ԱԺ-ն ընդունեց Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու վերաբերյալ հայտարարությունը
Ազգային ժողովն ընդունեց Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու վերաբերյալ հայտարարության նախագիծը:  Նախագծին կողմ քվեարկեց 57 պատգամավոր: «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները չեն մասնակցել նախագծի քննարկմանը և քվեարկությանը:
Հայտարարությունում նշվում է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան Ադրբեջանը ապօրինի կերպով արգելափակել է Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող Լաչինի միջանցքը: Հերթական անգամ կոպտորեն ոտնահարելով Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները՝ Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում Լեռնային Ղարաբաղին զրկել արտաքին աշխարհի հետ կապից:
«Սադրանքի նախապատրաստման համար Ադրբեջանը տևական ժամանակ ստեղծում էր քարոզչական կեղծ պատրվակներ: Այս ծայրահեղ սադրիչ և պայթյունավտանգ գործողության հետևանքով ԼՂ բնակիչները զրկվել են ազատ տեղաշարժի իրավունքից, հազարավոր մարդիկ, այդ թվում՝ երեխաներ, ձմռան ցուրտ պայմաններում մնացել են ճանապարհներին, բազմաթիվ ընտանիքներ ակամա կիսվել են՝ հայտնվելով շրջափակման տարբեր կողմերում: Առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող քաղաքացիները զրկված են դեղորայքից և առողջապահական ծառայություններից։ Խափանվել են պարենի եւ առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարումները։ 120 հազար մարդ շրջափակման մեջ փաստացի հայտնվել է պատանդի կարգավիճակում»,-ասված է հայտարարության նախագծում:
Ընդգծվում է նաև այն հանգամանքը, որ ահագնացնելով սադրիչ եւ հակամարդկային գործողությունները՝ դեկտեմբերի 13-ի երեկոյան Ադրբեջանը փակել է Լեռնային Ղարաբաղը բնական գազով մատակարարող խողովակի փականը, որը տեղադրել էր 2022 թվականի մարտի 7-ին խողովակը պայթեցնելուց հետո: Ստեղծված իրավիճակում գազով ջեռուցվող դպրոցներն ու մանկապարտեզները հարկադրված դադարեցնել են աշխատանքները, ինչի հետևանքով շուրջ 22 հազար երեխա զրկվել է կրթության իրավունքից:
Ադրբեջանի վերոնշյալ գործողությունների հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետ է սկսվում, կոպտորեն խախտվում են մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները, ԼՂ հայերի անվտանգությունը հայտնվել է ուղիղ սպառնալիքի ներքո: Այս ամենը հերթական ապացույցն է այն բանի, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայության նկատմամբ որդեգրել է ցեղասպանության քաղաքականություն։ Ադրբեջանական ԶՈւ կողմից ԼՂ շփման գծում հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումներն ու սադրանքները ԼՂ հայության գոյաբանական վտանգը ավելի առարկայական են դարձնում: Լաչինի միջանցքը փակելով՝ Ադրբեջանը ուղղակիորեն ոտնահարում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, որոնց համաձայն Լաչինի միջանցքը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո և Ադրբեջանական Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը։
«Ելնելով ստեղծված իրավիճակից՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը կոչ ենք անում իրականացնել անհրաժեշտ գործողություններ՝ ապահովելու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների լիակատար իրականացումը ռուս խաղաղապահների վերահսկողության գոտում:
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում խստորեն և հասցեական կերպով դատապարտել Ադրբեջանի գործողությունները եւ միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի ծավալումը կանխելու համար: Ստեղծված իրավիճակում ծայրահեղ անհրաժեշտ է ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմների գործարկումը կամ վերագործարկումը:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող և անդամ երկրներին կոչ ենք անում հումանիտար իրավիճակի մոնիտորինգի նպատակով փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ»,-ասված է հայտարարության նախագծում:

Парламент Армении принял заявление «О разжигании Азербайджаном гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе»
Парламент Армении принял заявление «О разжигании Азербайджаном гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе». Фракции «Армения» и «Честь имею» не приняли участия в обсуждении и голосовании проекта.
В заявлении, в частности, говорится: «Утром 12 декабря 2022 года Азербайджан незаконно заблокировал Лачинский коридор, связывающий Армению с Нагорным Карабахом. В очередной раз грубо попирая положения трехстороннего заявления, подписанного премьер-министром Республики Армения, президентами Азербайджанской Республики и Российской Федерации от 9 ноября 2020 года, Азербайджан преследует цель лишить Нагорный Карабах связи с внешним миром.
Для подготовки провокации Азербайджан долгое время создавал ложные пропагандистские предлоги. В результате этой крайне провокационной и взрывоопасной операции жители Нагорного Карабаха лишены права на свободное передвижение, тысячи людей, в том числе дети, в холодных зимних условиях остались на дорогах, многие семьи невольно разделились, оказавшись по разные стороны «блокады». Граждане, имеющие серьезные проблемы со здоровьем, лишены возможности получать необходимые медицинские услуги и медикаменты. Нарушены поставки продовольствия и других товаров первой необходимости. 120 тысяч человек фактически оказались в заложниках из-за блокады»,- говорится заявлении.
Подчеркивается также то обстоятельство, что, усилив провокационные и античеловеческие действия, вечером 13 декабря Азербайджан прекратил газоснабжение Арцаха. В сложившейся ситуации школы и детские сады, отапливаемые газом, вынуждены прекратить работу, в результате чего около 22 тысяч детей лишились права на образование.
«В результате вышеуказанных действий Азербайджана в Нагорном Карабахе начинается гуманитарная катастрофа, грубо нарушаются основные права и свободы человека, безопасность армян Нагорного Карабаха оказалась под прямой угрозой. Периодические нарушения режима прекращения огня со стороны ВС Азербайджана и провокации на линии соприкосновения делают экзистенциальную угрозу армян НК более предметной. Закрывая Лачинский коридор, Азербайджан прямо нарушает положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, согласно которому Лачинский коридор находится под контролем российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе, а Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движения граждан, транспортных средств и грузов по нему.
Исходя из сложившейся ситуации, призываем Российскую Федерацию предпринять необходимые действия для обеспечения полной реализации положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года в зоне контроля российских миротворцев.
Призываем международное сообщество строго и адресно осудить действия Азербайджана и принять меры для предотвращения гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе. В сложившейся ситуации крайне необходимо задействовать или перезапустить международные механизмы обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха.
Призываем страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ и членов Совета Безопасности ООН направить миссию по сбору фактов в Нагорный Карабах с целью мониторинга гуманитарной ситуации»,-говорится в заявлении.