Այս մրցաշարը ծառայում է հաղթանակի, թիմի, անհատական պատասխանատվության ոգու զարգացմանը. Նիկոլ Փաշինյանը` թիմային խճուղավազքի մրցաշարի մասնակիցներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի և դստեր` Արփի Փաշինյանի հետ Տավուշի մարզում՝ Դիլիջանի Պարզ լճի տարածքում, ներկա է գտնվել «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազքի մրցաշարին:
Վարչապետը մասնակիցներին նախ հանդիպել է մրցաշարի մեկնարկից առաջ և բոլորին մաղթել հաջողություններ:
Առաջին անգամ մրցաշարն անցկացվել է երկօրյա ճամբարով: Մրցաշարին մասնակցում էին 11 թիմ` յուրաքանչյուրի կազմում 7 աշակերտ (5 տղա, 2 աղջիկ), որոնք հաղթահարեցին 5000 մետր մրցատարածությունը: Երկրորդ տարին անընդմեջ առաջին տեղը զբաղեցրել է Սյունիքի թիմը, երկրորդ հորիզոնականը` Վայոց Ձորի Արենիի թիմը, իսկ եռյակը եզրափակել է Լոռու մարզի Վանաձորի քաղաքի թիմը:
Մրցման լավագույն վազորդներն էին Շիրակից Մարի Սարգսյանն ու Սյունիքից՝ Արթուր Համբարձումյանը: Եզրափակիչ փուլի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղեր գրաված դպրոցների թիմերի և մասնակիցների պարգևները հանձնել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը և ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը: Լավագույն վազորդներին մրցանակներ է հանձնել վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը: Մրցաշարին ներկա է գտնվել նաև Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Առաջին տեղ զբաղեցրած դպրոցը ստացել է 4 մլն դրամ, երկրորդ տեղը` 2 մլն 500 հազար դրամ, երրորդ տեղը` 1 մլն 500 հազար դրամ: Առաջին տեղ գրաված թիմի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչը ստացել է 700 հազար դրամ, իսկ թիմում ընդգրկված 7 աշակերտից յուրաքանչյուրը` 150 հազարական դրամ: Երկրորդ և երրորդ տեղերի համար սահմանված էին համապատասխանաբար 500 հազար դրամ ուսուցչի, 100 հազարական դրամ՝ աշակերտների, 300 հազար դրամ՝ ուսուցչի և 75 հազարական դրամ՝ աշակերտների համար:
Իր խոսքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի ներկաներ,
Հարգելի մասնակիցներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս այսօրվա իրադարձության առիթով: Դուք գիտեք, որ մենք հիմա «Վարչապետի գավաթ» խորագրի ներքո չորս մրցաշար ունենք: Պիտի խոստովանեմ, որ երկու տարվա արդյունքներով ակնհայտորեն այդ նախնական մտահղացմանը, նպատակին, ոգուն ամենաշատը համապատասխանում է խճուղային վազքի դպրոցականների մրցաշարը, և ուզում եմ բոլորին շնորհակալություն հայտնել ակտիվ մասնակցության համար:
Մենք երեկ և այսօր շատ լավ ժամանակ իրար հետ անցկացրեցինք, տեսանք խորհրդանշական իրադարձություններ: Երեկ շատ կարևոր քննարկում ունեցանք: Այդ քննարկումը, իմիջիայլոց, մրցանակի մասին չէր, այդ քննարկումն անհատի և քաղաքականության, անհատի և թիմի հարաբերությունների մասին էր: Եվ ես շատ ուրախացա, երբ տեսա, զգացի, որ մեր երեխաները, որոնք այստեղ են վազքի առիթով, շատ լրջորեն կարողանում են փաստարկել իրենց տեսակետները և հիմնավորել իրենց մոտեցումները: Դա չափազանց կարևոր է:
