ԵՄ դիտորդները Գերմանիայի ԱԳ նախարարին են ներկայացրել Երասխի սահմանային հատվածում տիրող իրավիճակը
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքն այցելեց Արարատի մարզի Երասխ համայնք։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, նրան դիմավորեց Հայաստանում Եվրոպական Միության  դիտորդական առաքելության ղեկավարի տեղակալ Մարեկ Կուբերսկին։
Դիտորդները Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարին ուղեկցեցին դեպի այն հատված, որտեղ նախատեսված էր կառուցել հայ-ամերիկյան ներդրմամբ մետաղաձուլական գործարանը։ Գործարանի կառուցման աշխատանքները դադարեցվել էին, քանի որ Ադրբեջանի զինված ուժերը պարբերաբար կրակում էին գործարանի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով շինարարության վրա աշխատող երկու օտարերկրացիներ էին վիրավորվել։ Օրերս Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը տեղեկացրել էր, որ գործարանն այլ վայրում է կառուցվելու։
Կուբերսկին Գերմանիայի ԱԳ նախարարին ցույց տվեց գործարանի վարչական շենքի պատերին մնացած կրակոցների հետքերը, ծանոթացրեց դրա հետ կապված պատմությունը՝ նշելով, որ գործարանն արդեն այլ վայրում է կառուցվելու։
Կուբերսկին Անալենա Բերբոքին տեղեկացրել է, որ իրենք դիտորդական առաքելություն են իրականացնում դիտորդական 6 օպերատիվ բազաներից։ Նա նշեց, որ այն պահերին, երբ իրենք սահմանային հատվածներում դիտարկում են իրականացնում, էքսցեսներ հիմնականում չեն լինում, իսկ իրավիճակն ընդհանուր առմամբ հանգիստ է։
Գերմանիայի ԱԳ նախարարը հետաքրքրվեց նաև, թե որքան է հեռավորությունը ադրբեջանական դիտակետերից մինչև Երասխ։ Հետաքրքրվեց նաև, թե ինչ հաճախականությամբ են դիտորդները դիտարկում իրականացնում Երասխի հատվածում։
Ամփոփ տեղեկատվություն ստանալուց հետո Գերմանիայի ԱԳ նախարարն ուղևորվեց Արարատի մարզի Ոստան գյուղ՝ հանդիպելու ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների հետ։

Наблюдатели ЕС представили главе МИД Германии ситуацию в приграничном Ерасхе
Как передает корреспондент агентства «Арменпресс», главу МИД ФРГ  приветствовал заместитель главы наблюдательной миссии Евросоюза в Армении Марек Куберский.
Наблюдатели сопровождали министра иностранных дел Германии на участок, где планировалось построить металлургический завод с армяно-американскими инвестициями. Строительные работы завода были остановлены из-за того, что вооруженные силы Азербайджана регулярно обстреливали завод, в результате чего двое иностранцев, работавших на строительстве, получили ранения. Несколько дней назад министр экономики Армении Ваан Керобян сообщил, что завод будет построен в другом месте.
Куберский показал министру иностранных дел Германии следы обстрелов, на стенах административного здания завода, ознакомил с связанной с ним историей, отметив, что завод уже будет построен в другом месте.
Куберский проинформировал Бербок о том, что они проводят наблюдательную миссию с шести баз оперативного наблюдения. Он отметил, что в моменты, когда они наблюдают в приграничных районах, в целом никаких эксцессов не происходит и ситуация в целом спокойная.
Министра иностранных дел Германии также интересовало, насколько далеко от азербайджанских наблюдательных пунктов находится Ерасх, а также то, как часто наблюдатели проводят мониторинг в секторе Ерасха.
Затем глава МИД ФРГ отправилась в село Востан Араратской области для встречи с вынужденными переселенцами из Нагорного Карабаха.