ԵՄ-ն աջակցում է և պատրաստ է լրացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը Արցախյան հակամարտության լուծման ուղղությամբ
ԵՄ-ն աջակցում է և պատրաստ է լրացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը Արցախյան հակամարտության լուծման ուղղությամբ։ Այս մասին հայտնում է  ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը։
«Արցախից վերադառնալուց հետո մեր իրականացրած փաստահավաք աշխատանքների հետքերով դիմել էի ՀՀ-ում ՌԴ, ԱՄՆ, Ֆրանսիայի և ԵՄ դեսպաններին։ Դեսպանների ուշադրությունն էի հրավիրել Արցախի Փառուխ համայնք Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումների ներխուժման վրա, տեղեկացրել, որ Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունների արդյունքում ունենք զոհեր և վիրավորներ։ Ի թիվս այլ հրատապ խնդիրների՝ ներկայացրել էի, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է Փառուխի բնակիչների կյանքի իրավունքը, խաղաղ բնակչությունը զրկվել է իր հայրենի բնակավայրում խաղաղ և անվտանգ կյանք վարելու իրավունքից։
Դեսպաններին խնդրել էի հանրային գնահատականներ հնչեցնել և դատապարտել Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի խախտումները և ձեռնարկել միջոցներ Արցախում Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունն ու էթնիկ զտումները կանխելու նպատակով։ ԵՄ դեսպանի անունից ստացել եմ պատասխան, համաձայն որի լուրջ մտահոգությամբ հետևում են իրավիճակին Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջ։
Հավաստիացնում են, որ լարված իրավիճակն իսկապես քննարկման առարկա է դառնում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչների, նույնիսկ ԵԽ նախագահի հանդիպումներում, Բաքվում և Երևանում իշխանությունների հետ զրույցներում։ Ինչպես նշել են պատասխան գրության մեջ, ԵՄ-ն աջակցում է և պատրաստ է լրացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը բանակցությունների արդյունքում համընդգրկուն և կայուն լուծումներ գտնելու ուղղությամբ, սակայն, ցավոք, իրավիճակը ո՛չ աշխարհում, ո՛չ էլ տարածաշրջանում բարենպաստ չէ բանակցությունների համար»։

ЕС поддерживает и готов дополнить усилия Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта
ЕС поддерживает и готов дополнить усилия Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта. Об этом пишет глава Комиссии по вопросам прав человека парламента Армении Тагуи Товмасян.
"После возвращения из Арцаха по следам проделанной нами работы по сбору фактов я обратилась к послам РФ, США, Франции и ЕС в РА. Я обратила внимание послов на вторжение подразделений ВС Азербайджана в общину Парух Арцаха, сообщила, что в результате преступных действий Азербайджана у нас есть жертвы и раненые.
В числе других актуальных проблем мною было отмечено, что Азербайджан грубо нарушил право жителей Паруха на жизнь, мирное население лишилось права жить мирной и безопасной жизнью в своем родном поселении. Я попросила послов озвучить общественные оценки и осудить нарушения Азербайджаном международного права и принять меры для предотвращения геноцидальной политики и этнических чисток Азербайджана в Арцахе.
От имени посла ЕС я получила ответ, согласно которому с серьезной озабоченностью следят за ситуацией в Нагорном Карабахе и вокруг него. Заверяют, что напряженная ситуация действительно становится предметом обсуждения на встречах спецпредставителей ЕС, даже председателя СЕ, в беседах с властями в Баку и Ереване. Как отметили в ответном письме - ЕС поддерживает и готов дополнить усилия Минской группы ОБСЕ по поиску всеобъемлющих и стабильных решений в рамках переговоров, однако, к сожалению, ситуация ни в мире, ни в регионе не благоприятна для переговоров".