мэрии на данный момент ведут работы по разрешению создавшейся ситуации.