Բաքուն տարբեր միջոցներով տորպեդահարում է Ստեփանակերտի հետ երկխոսությունը՝ փորձելով դրա պատասխանատվությունը դնել ԼՂ-ի վրա. Փաշինյան
Մեր ունեցած տեղեկությունները վկայում են, որ Բաքուն տարբեր միջոցներով շարունակաբար տորպեդահարում է Ստեփանակերտի հետ երկխոսությունը՝ փորձելով դրա պատասխանատվությունը դնել ԼՂ-ի վրա: Այդ մասին Կառավարության՝ օգոստոսի 24-ի նիստին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«ՀՀ-ի դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը. ԼՂ հայության իրավունքներին և անվտանգությանն առնչվող հարցերը պետք է հասցեագրվեն Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջոցով միջազգային մեխանիզմների շրջանակներում:
Այս համատեքստում էական են նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետի կատարումը, որը, ուզում եմ ուշադրության հիավիրել, նախատեսում է փախստականների և ներքին տեղահանվածների վերադարձ ոչ միայն ԼՂ տարածք, այլև հարակից շրջաններ: Սա նշանակում է, որ ոչ միայն Հադրութի, Մարտակերտի, Մարտունու մի շարք գյուղերի, այլև Գետաշենի, Մարտունաշենի, Շահումյանի և մյուս շրջանների հայերը արժանապատվորեն և անվտանգ իրենց տները վերադառնալու հնարավորություն պիտի ունենան»,- ասաց նա:

Баку различными средствами торпедирует диалог со Степанакертом, пытаясь переложить ответственность за это на Нагорный Карабах: Пашинян
Имеющаяся у нас информация свидетельствует о том, что Баку различными способами постоянно торпедирует диалог со Степанакертом, пытаясь переложить ответственность за это на Нагорный Карабах. Об этом на заседании правительства 24 августа заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Позиция РА остается прежней. Вопросы, касающиеся прав и безопасности армян Нагорного Карабаха, должны быть адресованы посредством диалога Баку-Степанакерт в рамках международных механизмов. В этом контексте также важно выполнение 7-го пункта трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, которое предусматривает возвращение беженцев и внутренне перемещенных лиц не только на территорию Нагорного Карабаха, но и в прилегающие районы. Это означает, что армяне не только из ряда сел Гадрута, Мартакерта, Мартуни, но и из Геташена, Мартунашена, Шаумяна и других районов должны иметь возможность достойно и безопасно вернуться в свои дома», - сказал он.