Ես առանձնակի հուզականությամբ հետևեցի մեր մրցաշարի վերջին մասնակիցներին, այսինքն՝ եզրագծին վերջին մոտեցողներին, և ես չգիտեմ այդ կադրը նկարահանվել է որևէ տեղ՝ նախավերջին մեր մասնակիցը, երբ մոտենում էր եզրագծին, բնականաբար, շատ հոգնած, հասկանում էր, որ ինքը մեծ հավանականությամբ մրցանակային տեղ չի զբաղեցնելու, և նա եզրագծին մոտենալով, վազքով ձեռքը պարզել էր, որպեսզի եզրագծին տրվող իր համարը վերցնի: Եվ եթե լուսանկարվել է այդ կադրը, ես կարծում եմ, որ այդ կադրը կարող է դառնալ մեր այս մրցաշարի ամենակարևոր սիմվոլներից մեկը: Երևի Արարատի թիմից էր: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել, որովհետև շատ կարևոր էր, որ բոլոր մասնակիցները նույնպիսի վճռականությամբ, նույնպիսի հաստատակամությամբ սեփական անելիքն անողի շատ պարզ գիտակցությամբ եզրափակեցին մեր մրցաշարը:
Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել: Սա մի կարևոր իրադարձություն է: Եվ կարծում եմ՝ նրանք, ովքեր հետևել են մրցաշարին, ունեն այդ հարցի պատասխանը, թե ինչու են այսքան շատ պետական բարձրաստիճան անձինք եկել և երկու օր զբաղված են այստեղ այս գործով: Սա շատ կարևոր աշխատանք է, որովհետև մենք հասկանում ենք և եկել ենք այն եզրակացության, որ շատ հարցեր կան, որոնց լուծումների հետևից պետք է գնանք` ԴՆԹ մակարդակով հասկանալու խնդիրները, և այդ մակարդակից սկսելու լուծել դրանք: Գաղտնիք չէ` մեր մոտեցումն այն է, որ կրթությունից, հանրակրթությունից, դպրոցից, մանկապարտեզից պետք է այդ հաղթանակի ոգին, թիմի ոգին, անհատական պատասխանատվության ոգին զարգանա, և մենք տեսնում ենք, որ, ահա, այս մրցաշարը ծառայում է այդ նպատակին»:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել մրցաշարի բոլոր կազմակերպիչներին, այդ թվում` ԿԳՄՍ նախարարությանը, այն բարձր մակարդակով անցկացնելու համար: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև Առողջապահության նախարարությանը` մրցաշարի շրջանակում տեղադրված տաղավարների միջոցով առողջ ապրելակերպը խթանելու համար:
«21-րդ դարում, այո, սկզբունքային կարևոր բան է մարդկանց օգնել, որպեսզի նրանք սովորեն առողջ ապրելակերպին համապատասխան սնվել: Մենք պետք է հասկանանք, որ սա է զարգացման գրավականը՝ սովորել սնվել, սովորել սովորել, սովորել սովորեցնել, սովորել ընկալել, սովորել հասկանալ, սովորել հաղթահարել: Եվ այս միջոցառումը, այս մրցաշարը սրա համար է: Հայրենագիտությունը, հայրենաճանաչությունը շատ կարևոր է: Նաև ուզում ենք՝ այս մրցաշարերն ինչ-որ առումով դիվերսիֆիկացնել մարզերի միջև, որպեսզի, այո, մեր ներքին շարժունակությունը մեծանա: Դրա անունը նույնիսկ տուրիզմ չէ, դրա անունն է` սովորել ճանաչել սեփական Հայրենիքն իր բոլոր անկյուններով, որովհետև ճանաչելը հասկանալու, նրա շահերն ընկալելու, նրա ձգտումները հասկանալու ամենակարևոր միջոցն է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Этот турнир служит развитию духа победы, командной и индивидуальной ответственности: Никол Пашинян участникам турнира по командному шоссейному бегу среди школьников
Премьер-министр Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян и дочерью Арпи Пашинян на территории около озера Парз Тавушской области присутствовал на соревновании “Кубка премьер-министра Республики Армения” по командному шоссейному бегу среди школьников.
Премьер-министр перед началом турнира встретился с участниками и пожелал всем успехов.
Впервые турнир проводился в формате двухдневного лагеря. В турнире приняли участие 11 команд по 7 учеников в каждой (5 мальчиков, 2 девушки). Команды должны были преодолеть дистанцию в 5000 метров. Второй год подряд команда Сюника заняла первое место, команда Арени (Вайоцдзорская область) заняла второе место, а команда города Ванадзор (Лорийская область) замкнула тройку лидеров.
Лучшими бегунами соревнований стали Мари Саркисян из Ширакской области и Артур Амбарцумян из Сюникской области. Награды занявшим в финальном туре 1, 2 и 3 места школьным командам и участникам вручили премьер-министр Никол Пашинян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян и министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян. Супруга премьер-министра Анна Акопян вручила призы лучшим бегунам. На турнире также присутствовала министр здравоохранения Анаит Аванесян.
Школа, занявшая первое место, получила 4 млн драмов, второе место - 2 млн 500 тыс драмов, третье место - 1 млн 500 тыс драмов. Учитель физкультуры команды, занявшей первое место, получил 700 тыс драмов, а каждый из 7 учеников-членов команды - по 150 тыс драмов. За второе и третье места были установлены премии в размере 500 тыс драмов для учителя, по 100 тыс драмов для учеников, и 300 тыс драмов для учителя и по 75 тыс драмов для учеников соответственно.
В своей речи премьер-министр Никол Пашинян отметил:
“Уважаемые присутствующие,
Уважаемые участники,
Поздравляю всех вас с сегодняшним мероприятием. Вы знаете, у нас сейчас четыре турнира в рамках “Кубка премьер-министра”. Должен признать, что по итогам двух лет нашей первоначальной идее, цели и духу явно соответствует турнир по командному шоссейному бегу среди школьников, и я хочу поблагодарить всех за активное участие.
Вчера и сегодня мы прекрасно провели время вместе, мы увидели символические события. Вчера у нас было очень важное обсуждение. Это обсуждение, кстати, было не о наградах, это обсуждение было об отношениях между индивидом и политикой, личностью и командой. И я очень обрадовался, когда увидел, почувствовал, что наши дети, которые здесь ради участия в турнире, очень серьезно умеют аргументировать свои точки зрения и обосновывать свои подходы. Это чрезвычайно важно.
Я с особым волнением наблюдал за последними участниками нашего турнира, то есть последними участниками, подходящими к финишу, и не знаю, зафиксирован где-нибудь этот кадр или нет, но наш предпоследний участник, когда подходил к финишу, естественно очень устал, понимал, что призовое место скорее всего не займет, и подходя к финишной черте, протянул руку, чтобы взять свой номер. И если этот момент сфотографирован, думаю, именно этот кадр мог бы стать одним из самых главных символов нашего турнира. Кажется, он был из ком? ?нды Арарата. Я хочу выразить благодарность, потому что было очень важно, чтобы все участники с одинаковой твердостью воли, одинаковой непреклонностью и очень четким осознанием того, что они делают именно то, что и должны делать, закончили наш турнир.
Я хочу выразить благодарность. Это важное событие. И я думаю, у тех, кто следил за турниром, есть ответ на вопрос, почему так много государственных деятелей приехало и два дня занято здесь этим делом. Это очень важная работа, потому что мы понимаем и пришли к выводу, что есть много вопросов, ответы на которые нам нужно найти, чтобы понять проблемы на уровне ДНК, и начать решать их с этого уровня. Не секрет, что наш подход заключается в том, что дух победы, дух команды, дух личной ответственности должны развиваться с помощ ью образования со школы, с детского сада, и мы видим, что этот турнир служит этой цели”.
Премьер-министр поблагодарил всех организаторов турнира, в том числе министерство образования, науки, культуры и спорта, за проведение его на высоком уровне. Никол Пашинян также поблагодарил министерство здравоохранения за пропаганду здорового образа жизни посредством установленных в рамках турнира павильонов.
“В 21-м веке, да, принципиально важно помогать людям учиться питаться в соответствии со здоровым образом жизни. Мы должны понимать, что это ключ к развитию: научиться питаться, научиться учиться, научиться учить, научиться воспринимать, научиться понимать, научиться преодолевать. И значение этого мероприятия, этого турнира именно в этом.
Знакомство с Родиной и знание Родины очень важны. Также мы хотим как-то диверсифицировать эти турниры между областями, чтобы наша внутренняя мобильность увеличилась. Это называется даже не туризмом, это называется научиться узнавать свою Родину и все ее уголки, потому что знакомство с Родиной - это самый важный способ понять ее, осознать ее интересы, понять ее стремления”, - сказал Никол Пашинян.